A világ serdülőinek több mint 80 százaléka nem él elég aktív életet, amivel veszélyezteti az egészségét – írja a Guardian egy frissen közölt WHO-jelentésre nyomán. Ennek oka, hogy a fiatalok inkább a „képernyőkre fókuszálnak”, minthogy például futni járjanak.
27 országban a „nem elég aktív” lányok aránya 90 százalékosra nőtt az elmúlt években. A különbség jelentős a nemek között, négy ország (Afganisztán, Samoa, Tonga és Zambia) kivételével a lányok elmaradtak a fiúkhoz képest.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete szerint a helyzet súlyos, lépéseket kell tenni, hogy a fiatalok többet sportoljanak, mert az inaktivitás veszélyezteti az egészségüket. „Sürgős politikai intézkedésekre van szükség, különösen a lányok fizikai aktivitásának az elősegítése érdekében” – mondja Dr. Regina Guthold, a tanulmány szerzője.
A kutatás megállapította, hogy 2001 óta olyan kevés javulás történt az érintett 146 országban, hogy a WHO globális céljai valószínűleg nem teljesülnek: a tagállamok tavaly megállapodtak abban, hogy 2030-ig 15 százalékkal csökkentik az inaktivitási szintet. A fiúk pár százalékos elmozdulást mutatnak, ellentétben a lányokkal.
Az Egyesült Királyságban a lányok több mint 85 százaléka, a fiúk csaknem 75 százaléka nem volt elég aktív. Az Egyesült Államokban jobb a helyzet: a 2001-es 71 százalékról sikerült letornázni a mutatót 64 százalékra, viszont a lányok 80 százaléka nem teljesít jól. Érdekes mód Bangladesh „büszkélkedhet” a legjobb eredménnyel: az országban csak a fiúk 63, a lányok 69 százaléka nem mozgog eleget.
„Komoly aggodalomra ad okod a fiatalok teljesítménye” – mondja Fiona Bull, a WHO fizikai aktivitási szakértője. A serdülőknek naponta egy órás mérsékelt vagy erőteljes testmozgás kellene végezniük, amibe beletartozik az iskolába járás, a kerékpározás és a játék is.
A mozgás fontos a csontok és az izmok erősségének, a szív és a tüdő egészségének fejlődésében. Segíti az elhízás, a szívbetegségek, a rák és a cukorbetegség elkerülését, továbbá egyre több bizonyíték van arra, hogy elősegíti a kognitív fejlődést, valamint a társadalmi és motoros képességeket. „A helyzet mindenki számára aggasztó, beleértve a szülőket, a közösséget és az egészségügyet” – mondja Bull.
Lustaság, fél egészség
A szakértő szerint az iskolák támogatják a mozgást, de a sportegyesületek és közösségek, illetve a városok tudják leginkább a fiatalokat az aktív életre ösztönözni, nem mellesleg a szülői bátoritás és a jó példa is fontos.
A WHO szerint kultúraváltásra van szükség: a digitális média használatának hátrányai, valamint nem szándékos következményei vannak, amelyek miatt túl sok időt lógnak a fiatalok telefonokon, laptopokon, konzolokon.
Fiona Bull javasolja, hogy az öt évnél fiatalabbak esetében a szülők korlátozzák a digitális eszközök használatát. „Még nincs konkrét iránymutatásunk, de aggódunk” – teszi hozzá. A fiúk és a lányok közötti aktivitási szintek jelentős egyenlőtlenséget mutatnak, amit kezelni kell szerinte.
Dr. Mark Tremblay, a Kanadában található Keleti Ontario Kutatóintézet munkatársa szerint a fizikai inaktivitás a korai halálozás negyedik legnagyobb kockázati tényezője világszerte.
„Az elektronikai forradalom alapvetőein alakította át az emberek mozgási mintáit azáltal, hogy megváltoztatta a tanulás, a munka, a játék és az utazás jellemzőit, és fokozatosan elszigeteli a fiatalokat. Az emberek kevesebbet alszanak, többet ülnek, ritkábban járnak, rendszeresen vezetnek és kevesebb fizikai tevékenységet végeznek mint régen” – mondja. „Az emberek egyre többet költöznek egyik országból a másikba, vidékről a városba, egyre többet mennek kintről bentre, ülnek le állás helyett, vezetnek sétálás helyett, és játszanak digitális játékokkal testmozgás helyett” – teszi hozzá a szakértő.