Angelina Jolie újabb Oscar-álma: így fest majd Maria Callasként

  • narancs.hu
  • 2024. október 28.

Mikrofilm

Hét hónapig tanult operaéneklést a szerep kedvéért.

Angelina Jolie az elmúlt pár évben mindent megtett azért, hogy ne csak a világ egyik legismertebb filmsztárjaként, de rendezőként is gondoljunk rá: 2011-es A vér és a méz földjén című kamera mögötti debütálása óta néhány szinkronszerep mellett mindössze hat mozifilmben tűnt fel, ebből az egyik ráadásul egy újabb saját rendezése volt. Habár voltak jól sikerült darabjai is (a 2017-es First They Killed My Father például egy remek történelmi dráma a vörös khmer diktatúráról, bár pont ez kapta a legkevesebb figyelmet), a nagy áttörés csak nem jött össze. Talán ennek köszönhető, hogy Jolie most visszakanyarodott a gyökereihez.

Az elsősorban személyes fókuszú történelmi mozijairól ismert chilei Pablo Larraín most Maria Callas görög operaénekesről készített filmet, mely az utolsó napjait, óráit és perceit mutatja be. Ez lesz a rendező elátkozott sorsú nőkről szóló trilógiájának záró darabja a Jackie és a Spencer után.

A főszerep kedvéért Jolie hét hónapig tanulta az operaéneklést, hogy a tartástól a légzésen át a lehető legtöbb technikát elsajátítsa. „Később, az utómunka során keverni tudtuk a hangját Maria Callas hangjával. Van, amikor Angelina hangjának 1 százalékát hallod, máskor 5 százalékát, de az is előfordul, hogy 40 százalékát – párszor, nem túl gyakran, akár az éneklés 60-70 százaléka is Angelina hangja. Persze a film Maria Callasról szól, szóval természetes, hogy az ő hangját akarod hallani, de annak érdekében, hogy hihető legyen, Angelinának az egész stáb és több száz statiszta előtt hangosan kellett énekelnie” – mesélt a kulisszatitkokról a rendező.

Angelina Jolie az 1999-es Észvesztő című film mellékszerepéért egyszer már elnyerte az Oscart. A szakértők szerint most minden esélye megvan a duplázásra, hiszen a Legjobb női főszereplő kategória egyik legnagyobb esélyesének számít.

Korábban Larraín "trilógiájának" főszereplőit mind Oscarra jelölték: Kristen Stewartot a Spencerért, Natalie Portmant pedig a Jackie-ért. Jolie mellett a filmben feltűnik még A kutya karmai köztért Oscarra jelölt Kodi Smit-McPhee és a Briliáns barátnőmből ismert Alba Rohrwacher is. A Mariát az idei Velencei Filmfesztiválon mutatták be, ahol a nézők is kritikusok is remekül fogadták. A premierje december 11-én lesz a Netflixen.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egzaltált Dürer

A monumentális kiállítás középpontjában egyetlen mű, egy 1506-os dátummal jelölt, Selmecbányáról származó gótikus szárnyas oltár áll, amelynek az egyik táblaképével (helyesebben reprodukciójával) mindenki találkozott már. A kollektív emlékezetünkbe beégett a Vizitáció (Mária találkozása Erzsébettel), ám ez nem mondható el a nyolcból megmaradt hét táblaképről – amelyek most először láthatók együtt.

0–24

A hétköznapi és ünnepnapi fasizmus letagadásának megvannak a magyarban is a kulcsmondatai, közbeszédbéli szállóigéi. Kivétel nélkül önleleplező mondatok, melyek igen gyakran egyeznek is a közlő szándékaival.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

Szivárgás

Tavaly szeptemberben a kuruc.info közzétett egy olyan párbeszédet tartalmazó hangfelvételt, amelyen többek között ez hallható: „Nekem a Viktor azt mondta, hogy azért jöjjek be, hogy beszéljük meg, hogy ki fenyegetett meg.”

Szép, új, szintetikus világ

  • Váradi András

Egy jó kép többet mond, mint ezer szó. Közhelyes, de attól még igaz bon mot. Robert Capa még rá is duplázott, amikor azt mondta: el tud képzelni egy olyan képet (fotót), amely akkora hatással van az emberekre, hogy soha többé nem lesz háború.

Közös pont híján

Hosszú ideig az évszázad üzleteként hirdették a német fegyvergyártásra alapozó hazai védelmi ipari fejlesztéseket. Ám a pénz elfogyott, exporttal nem számolhatunk, ráadásul a Merz-kormány nem lesz olyan elnéző Orbán Viktor bomlasztó politikájával szemben, mint amilyen Angela Merkel volt.

„Itt írd alá, Gergő!”

A fideszes ifjúságból indulva, minisztériumokon és államtalanított állami cégeken át vezető úton került Böszörményi-Nagy Gergely, az Orbán-rendszer egyik hivatásos szabadgondolkodója a MOME-t fenntartó alapítvány élére, ahol aztán nem kívánt ismertséget szerzett.

„Végre ellazultunk”

Tizenöt éve alakult meg az Ivan & The Parazol, de fontosabb, hogy a klasszikus rock ihletettségű zenekar a minap jelentette meg hatodik nagylemezét Belle Époque címmel. Az új album mellett ambiciózus tervekről és a köz­életről is beszélgettünk Vitáris Ivánnal, az együttes énekesével és Simon Bálint dobossal.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.