Vádat emeltek a Capitolium ostromában részt vevő három gyanúsított ellen

  • MTI
  • 2021. január 10.

Külpol

A QAnon Sámán hétfőn jelenik meg a bíróságon. 

Vádat emeltek egy szövetségi bíróságon az amerikai kongresszus ostromában részt vevő három gyanúsított ellen – közölte szombaton az amerikai igazságügyi minisztérium. A gyanúsítottak egyike, az arizonai Jacob Anthony Chansley, álnevén Jake Angeli, feltehetően az a személy, aki emberek gyűrűjében látható a törvényhozás épülete elleni szerdai ostromkor készült egyik fényképfelvételen. Chansley szarvakkal ékesített medvebőr fejdíszével, vörös, fehér és kék arcfestékkel bemázolt arccal, csupasz felsőtettel, amerikai zászlóval felszerelt lándzsával pózolt a tömegben, többen csak QAnon Sámánnak hívják. Az összeeskövés-elméleteket terjesztő, szélsőséges QAnon mozgalom tagját jogtalan behatolással és rendzavarással vádolják. Azt nem közölték pontosan, hogy hol tartják őrizetben, csak annyit tudni, hogy először hétfőn jelenik meg a bíróságon.

Egy másik személyt, Adam Johnsont a jogtalan behatolás és a rendzavarás mellett lopással is megvádolták. Johnson az, aki vélhetően ellopta Nancy Pelosinak, a képviselőház demokrata párti elnökének a szószékét. Az egész világot bejárt fotón az volt látható, hogy a férfi ezzel a pulpitussal az egyik kezében a másikkal integetve a törvényhozás folyosóján lépked.

A hatóságok egy harmadik ember, Derrick Evans, a nyugat-virginiai képviselőház tagja ellen is vádat emeltek. Az ügyészség tájékoztatása szerint Evans megosztott egy videofelvételt arról, ahogy behatolt a kongresszusba. A 35 éves férfi szombaton lemondott tisztségéről. Közleményében azt írta, teljes mértékben felelősséget vállal tettéért, mélységesen sajnálja azt a sérelmet, fájdalmat vagy zavart, amit családjának, barátainak, választóinak és nyugat-virginiai társainak okozott.

Feltette a lábát

A hatóságok pénteken őrizetbe vették azt a férfit, aki szerdán részt vett a Capitolium ostromában és egy fénykép tanúsága szerint beült a képviselőház elnökének az irodájába, majd feltette a lábát az asztalra. A 60 éves Richard Barnett ellen tiltott helyre történő engedély nélküli behatolás, garázdaság, köztulajdon eltulajdonítása a vád, mivel magával vitt több levelet. Mindezért legfeljebb egy év börtön fenyegeti.

Az igazságügyi tárca további 14 ember ellen emelt vádat. Az egyik gyanúsítottat azért vádolták meg, mert a törvényhozás épületének közelében leparkolt autójában gyújtóeszközök és fegyverek voltak. Egy férfi, akit az ostromkor történt események és fenyegetések kapcsán hallgattak ki, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) ügynökeinek elmondta, hogy csütörtökön érkezett Washingtonba, egy nappal lekésve a tüntetésről. Cleveland Meredithet egy géppuskával, pisztollyal és több száz lőszerrel vették őrizetbe azt követően, hogy az FBI egy ügynöke elolvasta a férfi Pelosinak címzett fenyegetését az egyik helyi tévé hírsávján. Ebben kilátásba helyezte, hogy golyót ereszt a képviselőház demokrata párti elnökébe és teherautójával keresztülhajt rajta.

A szenátus hírszerzési bizottságának leendő elnöke, Mark Warner 11 mobilszolgálató és közösségi médiavállalat vezetőjének írt levelében arra szólította fel a cégeket, hogy őrizzék meg a törvényhozás épülete elleni ostrommal kapcsolatos tartalmakat és metaadatokat. Levelében Warner hangsúlyozta, a rendbontók dokumentálták és megosztották a közösségi oldalakon és SMS-ekben az eseményeket.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.