A diszkó hajnalig szólt – a verőcei Expressz-táborok és a rajtunk maradt szálloda

Lokál

Bár jelenlegi tulajdonosa értékesíteni szeretné az egykori verőcei Expressz-tábor területén lévő hotelt, az ingatlannak sokkal inkább múltja van, mint jelene. A régen itt rendezett KISZ-táborokban a legismertebb beatzenekarok és -zenészek léptek fel. Cikkünkben felidézzük a szocializmus kori bulik hangulatát, és vetünk egy pillantást a terület mai állapotára. A verőcei Expressz-táborokról szóló írásunk második részét olvashatják.

A cikk első része itt érhető el.

Monokiniző német lányok

Hogy zajlott az élet a verőcei Expressz-táborban, miként néztek ki az 1960-as, 1970-es évek itt nyaraló fiataljainak mindennapjai? Lapunk több egykori táborozóval beszélt erről. Egy hetvenes éveiben járó kismarosi születésű férfivel is, aki a tábor mellett lakik; korábban volt KISZ-titkár, párttitkár, sőt táborvezető, így szabad bejárása volt a területre. Mint elmondta, itt élte le az ifjúságát. Emlékszik rá, amikor az Illés elindult a pályán, és hogy jó zenekarok léptek fel a fiatalok nagy örömére. Mivel Kismaros sváb község, ezért megérttette magát az NDK-s diákokkal, de oroszul is beszélt valamennyit. Lengyelek, bolgárok, sőt még franciák („négerek”) is jöttek a táborba. „Nagyon jól érezték magukat, igyekeztük őket egybekovácsolni.” 

Egy kismarosi helytörténettel foglalkozó, egykori pedagógus kiskamaszként a tábortól mintegy ötven méterre lakott. Elmesélte: a ’60-as évek végén, ’70-es évek elején mindent látott, hallott, ami ott folyt. „Illést hallgattunk a nyitott ablaknál. Mintha teljes hangerővel szólt volna a rádió” – teszi hozzá. A szüleik nem örültek, hogy éjjel kettőig ment a zene, de csendrendelet híján nem volt mit tenni. 

Habár a tábor a jelenlegi Verőce területén található, a bejárata Kismarosra nyílik, az idelátogatók ezért mindig itt szálltak le a vonatról. Rengeteg szerelem, párkapcsolat született a táborban, több kismarosi férfi az NDK-ban nősült meg. 

 
Fotó: Urbán Tamás / Fortepan

Egy helyi lakos szülei palacsintázót, lángosost működtettek a tábor bejáratánál, az illető nővéreivel évekig dolgozott a büfében. Úgy emlékezett vissza, hogy a táborban három kis focipálya, két kosárpálya, és egy viszonylag nagy medence volt, a környékbeli fiatalok itt tanultak meg úszni. Kertmozi, éttermek, fagyizó is működött, a diszkó hajnalig szólt. Külkereskedelmi olimpiát, lovas és íjász bemutatót is tartottak itt. A német lányok monokiniztek, a fiatal fiúk megnagyobb örömére. Évtizedekkel később, a ’90-es években rendeztek egy több napos Depeche Mode-találkozót, amire az együttes is eljött: a község tele volt fekete ruhás fiatalokkal. 

„Az 1970-es évek Magyarországa a házibulik, egyetemi klubok világa volt, akkor még nem létezett számítógép. A 18-20 éves gyerekek nem érezték a szocialista-kommunista politikai vezetés ténykedését, ezzel nem törődtek” – emlékezett vissza egy hetvenes éveiben járó férfi, aki Vácról napi rendszerességgel járt be a táborba, főleg nyáron. A váciak számára olykor kockázatos volt a bejutás, mert jegyet nem kaptak, be kellett lógniuk, ezért a verőcei állomáson szálltak le és egy hegygerincen át jutottak el a hátsó bejárathoz. Közben figyelték a rendőröket, akik időnként elrejtőztek. „Egyszer, amikor mentünk befelé, négy rendőr oldalról belénk karolt, majd elkísért a tábor túlsó bejáratához. Beültettek egy autóba és visszavittek Vácra. Néha egy-két pofon el is csattant, mielőtt utunkra bocsátottak.” 

Ha a váciak mégis belógtak, akkor legtöbbször elvegyültek, de volt olyan, hogy a táncparketten valaki azt mondta: „jönnek a zsaruk”. Ekkor elkezdtek futni: a menekülőút a szomszéd egyházi intézmény, a Migazzi-kastély kertje volt, amelyen keresztül a kerítésen átugrálva eljutottak a verőcei vasútállomásig. „Az egyik barátunk ült a kerítés tetején, figyelte, hogy hol vannak a rendőrök. Majd kapott egy akkorát a gumibottal, hogy hiába futottunk jóval előtte, ő fénysebességgel elrobogott mellettünk, csak a vasútállomáson értük utol.” A lapunk által megkérdezett férfi mindezek ellenére jó szívvel emlékezik vissza a táborokra: minden este volt zene és tánc, a bulikon ellépett a Kati és a Kerek Perec, a Bergendy a nagyon fiatal Demjén Rózsival, Bódi Magdi, Zorán, Balázs Fecó.

