Így fest majd a Marvel első ázsiai szuperhőse

  • narancs.hu
  • 2021. április 20.

Mikrofilm

Függetlenfilmes rendező adaptálja vászonra Shang-Chit, a keleti harcművészetek mesterét.

A koronavírus-járvány egy kissé visszavetette a filmvilágot fekete lyukként elnyelő Marvel Univerzum további terjeszkedését, de úgy néz ki, idén ismét beindul az úthenger. A képregénybirodalom negyedik fázisa a Fekete Özveggyel indul útjára, a tervek szerint júliusban; nemsokára pedig érkezik majd a vélhetően akkor már Oscar-díjas Chloé Zhao rendezésében az Örökkévalók.

A kettő közé ékelődik be a Shang-Chi és a tíz gyűrű legendája, mely az első szuperhősfilm lesz, melynek főszereplője ázsiai származású – ennek érkezett meg most az előzetese.

A filmet az eddig függetlenfilmjeiről ismert Destin Daniel Cretton redezi majd. Nevéhez olyan kritikus- és fesztiválkedvencek fűződnek a neveihez, mint az Átmeneti állomás, Az üvegpalota vagy A kegyelem ára. A címszerepet a Kínában született Simu Lui alakítja, akit a tengerentúlon eddig főleg tévésorozatokból (Kim’s Convenience, Elrabolva) ismerhettek a nézők. Ott van a szereplők között azonban a Kőgazdag ázsiaiak és A búcsú óta egyre népszerűbb Awkwafina vagy Tony Chiu-Wai Leung, aki olyan kultikus filmekben szerepelt mint a Szerelemre hangolva vagy a Szigorúan piszkos ügyek.

A film a keleti harcművészetekben jártas Shang-Chiról szól, akit fiatal korában orgyilkosnak neveltek, ám felnőttként szembe kell néznie múltjával és a Tíz gyűrű nevű titkos szervezettel is.

A film bemutatóját szeptember 3-ra tervezik, és a manapság uralkodó trendek ellenére kifejezetten a moziba szánják.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.