A virág a helyén van - Zöld vadművelet

  • - legát -
  • 2008. június 26.

Lokál

Országos akció indult június 5-én, a környezetvédelmi világnapon: húsz település ötvenhét gerillakertész-csapata látott munkához, hogy az éj leple alatt virágültetéssel vagy egyéb szépítéssel takarja el környezete tájsebeit. A Lágymányos zöldvadz/Lágymányos guerillaz nevű budapesti csapat egyik "bevetését" nyomon követtük.

Országos akció indult június 5-én, a környezetvédelmi világnapon: húsz település ötvenhét gerillakertész-csapata látott munkához, hogy az éj leple alatt virágültetéssel vagy egyéb szépítéssel takarja el környezete tájsebeit. A Lágymányos zöldvadz/Lágymányos guerillaz nevű budapesti csapat egyik "bevetését" nyomon követtük.

*

"Arról szól az egész, hogy mindenki megmozdítja a kisujját, hogy egy kicsit normálisabban nézzen ki a környék, ahol él, és az utca, amin sétálni szokott hazafelé. Olyan, mint a graffiti, csak virágokkal." Így foglalják össze a Hegyalja rockfesztivál szervezői Zöld vadművelet akciójukat, amit először tavaly rendeztek meg. Akkor még csak négy helyszínen (Budapest, Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza) okoztak meglepetést a gerillakertészek, most viszont - a harsányabb és hatékonyabb propagandának köszönhetően - olyannyira megnőtt a jelentkezők száma, hogy már a "gerillakertészeti világrekord" szókapcsolat is előkerült. De ez legyen a legnagyobb bajunk.

"Nagyon szimpatikus volt az a gerillakertész-megmozdulás, amit a Kultiplex bezárását követően csináltak. A Zöld vadműveletbe a neten futottam bele. Hároméves korom óta lakom a Körtér mellett. Napközben elültettem a virágokat, az akció pedig annyi lesz, hogy elmegyünk a 4-es villamos végállomására, és az utasbódéra odadrótozzuk a ládákat. Inkább afféle gesztusnak szánjuk, bár reméljük, nem szedi le őket a BKV.

Ez már a harmadik akciónk

Az előző kettő komolyabb volt: a Fehérvári úton, a Bocskai út és az Eszék utca között van néhány kör alakú földterület, ahol valaha fa lehetett. Egy-kettő még megvan, ahol viszont már nincs, az teljesen elhanyagolt, belepte a gaz - csikkek, szemét mindenütt. Nos, ezeket igyekeztünk rendbe hozniÉ" - ezt már Edina, idegenforgalmiközgazdász-hallgató, a Lágymányos zöldvadz/Lágymányos guerillaz vezetője mondja, miközben társaival - Danival (leendő programtervező matematikus), Előddel (rendszerinformatikus) és Lajossal (vezető elemző egy kommunikációs tanácsadó cégnél) - egy nyolcadik kerületi presszóban várják, hogy csillapodjék a Múzeumok éjszakája okozta csatazaj, és nyugodtan megközelíthessék a kiszemelt objektumot.

Egyikük sem izgatott, de még akkor sem, amikor a témáról kezdünk beszélgetni. Nem tartoznak a vadulós zöldek közé, szelektíven gyűjtik a szemetet, villamossal közlekednek, de egyikük sem láncolná magát egy atomerőmű kerítéséhez. Dani azért elmeséli, hogy egyszer a barátai teljes vegyvédelmi szerelésben keresték fel az egyik gyorséttermet. "Képzelheted a hatást! Csak akkor vezette ki őket a biztonsági őr, amikor egy sült krumplit próbáltak belegyömöszölni egy kémcsőbe." Egyébként nincsenek illúzióik, legfeljebb abban reménykednek, hogy az előző akcióik során ültetett virágok a helyükön maradnak, nem lopja el őket senki. "Először még az éj leple alatt, kicsit félve ültettünk, de tegnap már világosban - mondja Edina. - Gyakorlatilag minden második ember odajött, érdeklődött, megdicsért. Volt, aki beállt segíteni. Az ott élő hajléktalanok megígérték, hogy vigyáznak rá."

A villamosmegállós kaland ötlete onnan jött, hogy sok kritika érte az üvegből készült építményeket: átfúj rajtuk a szél, nyáron "áttüzesíti" őket a nap. Edina abban bízik, hogy növényei idővel futni kezdenek, és árnyékosabbá teszik a üvegtetőt, de látszik rajta, hogy ezt azért ő sem gondolja komolyan. "Egy szimbolikus dologról van szó, aminek az a lényege, hogy ne csak a Demszkytől várd el, hogy szép legyen a város, tegyél is érte valamit - mondja Lajos. - Ha kiültetsz három muskátlit, és a jövő héten ellopják, akkor annyi, de legalább három napig látták, hogy ott van. Te most cikket írsz erről, mások is írnak róla, a csapatok fényképeznek, videóznak, dokumentálva lesz a dolog. És ha van nyoma, hogy ilyesmi történt, az valamiféleképpen előremutató."

Éjjel kettőkor indulunk a célpont felé, útba esik a Fehérvári út, az előző napok "műveleti tevékenysége" háborítatlanul zöldell, ráadásul profi munkának látszik. "Talán azért nem nyúlt hozzá senki, mert 'hivatalosnak' gondolják - jegyzi meg Előd -, túlságosan szép."

Előbb Edinához megyünk, a virágosládák már ki vannak készítve, majd irány a megálló. Sehol egy lélek, a semmiből előbukkanó villamos (fél háromkor!) csak látomás lehet. Pillanatok alatt elkészülnek, még arra sincs idő, hogy elgondolkodjanak rajta, hogy most izgulniuk kellene, vagy mégsem. A fiúk bakot tartanak, Edina az üvegkalitka tetejére rakja a növényeket. Két perc alatt végeznek, de ebben már benne van, hogy a végállomás végében álló kőépítményre is kerül egy láda. "Direkt olyan virágokat választottam, amelyek bírják a strapát, mert ide senki nem fog felmászni, hogy meglocsolja őket - mondja Edina. Inkább azért aggódik, hogy nem kellene-e rögzíteni a ládákat. A fiúk szerint felesleges.

Szerintünk is. Másfél nappal az akció után a virágok a helyükön vannak, sőt mintha nagyobbak lennének. Talán mégis befutják a karriert, amit a gerillák szántak nekik. Mert mit is mondott egyikük indulás előtt? "Az első Critical Massnak még csak pár résztvevője volt, a mostaninak több tízezer. Ha a gerillakertészet csak fele ilyen népszerű lesz - és miért is ne lehetne pár év múlva? -, máris virágba borul az egész város."

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."