Hagyományőrző csatát rendeznek Szeged-Szőregen

  • Narancs.hu/MTI
  • 2024. július 31.

Lokál

Nemzetközi esemény lesz, jönnek az osztrákok is megint megverni minket.

Magyar és külföldi hagyományőrző honvédek részvételével emlékeznek a szőregi csatára, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik utolsó ütközetének 175. évfordulója alkalmából – tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

Szombaton délelőtt katonai tiszteletadás mellett koszorúzzák meg a csata emlékművét Szeged-Szőregen, a Hősök terén. Majd délelőtt két közeli faluban, Tiszaszigeten és Újszentivánon tartanak katonai bemutatót a hagyományőrző honvédek, mások mellett a Sorgyalog Hagyományőrző és Kulturális Egyesület tagjai.

Kora délután megnyílik a nézők számára a hagyományőrző tábor, ahol az érdeklődők a rendezvényre érkező csapatok jóvoltából testközelből ismerhetik meg a korabeli katonai felszereléseket. Az eseményen 15 – magyar, lengyel, osztrák, olasz és román – csapat mintegy 130 hagyományőrzője vesz részt.

A katonai egységek délután újrajátsszák az ütközetet, a csapatok korhű fegyvermásolatokkal csapnak össze a csatatéren, eldörrennek az ágyúk, az elöltöltős, egylövetű muskéták, a tűzharcot követően pedig közelharcra, szuronyvívásra is sor kerül. Az összecsapás végeztével rendezik a gyermekcsatát, melyen a legkisebbek küzdhetnek egymással.

Az ütközetet követően a katonák és a nézők táncos mulatságon vehetnek részt, a talpalávalót a Rozsdamaró zenekar biztosítja.

A csata évfordulóján, hétfőn este Nagy Róbert, a szőregi Alexandriai Szent Katalin-templom plébánosa engesztelő szentmisét tart az ütközetben elhunytakért a Makai út és a Kamaratöltés kereszteződésében lévő nagy kereszt emlékműnél.

A szőregi csata az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik utolsó ütközete volt. 1849. augusztus 5-én Szőregnél a magyar seregek Dembinszky lengyel tábornok vezérlete alatt vereséget szenvedtek a Haynau vezette császári-királyi csapatoktól, elhagyták állásaikat és visszavonultak Temesvár felé. A vereség a viszonylag kis veszteségek – ötszázan vesztették életüket és négyszázan estek fogságba – ellenére is súlyos volt, mert a csapatok harcrendje és morálja is megbomlott az ütközet és az azt követő visszavonulás során.

 A címlapkép forrása a Sorgyalog Hagyományőrző és Kulturális Egyesület Facebook-oldala

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.