Világszegénység: Mélyül a szakadék

  • - kyt -
  • 1996. július 25.

Külpol

Világszerte egyre nagyobb a gazdagság és a szegénység szélső pólusainak a távolsága. Így van ez az országok között és az egyes országokon belül is. Az ENSZ Fejlesztési Programjának múlt heti jelentése szerint nincs sok összefüggés a gazdasági növekedés és az életkörülmények javulása között, amit persze eddig is lehetett azért sejteni, de most számokkal is bizonyíttatott.
Világszerte egyre nagyobb a gazdagság és a szegénység szélső pólusainak a távolsága. Így van ez az országok között és az egyes országokon belül is. Az ENSZ Fejlesztési Programjának múlt heti jelentése szerint nincs sok összefüggés a gazdasági növekedés és az életkörülmények javulása között, amit persze eddig is lehetett azért sejteni, de most számokkal is bizonyíttatott.

Kínos esemény lehetett, amikor nemrégiben meghívtak harmincöt nagyon-nagyon szegény embert a világ húsz országából Genfbe, a Nemzetek Palotájába. De biztosan adtak enni, talán ajándék fényképalbumot is osztottak, és fel lett híva a figyelem a világszegénységre, ez is megvolt, és ez jó. A szélsőséges szegénység - a szélsőséges mindenképpen - folytonosan megsérti az ENSZ alapokmányában lefektetett legalapvetőbb értékeket - mutatott rá maga az ENSZ főtitkára, Butrosz Butrosz-Gáli személyesen.

A világ össztermékének nyolcvan százalékát az ipari országokban állítják elő, a maradékot pedig a többiben, ahol a Föld lakosságának a nyolcvan százaléka lakik. Az aktuális előrejelzések azt mutatják, hogy ez a bizonyos világössztermék 2030-ig megduplázódik, ami pénzben úgy 56 milliárd dollárnyit jelent, mindegy, ez úgyis felfoghatatlan. A leginkább elmaradottak országcsoportjára ebből már csak 0,3 százalék jut.

Rossz növekedés

A gazdasági növekedés önmagában messze nem minden, és az ENSZ jelentése fel is sorolja, hányféle módon növekedhet rosszul egy gazdaság. Rossz a növekedés, ha nem párosul munkahelyteremtéssel, és erre fejlett országokban is van példa: Spanyolországban mondjuk, ahol a nyolcvanas években folyamatos és többé-kevésbé egyenletes növekedés mellett a foglalkoztatási szint egyre lejjebb süllyedt, 1993-ban már 23 százalékos volt a munkanélküliség.

Az egyenlőtlenséget fokozó növekedés olyan szélsőséges helyzeteket eredményezhet, mint Brazíliában, ahol a lakosság leggazdagabb húsz százalékára harminckétszer akkora jövedelem jut, mint a húsz legszegényebb százalékra. Ehhez képest Magyarország kifejezetten jól áll a 3,2-szeres mutatójával (Oroszország: 11,4; USA: 8,9; Németország: 5,8).

Rossz az is, ha növekedés van, demokrácia viszont nincs. Ebben a kategóriában Délkelet-Ázsia tünteti ki magát elsősorban. Az ENSZ-jelentés ebben az összefüggésben éles elméjűen rámutat, hogy bizony, ritka az éhínség ott, ahol működik a politikai ellenzék, virágzik a sajtószabadság. Van aztán olyan, hogy a gazdaság csak növekszik, növekszik, miközben a kulturális identitás meg csak kopik, megy veszendőbe, és rossz ez is. Végül az is rossz, ha felzabálják a holnap zálogát, nem hagynak semmit a következő generációknak, tönkreteszik a környezetet, kiirtják a trópusi őserdőt; sivatagosodás, az utódok pedig megsínylik.

Jelentések, bőven

De nem az ilyen együgyűségek az érdekesek az efféle jelentésekben, hanem akkor már inkább a számok. Jelentésekből pedig van bőven, és a statisztikusok egyre összetettebb számításokkal igyekeznek megközelíteni az "életminőség" kérdését, egyre furfangosabban állítják össze a szegénységi világlistát. A jövedelmi szint mellé odaillesztik a várható élettartamot, az iskolázottsági mutatókat, az infrastruktúra színvonalát, és ritkán okoznak meglepetést. Az eddig idézett jelentés erősorrendjében Kanada a legfejlettebb ország, a második az Egyesült Államok, aztán Japán, Hollandia, Norvégia.

A világszakadékot is mérik mindenhogy, de a számszerű reménytelenség sokoldalúságán túl talán az a legfenyegetőbb, ahogy az egyenlőtlenség újfajta gyökereket ereszt a fejlett országokban. A munkanélküliség mértéke folyamatosan kúszik fölfelé, kialakul a rosszul fizetett képzetlenek alsó kasztja. És a szakadék növekszik.

- kyt -

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.