Zelenszkij: Nem vagyok benne biztos, hogy valami rosszat tettünk

  • narancs.hu
  • 2025. március 1.

Külpol

Az ukrán elnök nem kért bocsánatot, de ismét köszönetet mondott egy tévéinterjúban.

Volodimir Zelenszkij a Fox News-nak adott tévéinterjújában visszautasította, hogy bocsánatot kérjen Donald Trumptól és alelnökétől, J.D. Vance-től az Ovális Irodában történt összetűzésük miatt. Amikor a műsorvezető, Bret Baier rákérdezett, hogy tartozik-e bocsánatkéréssel Trumpnak, Zelenszkij határozottan nemet mondott: „Ez a fajta összetűzés nem jó egyik félnek sem.” Zelenszkij kiemelte, hogy „nehéz lesz számunkra” megvédeni Ukrajnát, ha Trump leállítja az amerikai katonai segélyeket. Hangsúlyozta, hogy „ezért vagyunk itt”, és hogy „nehéz lesz a támogatásotok nélkül.” Köszönetet mondott Trumpnak és az amerikai népnek a korábbi segítségért: „Nagyon hálás vagyok az amerikaiaknak minden támogatásukért. Sokat tettetek. Hálás vagyok Trump elnöknek és a Kongresszusnak.”

A Fehér Házban történt összetűzés csütörtökön azzal kezdődött, hogy Zelenszkij vitatta Vance állítását, miszerint Ukrajna békét köthetne Oroszországgal diplomáciai úton. Az ukrán elnök arra figyelmeztetett, hogy Putyin korábban már megszegte az egyezményeket: „Megölte a mi embereinket, és nem cserélte ki a foglyokat. Miféle diplomáciáról beszélsz, J.D.? Mire gondolsz?”

A vita elmérgesedett, amikor Vance bírálta Zelenszkijt, amiért az nem köszönte meg Trumpnak a támogatást nyilvánosan. Trump pedig azt vágta az ukrán elnök fejéhez, hogy milliók életét sodorhatja veszélybe, és akár „a harmadik világháborúval hazardírozik”, ha nem köt békemegállapodást Oroszországgal. Lényegében megfenyegette az ukránokat, hogy magukra hagyja őket a harctéren.

Zelenszkij a vita után elhagyta a Fehér Házat anélkül, hogy aláírta volna az ásványkincsekről vonatkozó megállapodást, amely az USA számára biztosított volna hozzáférést ezekhez az értékes nyersanyagokhoz. (Mint kiderült, elküldték őket a házból.)

Zelenszkij szerint ennek az üzletnek előfeltételként kellett volna szolgálnia arra, hogy Trump garantálja az amerikai támogatást egy esetleges békeszerződés megszegése esetén.

A Fox News interjúban Zelenszkij sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a vita nyilvánosan zajlott: „Hálásak vagyunk és sajnáljuk ezt. Ezt komolyan mondom, nagyon szerettünk volna erős kapcsolatokat.” Amikor azonban arról kérdezték, hogy bocsánatot kellene-e kérnie Trump elnöktől, így válaszolt: „Úgy gondolom, hogy nagyon direktnek és őszintének kell lennünk.” Majd hozzátette: „És nem vagyok benne biztos, hogy valami rosszat tettünk.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.