Az Alsó-Tiszán már napok óta tart a tiszavirágok (Polingenia longicauda) rajzása napnyugtakor, ez a jelenség a Szeged és az országhatár közötti szakaszon a megszokottnál egy héttel hamarabb kezdődött az MTI beszámolója szerint.
A legnagyobb európai kérészfaj nászrepülése eltérő időpontban zajlik a folyón, a középső és felső szakaszon később kezdődik.
A Hortobágyi Nemzeti Park szerdán tette közzé, hogy kedd este Tiszainokánál, tehát a középső szakaszon, Jász-Nagykun-Szolnok megyében „erős előrajzás indult”, és így most három estén át megfigyelő túrákat szerveznek csónakkal a tiszainokai kikötőből.
A Tisza mentén máshol is szerveznek ilyen tiszavirágcsodáló túrákat:
A tiszavirág lárvája három évig él a folyó mélyén, a meder agyagos partjába fúrt járatokban. A júniusi virágzás idején az imágó vedlését, repülését, násztáncát, párzását lehet látni, és azt, hogy a tömegesen repülő rovarokat fentről madarak, a vízfelszínen halak tizedelik meg.
A tiszavirág védett, egy példány természetvédelmi értéke 10 ezer forint. Megfogni nem szabad, ha véletlenül a parton nézelődő ember hajára, ruhájára repül, kíméletesen kell leszedni és elengedni.