A serdülők 80 százaléka nem él elég aktív életet, amivel kockáztatják az egészségüket a WHO új jelentése szerint

  • BM
  • 2019. november 22.

Lokál

Már rég nem csak arról van, szó hogy a fiatalok keveset sportolnak.

A világ serdülőinek több mint 80 százaléka nem él elég aktív életet, amivel veszélyezteti az egészségét – írja a Guardian egy frissen közölt WHO-jelentésre nyomán. Ennek oka, hogy a fiatalok inkább a „képernyőkre fókuszálnak”, minthogy például futni járjanak.

27 országban a „nem elég aktív” lányok aránya 90 százalékosra nőtt az elmúlt években. A különbség jelentős a nemek között, négy ország (Afganisztán, Samoa, Tonga és Zambia) kivételével a lányok elmaradtak a fiúkhoz képest.

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete szerint a helyzet súlyos, lépéseket kell tenni, hogy a fiatalok többet sportoljanak, mert az inaktivitás veszélyezteti az egészségüket. „Sürgős politikai intézkedésekre van szükség, különösen a lányok fizikai aktivitásának az elősegítése érdekében” – mondja Dr. Regina Guthold, a tanulmány szerzője.

A kutatás megállapította, hogy 2001 óta olyan kevés javulás történt az érintett 146 országban, hogy a WHO globális céljai valószínűleg nem teljesülnek: a tagállamok tavaly megállapodtak abban, hogy 2030-ig 15 százalékkal csökkentik az inaktivitási szintet. A fiúk pár százalékos elmozdulást mutatnak, ellentétben a lányokkal.

Az Egyesült Királyságban a lányok több mint 85 százaléka, a fiúk csaknem 75 százaléka nem volt elég aktív. Az Egyesült Államokban jobb a helyzet: a 2001-es 71 százalékról sikerült letornázni a mutatót 64 százalékra, viszont a lányok 80 százaléka nem teljesít jól. Érdekes mód Bangladesh „büszkélkedhet” a legjobb eredménnyel: az országban csak a fiúk 63, a lányok 69 százaléka nem mozgog eleget.

„Komoly aggodalomra ad okod a fiatalok teljesítménye” – mondja Fiona Bull, a WHO fizikai aktivitási szakértője. A serdülőknek naponta egy órás mérsékelt vagy erőteljes testmozgás kellene végezniük, amibe beletartozik az iskolába járás, a kerékpározás és a játék is.

A mozgás fontos a csontok és az izmok erősségének, a szív és a tüdő egészségének fejlődésében. Segíti az elhízás, a szívbetegségek, a rák és a cukorbetegség elkerülését, továbbá egyre több bizonyíték van arra, hogy elősegíti a kognitív fejlődést, valamint a társadalmi és motoros képességeket. „A helyzet mindenki számára aggasztó, beleértve a szülőket, a közösséget és az egészségügyet” – mondja Bull.

Lustaság, fél egészség

A szakértő szerint az iskolák támogatják a mozgást, de a sportegyesületek és közösségek, illetve a városok tudják leginkább a fiatalokat az aktív életre ösztönözni, nem mellesleg a szülői bátoritás és a jó példa is fontos.

A WHO szerint kultúraváltásra van szükség: a digitális média használatának hátrányai, valamint nem szándékos következményei vannak, amelyek miatt túl sok időt lógnak a fiatalok telefonokon, laptopokon, konzolokon.

Fiona Bull javasolja, hogy az öt évnél fiatalabbak esetében a szülők korlátozzák a digitális eszközök használatát. „Még nincs konkrét iránymutatásunk, de aggódunk” – teszi hozzá. A fiúk és a lányok közötti aktivitási szintek jelentős egyenlőtlenséget mutatnak, amit kezelni kell szerinte.

Dr. Mark Tremblay, a Kanadában található Keleti Ontario Kutatóintézet munkatársa szerint a fizikai inaktivitás a korai halálozás negyedik legnagyobb kockázati tényezője világszerte.

„Az elektronikai forradalom alapvetőein alakította át az emberek mozgási mintáit azáltal, hogy megváltoztatta a tanulás, a munka, a játék és az utazás jellemzőit, és fokozatosan elszigeteli a fiatalokat. Az emberek kevesebbet alszanak, többet ülnek, ritkábban járnak, rendszeresen vezetnek és kevesebb fizikai tevékenységet végeznek mint régen” – mondja.  „Az emberek egyre többet költöznek egyik országból a másikba, vidékről a városba, egyre többet mennek kintről bentre, ülnek le állás helyett, vezetnek sétálás helyett, és játszanak digitális játékokkal testmozgás helyett” – teszi hozzá a szakértő.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.