Ünnep a zsinagógában

  • narancs.hu
  • 2017. szeptember 6.

Lokál

158 éve avatták fel a Dohány utcai zsinagógát.
false

 

Fotó: Thaler Tamás

A Dohány utcai zsinagóga – vagy „Nagy Zsinagóga” – Európa legnagyobb, a világ második legnagyobb zsinagógája. Az 53 méternél is hosszabb, 44 méteres tornyokkal rendelkező templomot 1859. szeptember 6-án adták át, és vált a magyarországi zsidóság fontos jelképévé.

Több mint másfél évszázada a zsinagógaépítés pályázatát a bécsi nagy zsinagógát is tervező Ludwig Förster (1797–1863) német építész nyerte el mór stílusú tervével. Rekordgyorsasággal, négy év alatt el is készült az impozáns épület. (Ha hozzávesszük, hogy csak a felújítás majd’ négy évig tartott, ez valóban komoly tempónak minősül.)

false

 

Fotó: Fortepan/Budapest Főváros Levéltára

 

Az 1929 és 1931 közötti felújítás során egészült ki az egyébként 1200 négyzetméter belterű, háromhajós csarnoktemplom az első világháborúban elesett zsidók emlékére emelt kupolás Hősök templomával. Az ekkor kialakított oszlopos kert lett tanúja a fasizmus és a második világháború szörnyű éveinek. A terület a Pesten létesített gettóhoz tartozott, s felszabadulásakor alakították temetővé. Mivel zsidó szokás szerint zsinagóga mellett sosem lehet temetni, a budapesti az egyetlen a világon, amelynek kertjében temető van. Mára a kert a Holokauszt-emlékparkkal egészült ki.

A zsinagóga ma is aktív, az istentiszteletek mellett különféle kulturális programok, koncertek és kiállítások otthona. A különleges épület állandó kiállításai az ünnepi időszakok kivételével egész évben látogathatóak. Jelenleg a szeptember 4. és 14. közötti Zsidó Kulturális Fesztivál különféle programjait tekinthetjük meg a zsinagógában.

ZSKF | zsidokulturalisfesztival

Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi. Elfogadom Bővebben…

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.