A BBC szerint Budapest már a világ 5 leggyorsabban fejlődő cool városa közt van

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 11.

Lokál

Tajvan, Auckland, Honolulu és Kuvait társaságában.

Különös rangsorba került be a BBC friss cikkében kedves fővárosunk, Budapest. Félreértés ne essék, ez nem a világ 5 legélhetőbb városa típusú felmérés, ennél ez egy kicsit alternatívabb megközelítés. A címét kissé sután, valahogy úgy fordíthatnánk le: az „öt leggyorsabban fejlődő, amúgy tök élhető” város, ami persze azt leszámítva, hogy nem épp frappáns megfogalmazás, azért felvetésnek még érdekes.

Mert abban igaza van a BBC-nek, hogy oké, azt tudjuk, hogy Bécs vagy Melbourne egy csomó szempontból mennyire élhető (méret, GDP, rendezettség, életszínvonal stb.), csak hát lehet, hogy ennél vannak dinamikusabb és izgalmasabb helyek is a világon, nézzük meg azokat!

A felsorolásban a Hawaiin található Honolulu után egyből Budapest jön, és már most szólunk, az indoklásban nem kell egetverő dolgokra számítani. Se az eredetiség, sem a mélység tekintetében, persze turisztikai és brandszempontból nagyon értékes egy ilyen médiamegjelenés – elvégre mégiscsak a BBC-ről beszélünk!

Tehát:

Budapestről azt tudja meg az angol közmédia olvasója, hogy

– az elmúlt 10 évben rengeteget fejlődött,

– jól lehet közlekedni bringával és az éjjel-nappali buszokkal/villamosokkal,

– és noha bortermelő vidéknek vagyunk elkönyvelve, az utóbbi időben a kézműves sörkultúránk is becsülni való lett,

– ráadásul feljövőben van a street food és a kávézói kínálat is.

false

 

Fotó: MTI

Bizonyos árnyoldalakról itt élő külföldieket kérdeznek meg, egyikük szerint „annak köszönhetően, hogy olcsók az árak, az olyan helyek, mint például a VII. kerület, túlzsúfolt lett a turistáktól”.

Tajvannal kapcsolatban amúgy a kitűnő tömegközlekedési rendszert, valamint az állítólag elképesztően jó egészségügyet, az új-zélandi Aucklanddal kapcsolatban a fejlődő és sokszínű kulturális életet, Honolulu kapcsán pedig a kedves befogadóközeget emelik ki. A Kuvaittal kapcsolatos rész abból a szempontból érdekes, hogy nem kifejezetten teszi vonzóvá a helyet: arról szól, hogy az elmúlt időszakban mennyit lazultak a helyiek, például most már lehet rendes koncertélményt megélni, miközben az alkoholfogyasztás tilos. És ha vállalkozni szeretnél, csak úgy vághatsz bele, ha alapítasz egy céget, ahol 51 százalékban tulajdonos lesz egy kuvaiti állampolgár. Ennek ellenére – állítja a cikk – jó bizniszeket lehet nyomatni. Már ha bírod a hőséget!

 

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.