 
Fotó: Urbán Tamás / Fortepan

Visszavette a természet

A tábor területére ma már nem lehet csak úgy bemenni. Az egykori szállodaépület az enyészeté, a faházakat leszerelték. A terület egy részét magánvállalkozó vette meg, itt épültek fel a Csattogó Völgyi Üdülőházak. Ez a csodálatos börzsönyi környezetben étteremmel, horgásztóval, sportpályákkal, medencével működő szálláshely középiskolai és egyetemi gólyatáboroknak, autós találkozóknak, nyelvi, zenei, néptánc- és egyházi táboroknak ad helyet. Egy időben itt szervezték meg a szélsőjobbos rockfesztivált, a Magyar Szigetet. A régi tábor többi részére lakóparkot terveztek, de ez a projekt elakadt.

A szálloda és közvetlen környezete már jó ideje kihasználatlanul áll. Néhány évvel ezelőtt felkerült pár videó a YouTube-ra, melyeket az elhagyatott épület belsejében forgattak: üresen tátongó szobák, folyosók, omladozó vakolat, tönrement szocreál bútorok láthatók a képsorokon. A telket mára teljesen visszavette a természet.

Egy 2021-ben készült felvételen így nézett ki a tábor és a környezete: 

Mit lehetne kezdeni vele?

Az ingatlan Kismaros és Verőce határán, de már az utóbbi közigazgatási területén található (e települések alkották Verőcemarost, amely 1990-ben vált ketté). Kismarosi polgármestere, Neubauer Rudolf gyerekkorában járt a táborban. Az utolsó rendezvény számára egy 2000-es évekbeli EFOTT volt, a Magyar Szigetre nem ment el. Neubauer szerint a ’90-es évek első fele, közepe táján a Médiahajó nevű rendezvény a táborban végződött: a MAHART nagyobb személyszállító hajói Budapestről indulva erre hozták az akkor népszerű televíziós személyiségeket, a művészvilág, közélet jeles képviselőit, újságírókat, akiket busszal szállították a táborba. A polgármester úgy vélte, az Expressz-táborokat a Ratkó-korszak fiatalsága töltötte meg élettel, az idősebbek pedig nem panaszkodtak a pezsgő hétköznapokra, noha a koncertek hangereje beterítette a környéket.

Grauszmann György verőcei polgármester is sokat járt ide fiatalon a medence, a sportpályák és a közösségi tér miatt. Elmodása szerint itt lépett fel először a (megújult) Illés zenekar, valamint Szikora Róbert. 

 
Express Diák és Ifjúsági Üdülőtábor, Verőce, 1972
Fotó: Urbán Tamás / Fortepan

Ahogyan azt a településvezetőktől megtudtuk, bár az elmúlt 20-25 évben nem egyszer felmerült ötletként egy a két települést kiszolgáló, sportolási, kulturális lehetőséget nyújtó oktatási-nevelési intézmény kialakítása csarnokkal, uszodával, az önkormányzati tulajdonlásnak és hasznosításnak semmi realitása nem volt. „Ezek szerethető gondolatok, de nem volt realitása, hogy továbbvigyük” – mondta Neubauer Rudolf, aki szerint renoválás esetén akár nemzetközi cserkésztáboroknak, vagy Erzsébet-táboroknak is megfelelő lenne a terület.

Grauszmann György úgy vélte, nagy vagyonról, feladatról és felelősségről van szó, ennél kevesebbek miatt is tönkrementek már önkormányzatok. Már csak a régi szállodaépület található a területen; statikailag rendben van, de a kis (12-15 négyzetméteres) szobák már nem felelnek meg a kor igényeinek, komoly átalakításra lenne szükség.

A szálloda magánkézben van. A terület most magában áll; a tulajdonos gondoskodott az állagmegőrzésről, védelemről, jelenleg is őrzik. Balesetveszélyesnek, kritikusnak ugyan nem nevezhető, de mivel benőtte az erdő, minden épített műtárgya használhatatlan.

„Megvan még a régi platánsor, több értékes fa jó állapotban van. Nagyon értékes a terület”

– tette hozzá a kismarosi polgármester, aki úgy tudja, ma már értékesítenék a tulajdonosok, de ez nem egyszerű, mert az elmúlt években megugrott árak miatt bármilyen beruházás minden bizonnyal milliárdos nagyságrendű lenne. 

A tulajdoni lap szerint a terület az Ingatlan Projektek Ingatlanberuházó és Hasznosító Kft. birtokában van. A cég ügyvezető igazgatója Jeney Zsolt Ákos, az FTC kézilabda szakosztályának elnöke. Megkeresésünkre azt mondta, a központi épület megmarad, a használhatatlan állapotban lévő épületeket lebontják. Az elmúlt években állagmegóvást végeztek, felújítás és fejlesztés nem történt. „A jelenlegi tulajdonos értékesíteni kívánja az ingatlant” – válaszolta Jeney Zsolt Ákos. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.