A BBC szerint Budapest már a világ 5 leggyorsabban fejlődő cool városa közt van

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 11.

Lokál

Tajvan, Auckland, Honolulu és Kuvait társaságában.

Különös rangsorba került be a BBC friss cikkében kedves fővárosunk, Budapest. Félreértés ne essék, ez nem a világ 5 legélhetőbb városa típusú felmérés, ennél ez egy kicsit alternatívabb megközelítés. A címét kissé sután, valahogy úgy fordíthatnánk le: az „öt leggyorsabban fejlődő, amúgy tök élhető” város, ami persze azt leszámítva, hogy nem épp frappáns megfogalmazás, azért felvetésnek még érdekes.

Mert abban igaza van a BBC-nek, hogy oké, azt tudjuk, hogy Bécs vagy Melbourne egy csomó szempontból mennyire élhető (méret, GDP, rendezettség, életszínvonal stb.), csak hát lehet, hogy ennél vannak dinamikusabb és izgalmasabb helyek is a világon, nézzük meg azokat!

A felsorolásban a Hawaiin található Honolulu után egyből Budapest jön, és már most szólunk, az indoklásban nem kell egetverő dolgokra számítani. Se az eredetiség, sem a mélység tekintetében, persze turisztikai és brandszempontból nagyon értékes egy ilyen médiamegjelenés – elvégre mégiscsak a BBC-ről beszélünk!

Tehát:

Budapestről azt tudja meg az angol közmédia olvasója, hogy

– az elmúlt 10 évben rengeteget fejlődött,

– jól lehet közlekedni bringával és az éjjel-nappali buszokkal/villamosokkal,

– és noha bortermelő vidéknek vagyunk elkönyvelve, az utóbbi időben a kézműves sörkultúránk is becsülni való lett,

– ráadásul feljövőben van a street food és a kávézói kínálat is.

false

 

Fotó: MTI

Bizonyos árnyoldalakról itt élő külföldieket kérdeznek meg, egyikük szerint „annak köszönhetően, hogy olcsók az árak, az olyan helyek, mint például a VII. kerület, túlzsúfolt lett a turistáktól”.

Tajvannal kapcsolatban amúgy a kitűnő tömegközlekedési rendszert, valamint az állítólag elképesztően jó egészségügyet, az új-zélandi Aucklanddal kapcsolatban a fejlődő és sokszínű kulturális életet, Honolulu kapcsán pedig a kedves befogadóközeget emelik ki. A Kuvaittal kapcsolatos rész abból a szempontból érdekes, hogy nem kifejezetten teszi vonzóvá a helyet: arról szól, hogy az elmúlt időszakban mennyit lazultak a helyiek, például most már lehet rendes koncertélményt megélni, miközben az alkoholfogyasztás tilos. És ha vállalkozni szeretnél, csak úgy vághatsz bele, ha alapítasz egy céget, ahol 51 százalékban tulajdonos lesz egy kuvaiti állampolgár. Ennek ellenére – állítja a cikk – jó bizniszeket lehet nyomatni. Már ha bírod a hőséget!

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.