Duzzasztották, csapolták, most végigutaztak rajta

  • narancs.hu
  • 2020. november 7.

Mikrofilm

A Spektrum sorozatában Nick Thorpe, a BBC közép-európai tudósítója mutatja be Európa legfontosabb folyóját, a Dunát. Ismeretterjesztő utazás a Fekete-tengertől a Fekete-erdőig, szemben az árral.

Nick Thorpe, a BBC közép-európai riportere 1983-ban érkezett Budapestre, 3 évvel később pedig már a csatorna állandó tudósítójaként számolt be a hírekről. Ahogy egy interjúban pár éve elmondta, kezdetben egy hónapos vízumokkal élt itt és külsőzött a csatornának, a hatóságok azonban hamar megunták ezt és 24 órás ultimátumot adtak neki. Thorpe erre küldött egy telexet a BBC-nek, 18 órával később pedig megkapta a kinevezését. Objektív, független újságíróként persze az elmúlt hónapokban ő is célkeresztbe került itthon. De valószínűleg nem bánja, mint bevallotta: szereti Magyarországot, de nem tartja normálisnak.

Thorpe nemcsak a BBC nézőinek számol be Közép-Európa legfontosabb eseményeiről, de tapasztalatairól már többször írt könyvet is: két éve jelent meg a menekültkérdésről szóló, személyes tapasztalatait és benyomásait is tükröző írása; előtte pedig Európa legfontosabb folyóján, a Dunán utazott végig, majd foglalta kötetbe élményeit. A Duna 2015-ben jelent meg, ebben így foglalta össze kalandjait: "2011 márciusában indultam útnak a romániai Duna-deltából, és utamat többször megszakítva, 2012 márciusában értem el a folyam németországi forrásvidékét. Az utazások között vissza-visszatértem Budapestre, hogy tudósítóként keressem a kenyeremet, és némi időt töltsek a családommal. Minden létező alkalommal úsztam a folyóban, főként nyáron, kora reggelenként, időnként alig haladva az erős, hat kilométer per órás sodrásban, de volt, hogy a gátak közelében megbúvó tavakban vagy a holtágakban mártóztam meg. Szeretném hinni, hogy egyszerre vagyok nyugati utazó, aki újra felfedezi a Keletet, és keleti utazó, aki újra felfedezi a Nyugatot."

Nemrég Thorpe újra útra kelt, hogy árral szemben végigutazzon a folyón, ami egyszerre köti össze és választja el Európa két felét, ezúttal azonban egy stábot is magával vitt. A Spektrum új saját gyártású sorozata, A Duna - Árral szemben ötlete ugyanis a brit újságíró könyvén alapul –

a tévéműsor az előzetes alapján ugyanolyan személyes, hol megmosolyogtató, hol drámai, intim hangulatú szórakoztató ismeretterjesztés, mint amilyen a könyv volt.

A 8 részes sorozat forgatása közel egy évig tartott, amely során Thorpe és a stáb a Duna teljes szakaszán végigutaztak. Az egyes epizódok azonban nemcsak magát a folyót, annak kulturális sokszínűségét, a körülötte kialakult életet mutatja be, de a magyar és az európai történelem drámai eseményeit is Marcus Aureliustól a II. világháborúig. „Utaztunk csónakkal, hajóval, autóval, kajakkal, biciklivel, busszal, vonattal, kisrepülővel és suppal, de rengeteget gyalogoltunk is. Nem sok embernek van lehetősége teljes hosszában végig utazni egy folyót, nekem kétszer volt szerencsém végig járni a Dunát, a Fekete-tengertől a Fekete-erdőig – egyszer a könyvem megírása miatt, most pedig a filmsorozat készítése során. Ezalatt nagyon sokan voltak nyitottak arra, hogy kamerával együtt is beengedjenek minket az életükbe” – mondta Nick Thorpe, akit a magyar változatban Mácsai Pál szinkronizál.

A Duna – Árral szemben” című sorozat november 8-ától vasárnaponként délután 3-kor és este 9-kor látható Spektrum műsorán.

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.