Csomagmegőrző lesz a Margitszigeten, megszavazták a budapestiek

  • narancs.hu
  • 2024. október 12.

Lokál

Kevesebb lesz a kutyaürülék Józsefvárosban, nyilvános vécé lesz a Margitszigeten – 29 ezren szavaztak a fővárosi közösségi költségvetés ötleteire. 

Évente egymilliárd forintot szán a főváros közösségi költségvetésre, vagyis ekkora összeg felhasználásól a lakosság dönthet. Az idén október 7-ig lehetett szavazni, a 175 ötlet közül 13 kapott elég szavazatot – összesen 29 ezren szavaztak. Mindez a Főpolgármesteri Hivatal közleményéből derül ki.

Öt kategóriába lettek sorolva az ötletek. A helyi kis ötletek legfeljebb 50 millió forintba kerülhetnek. Lesz csomagmegőrző a Margitszigeten és a Népligetben – az a furcsa, hogy eddig nem volt –, össze lesznek kötve a Móricz Zsigmond körtéren a kerékpáros útvonalak és egyebek mellett jut forrás a nyolcadik kerületben kutyaürülék-mentesítésre, illetve a Váci út és az Üllői út zöldítésére is.

Nagy ötlet kategóriában nyilvános vécét kap a Margitsziget és „művészeti projektként” megújul a Corvin-negyed aluljáró, előbbi 120, utóbbi 60 millió forintot kap. A Zöld Budapest kategória nyertese a „Csapadék összegyűjtése esőkertekben” projekt lett, az Esélyteremtő Budapest nyertes ötlete a „konténerházak hajléktalan családoknak” , míg a Nyitott Budapesté az, hogy jól kivilágított gyalogátkelőhelyeket alakítsanak ki. Mindhárom kategóriában 120–120 millió forint a projektek tervezett költsége.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Fiúk a barakkból

Andy Parker sorozata sokáig megtéveszt a cukiságával, és csak lassan virrad a nézőre, hogy más üzenet rejlik itt. Az érzékeny és nagyon is meleg Cameron Cope (a valós koránál jóval hamvasabbnak és naivabbnak tetsző Miles Heizer) rejtélyes indíttatásból úgy dönt, hogy nehéz természetű édesanyját azzal tudná a legjobban kiborítani, ha csatlakozna a tengerészgyalogsághoz.

Szellemes

Ifj. Vidnyánszky Attila „saját” Hamletjének színpadra állításához tett vállalásaiból akár már egy is túl nagynak tűnhet. Nemcsak a darab címe változott meg: az „és a többi, néma csend” válik a rendezői elképzelés alfájává és ómegájává is.

Lehetnénk jobban is

Ismerjük a híres idézetet, amelyben Rousseau a polgári társadalom megteremtését az első emberhez köti, aki „bekerített egy földdarabot és azt találta mondani: ez az enyém, s oly együgyű emberekre akadt, akik ezt el is hitték neki”.

„Ők nem láthatatlanok”

A Pirkadatig című krimiért 2023-ban elnyerte a legjobb mellékszereplőnek járó Ezüst Medvét. Transz színésznőként aktívan kiáll a transz emberek jogaiért és láthatóságáért – minderről és persze Tom Tykwer új filmjéről, A fényről is kérdeztük őt, amelynek mellékszereplőjeként a Szemrevaló Filmfesztiválra érkezett Budapestre.