Minden idők legdrágább sorozata lesz A Gyűrűk Ura

  • narancs.hu
  • 2021. április 21.

Mikrofilm

A korona, a Trónok harca és a The Mandalorian is elbújhat majd mögötte.

2018-ban jelentették be, hogy sorozat készül az előbb regényként, majd filmként az egész világot letaroló A Gyűrűk Urából. Azóta szép lassan csepegnek az információk leszerződtetett színészekről, esetleges feltűnő szereplőkről. A The Hollywood Reporter szerint Középfölde a tévés feldolgozás tekintetében is igyekszik az elődökhöz mérten irányt mutatni: az Amazon sorozata 465 millió dollárból készülhet – ez pedig mindössze egyetlen évad büdzséje. Korábban több – akár 5 – szezonra szóló, 500 milliós gyártási költségekről szóltak a hírek, és már az is rekordot jelentett.

Az összeg ráadásul a gyakorlatnak megfelelően csak tovább fog emelkedni. Stuart Nash, Új-Zéland gazdasági fejlesztéséért és idegenforgalomért felelős minisztere például már rögtön 650 millió dolláros évadról beszélt; az országban fogják ugyanis forgatni a sorozatot. Az Amazon csak a jogokért 250 millió dollárt fizetett Tolkien örököseinek, ehhez jönnek még a gyártás és forgatás költségei, nem is beszélve a marketingről.

Az előrejelzések szerint ez lehet a világ első tévésorozata, ami mindent összevetve 1 milliárd dollárból készül el.

A szám a manapság csillagászati régiókban mozgó film- és sorozatipar berkein belül is olyan hatalmasnak számít, hogy még összevetni is nehéz más szériákkal. A korona egyetlen évada 260 millió dollárba kerülhetett, ami részenként körülbelül 13 millió dollárt jelent; a The Mandalorian epizódonként 15 millió dollárt kóstál; a Disney Marvel-sorozatainál ugyanez a szám pedig elérheti a 25 millió dollárt is. A Trónok harca – melynek helyét az Amazon szériája igyekszik átvenni – évadonként 100 millió dollárból készült, a gyártási költség azonban folyamatosan emelkedett: míg az első évad epizódonkénti költsége 6 millió dollár körül alakult, az utolsóban már 15 milliónál járt a számláló.

A Gyűrűk Ura Peter Jackson-féle adaptációjával kapcsolatban azonban pont az volt a pláne, hogy milyen kevés pénzből készült – és ehhez képest milyen elképesztően jól nézett ki. A trilógia három része összesen körülbelül 281 millió dollárt emésztett fel – ennyiből manapság egyetlen Marvel-mozi se jönne ki –, és világszinten közel 3 milliárd dollár bevételt hozott. Nem csoda, hogy a filmekben Frodót alakító Elijah Wood is elképedt a sorozat számai láttán – igaz, annak idején Tolkien örökösei nem tudták, mekkora érték is A Gyűrűk Ura világa, így Jacksonéknak közel sem kellett annyit fizetniük az adaptációért.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.