Elhunyt Michel Piccoli, Godard A megvetés és Bunuel A burzsoázia diszkrét bája című filmjeinek sztárja

  • narancs.hu
  • 2020. május 18.

Mikrofilm

A legendás francia színész 94 évet élt.

"Egy stroke-ot követően, felesége, Ludivine karjaiban, gyermekei, Inold és Missia körében halt meg május 12-én" – írta a család hétfői közleményükben.
Piccoli a filmtörténet egy sor meghatározó alkotásában játszott pályafutása alatt. Az első nagy áttörést 1963-ban Jean-Luc Godard A megvetés című filmjével érte el, amelyben Brigitte Bardot volt a partnere. De szerepelt Luis Bunuel A nap szépe és A burzsoázia diszkrét bája című filmjeiben is.

A burzsoázia diszkrét bája (Teljes film) francia-olasz-spanyol szatíra /1972

null

Egyik legismertebb filmje Marco Ferreri 1973-ban bemutatott A nagy zabálás című alkotása volt.
Nagyszerű színész volt, aki ugyanakkor rendkívül gúnyos is tudott lenni. Karrierje során sikerült a művészfilmek ikonjává válnia, ugyanakkor sokan látták benne a "francia Cary Grantet". Granthez és az olyan hollywoodi sztárokhoz hasonlóan, mint Jimmy Stewart vagy Gary Cooper, Piccoli is képes volt arra, hogy bármilyen karaktert eljátsszon anélkül, hogy közben eltűnt volna személyes varázsa. Kopasz homlokával, busa szemöldökével és ravasz mosolyával könnyedén ugrált csábítóktól zsarukig, gengszterektől a pápáig az 1970-es és 1980-as években forgatott filmjeiben.
A legnagyobb rendezők filmjeiben játszott, Bunuel hat alkotásában szerepelt, de egyszer sem kapta meg a francia Oscart, a César-díjat, bár négyszer jelölték rá: köztük Louis Malle Milou májusban és Jacques Rivette A szép bajkeverő című filmjeiért.

A cannes-i filmfesztiválon viszont 1980-ban elnyerte a legjobb színésznek járó díjat Marco Bellocchio Salto nel vuoto című filmjéért, egy évvel később pedig a Berlinalén az Une étrange affaire című filmben nyújtott alakításáért megosztott színészi díjat vehetett át.
Egész életében baloldali nézeteket vallott, gyakran kelt ki magából az egykori keleti blokkban zajló elnyomás ellen, támogatta a lengyel Szolidaritás mozgalmat. Barátai között volt a filozófus Simone de Beauvoir és Jean-Paul Sartre is.
Piccoli 1925-ben született Párizsban, olasz származású zenészcsaládban. Apja hegedűművész, anyja zongorista volt. Több mint 60 évet töltött a kamera előtt és a színpadon. Több mint 220 filmben dolgozott, a világ legjelentősebb rendezőivel forgatott, játszott Alfred Hitchcock, Claude Sautet és Costa-Gavras alkotásaiban is. Partnerei között olyan híres filmcsillagok voltak, mint Brigitte Bardot, Catherine Deneuve, Sophia Loren, Jeanne Moreau vagy Ornella Muti.
A színpadon is ünnepelték, egyik legnagyobb sikerét Arthur Schnitzler Das weite Land című tragikomédiájában aratta.
"Nem veszek fel egy szerepet, becsúszom a karakter mögé. Egy színésznek rugalmasnak kell lennie" – mondta egyszer Piccoli.

A francia legendával 2010-ben készített a Magyar Narancs interjút, amit most online újra közreadunk.

Miért hinnék az álszenteknek? - Michel Piccoli színész

A francia mozi nagy éveinek, évtizedeinek emblematikus hőse. 85 éves, de nem a memoárjait diktálja, hanem forgat, ő a kétkedő pápa Nani Moretti Habemus Papam című filmjében. 2020. május 18-án hétfőn elhunyt Michel Piccoli, a Nagy zabálás, A szuka, A burzsoázia diszkrét bája, a Habemus Papam színésze.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.