Nem állítják helyre az 1944-ben mártírhalált halt költő, Szenes Hanna januárban megrongált budapesti tűzfalfestményét – közölte a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (MAZSÖK) és a Színes Város Csoport szerdán az MTI-vel.
A II. kerület Frankel Leó út 78. szám alatt található társasház utcára néző tűzfalán látható festményt januárban vörös, vérhez hasonló festékkel megrongálták. MAZSÖK most közölte:
az alkotók és a finanszírozók közös döntése, hogy a megrongált alkotást nem állítják helyre, a „meggyalázott festményt jelen formájában megtartják mementóként”.
A közleményben idézték Szabó Györgyöt, a MAZSÖK elnökét, aki szerint a megrongált festmény emlékezteti „a józan gondolkodású többségi társadalmat, hogy a halálakor 23 éves hős költő, Szenes Hanna gyilkosának szellemi örökösei még mindig köztünk járnak”. Flór Péter, a Színes Város Csoport főtitkára a közleményben idézett megjegyzése szerint Thamó Emese tervezővel és a MAZSÖK vezetésével közösen döntöttek arról, hogy meghagyják megrongált állapotában a festményt, még ha feltételezésük szerint nem is ez volt a károkozó célja.
Megrongálták Szenes Hanna falfestményét Kb. fél éve állítottunk emléket Szenes Hannának tűzfalfestménnyel a Frankel Leó...
Posted by Őrsi Gergely on Monday, January 20, 2025
A 444.hu a hírrel kapcsolatban felidézte, az 1921-ben született Szenes Hanna egyike volt annak a tizenhét magyar származású zsidónak, akiket a második világháború alatt a brit fennhatóság alatt álló Palesztinában az angol hadsereg arra képzett ki, hogy ejtőernyővel Jugoszláviába ledobva megkíséreljék valamilyen módon megakadályozni a magyar zsidók akkor már küszöbön álló deportálását. Szenest egy csendőrjárat fogta el a határnál; a Margit körúti fogházban kínozták, a nyilas hatalomátvétel után pedig a fogház udvarán agyonlőtték. Izraelben nemzeti hősként tartják számon.