Végigjárták Budapest mind a 128 közvécéjét

  • narancs.hu
  • 2021. február 4.

Lokál

Negyedük lezárt, romos,  üzemképtelen - állapította meg A Város Mindenkié.  Több olyan kerület is van, amely egyet sem  üzemeltet. 

"Az elmúlt hónapokban az AVM aktivistái fölkeresték az összes fővárosi közvécét, felmérték állapotukat, és írásban is rögzítették tapasztalataikat. A csoport elsősorban a hajléktalan emberek érdekeit tartja szem előtt, akik gyakran az utcán kénytelenek elvégezni szükségüket, ám emiatt köztisztasági szabálysértés címén megbírságolják őket. De természetesen   a   kisgyermekes   szülők,   a   mozgáskorlátozott   és   idős   emberek,   az inkontinenciával   élők,   a   közterületen   dolgozó   munkások,   valamint   az   átlagosnál szennyezettebb negyedek lakói számára is kiemelten fontos, hogy sokkal több közvécé legyen a városban" - írja közleményében A Város Mindenkié csoport.

"A közérdekű adatigénylés alapján listánkra került 128 budapesti közvécé egynegyede lezárt, romos,  üzemképtelen.  Kutatásunk  alapján  jelenleg  91  üzemképes  nyilvános  illemhely  van Budapesten. Ezek közül 23 használható ingyenesen, a többi általában 180–250,-Ft térítési díj ellenében vehető igénybe. A kerületi önkormányzatok esetleges módon, illetve főleg turisztikai szempontokat  mérlegelve  és  a  tömegközlekedési  csomópontokhoz  igazodva  tartanak  fent közvécéket. Több olyan kerületi önkormányzat is van, amely egyetlen nyilvános illemhelyet sem üzemeltet.Az AVM évek óta számos fórumon szorgalmazza, hogy a Fővárosi Önkormányzat biztosítsa legalább  150  ingyenes,  akadálymentes,  éjjel-nappal  nyitva  tartó  nyilvános  illemhely üzemeltetését Budapesten" - írják közleményükben.

A Város Mindenkié eljuttatta a Fővárosi Önkormányzathoz, illetve valamennyi kerületi önkormányzathoz a nyilvános illemhelyek létesítésével kapcsolatos, részletesen kidolgozott javaslatcsomagját, illetve ötletpályázatot küldött be a közvécék létesítésével kapcsolatban a Fővárosi Önkormányzat első részvételi költségvetésébe.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.