1966 már régen volt, tehát elvben nem ördögtől való, hogy valaki remake-et készítsen François Truffaut akkor bemutatott filmjéből, a 451 Fahrenheitból. Ráadásul a cselekmény alapjául szolgáló regényt – amely 50 éve jelent meg – nem biztos, hogy mindenki ismeri, Ray Bradburyt sokan inkább sci-fi-szerzőként, mint a disztópia írójaként tartják számon. Bár az eddig inkább kis költségvetésű filmeken dolgozó, kevésbé ismert rendező állt a kamera mögé, azt aligha gondolta bárki is, hogy a Fahrenheit 451 új változata ennyire semmitmondó lesz, és hogy legfőbb erénye az egészen pofás főcím.
|
A főcím valóban tökéletes: írók és történelmi személyiségek képei peregnek a szemünk előtt, közben ég a tűz, és nagyjából mindenki sejti, hogy mire megy majd ki az egész. A probléma részben ezzel van: a Fahrenheit 451 ismét felmondja a Fahreinheit 451 történetét, csak sokkal erőtlenebbül, zavarosabban, mint hajdan Truffaut. Nem mintha az 1966-os film mai szemmel olyan pergőnek számítana, ám Truffaut tudta, hogyan érdemes a témához nyúlni, és hogyan kell például olyan erős jeleneteket a vászonra vinnie, mint mondjuk a könyveitől mozdulni nem akaró nőről szóló. Most is vannak látványos pillanatok, megint megkapjuk a könyveihez ragaszkodó nőt, és újfent égetik a betűt, mint ahogy azt a legszégyenletesebb időkben tették. Persze látni, hogy egy tévéfilmről van szó, a CGI sem valami csúcs, és meglepően sok a kisebb helyszíneken játszódó jelenet, de alapvetően nem a látvány miatt kell bírálni Ramin Bahrani filmjét, hanem mert szimplán elfelejt világot és karaktereket építeni.
Fahrenheit 451 (2018) Official Trailer ft. Michael B. Jordan & Michael Shannon | HBO
We are not born equal. We must be made equal by the fire...and then we can be happy. Fahrenheit 451, starring Michael B. Jordan and Michael Shannon. #Fahrenheit451 #HBOFilms Subscribe to the HBO YouTube Channel: https://goo.gl/JQUfqt Don't have HBO?
Megint csak Truffaut-ra lehet hivatkozni: bár a francia rendező filmjében elég idiótán néztek ki a sisakba öltöztetett tűzőrök, még ma is emlékezni rájuk. Ebben a filmben viszont hiába szaladgálnak modern öltözékben, trendi nadrágban és cipőben, holnapra el is felejtjük őket. Bahrani nem képes hátteret adni az eseményeknek, alig-alig derül ki, hogy mi miért történik, így semmilyen kapcsolatot nem tudunk teremteni ezzel a világgal azon túl, hogy hát igen, könyvégetéseket nézni valóban szörnyű. Persze, részben hatásos, ahogy a gyerekek éljeneznek ilyenkor, vagy a tűzőrök énekelve vonulnak munkába, ám ezeken túl nem sok emlékezetes pillanat van a filmben. Látszik azonban, hogy mit szeretett volna a rendező: készíteni egy modernizált feldolgozást, amely szépen megmutatja, hogy a könyvégetés mellett a mesterséges intelligencia és a felénk folyamatosan ömlő audiovizuális tartalom is milyen veszélyes tud lenni. Csakhogy ez már elméletben is kissé együgyű gondolat, gyakorlatban meg pláne. Mert az a gondolat valahogy nem tudja elvinni a hátán a filmet, miszerint hiába a Sirihez és Alexához hasonló beszélő kütyük, attól még éppen olyan magányosak leszünk, mint Montag, akinek a mostani adaptációban még felesége sincs. Ha ennyit tudott mondani és egy vizuális giccsel teli világot volt képes mutatni a rendező, akkor talán jobb lett volna még érlelni az ideát.
Annál is inkább, mert bár a szereplők névsora ígéretes, az igazán értelmes dialógusok és a karakterépítés híján jelenlétük szinte fel sem tűnik. Példának okáért hiába van itt főszereplőként a Creedből és a Fekete Párducból is ismerős Michael B. Jordan, ha elsősorban az a feladata, hogy furcsán nézzen, amikor meglátja a könyveket és betűket. De hasonlóan érdektelen figurává sikerült redukálni Beatty kapitányt, akit a szinte mindig remek Michael Shannon most meglepő enerváltsággal alakít. Valószínűleg a színészek is jobban jártak volna, ha egyszerűen újranézik Truffaut filmjét.
A Fahrenheit 451 megtekinthető az HBO GO-n, május 27-én pedig az HBO is levetíti a tévéfilmet.
Kövesse a Magyar Narancs filmes blogját, a Mikrofilmet, amely rendszeresen új tartalommal jelentkezik. Ajánlók, előzetesek, toplisták, és még sok minden más a Mikrofilmen!