Hatszor akkora nukleáris katasztrófát okozott volna a zaporizzsjai atomerőmű felrobbanása, mint annak idején a csernobili baleset – erről beszélt az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij a legújabb tévényilatkozatában, amelyet a BBC és a Telex idéz.
„Túléltük az éjszakát, ami megállította volna a történelem menetét – Ukrajna történelméét, Európa történelméét” – mondta az ukrán államfő.
Azt gondolja, az oroszok pontosan tudták, mit tesznek és miért. Az erőmű elleni támadást terrorcselekménynek minősítette, és arról beszélt, érthetetlen, hogy ilyen támadás megtörténhet, miután az oroszok és ukránok megszenvedték az 1986-os katasztrófát.
Az orosz hadsereg szerint a zaporizzsjai tűzért az ukránok felelősek.
Az orosz embereket Zelenszkij arra kérte, hogy menjenek ki az utcára, és mondják el a kormányuknak, hogy élni akarnak.
Azt is kérte, a NATO hozzon létre repüléstilalmi övezetet Ukrajna fölött. Ezt délelőtt az ostromlott Mariupol polgármestere is kérte elkeseredett nyilatkozatában.
Megszólalt Vlagyimir Putyin orosz elnök is, aki a Rosszija 24 hírcsatorna által közvetített kormányülésen beszélt. Figyelmeztette azokat az államokat, amelyek ellenzik Oroszország ukrajnai háborúját, hogy „ne súlyosbítsák a helyzetet” azzal, hogy újabb korlátozásokat vezetnek be állama ellen.
„Nincs rossz szándékunk szomszédainkkal szemben” – magyarázta az orosz elnök, és szerinte nincs szükség arra, hogy a szankciók miatt tovább romoljanak a kapcsolatok. „Szerintem mindenkinek el kell gondolkodnia azon, hogyan lehet normalizálni a kapcsolatokat, normálisan együttműködni és normálisan fejleszteni a kapcsolatokat.” Putyin megismételte, hogy az orosz hadsereg fellépése „kizárólag az Orosz Föderáció elleni barátságtalan akciókra válaszul történt”.
Ami a háború folytatását illeti, a BBC elemzője ötféle verziót tart lehetségesnek. Az első, hogy Oroszország még nagyobb erővel támad, ezrek halnak meg, Kijevet elfoglalják, az ukrán elnököt meggyilkolják vagy elmenekül, és Oroszország Moszkva-barát vezetést ültet a hatalomba. Egy ilyen kormány azonban az elemző szerint instabil lenne. Azt, hogy a háború elhúzódik, akár évekig, valószínűbbnek látja a BBC írása. Vázol egy olyan verziót is, amely szerint Putyin katonákat küld a volt szovjet köztársaságokba is, Moldovába, Grúziába, amelyek nem tagjai a NATO-nak. A diplomáciai megoldás lehetőségére az ad reményt, hogy az orosz elnök elfogadta, hogy tárgyaljanak a tűzszünetről. Azt egyelőre elképzelhetetlennek tartja a BBC írása, hogy Putyin megbukna Oroszországban.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!