A képregényfilm, amin átok ül
823_top_story_lead.png
Új mutánsok

A képregényfilm, amin átok ül

Mikrofilm

Az Új mutánsokat az ág is húzza – most éppen az amerikai filmkritikusok lázadtak fel ellene.

Az elmúlt években alig akadt szerencsétlenebb csillagzat alatt született stúdiófilm, mit az Új mutánsok. Az X-Men univerzumban játszódó tini-mutánsmozit a stúdió és a rendező se kiköpni, se lenyelni nem tudta; majd egy rakás halasztás és toldozás után a koronavírus tett be a bemutatónak. Most pedig, mikor végre debütálhatott volna a lassan három éve leforgatott filmet, az amerikai kritikusok intettek be neki.

De lássuk, hogy jutottunk el idáig!

Az Új mutánsok nevű képregény adaptációjának ötlete először 2014-ben vetődött fel. A rendezést a Csillagainkban a hiba című zsepkendőszaggató tinidráma rendezője, Josh Boone vállalta volna magára, akinek a karrierjében tökéletes következő lépcsőfok lett volna egy közepes költségvetésű képregénymozi. A film egy rakás tinikorú mutánst mutat be, akik épp csak felfedezik saját képességeiket, miközben igyekszenek kiszabadulni egy szigorúan ellenőrzött intézményből. A sztoriban benne rejlett egy Young Adult sci-fi és egy sötétebb tónusú akciófilm lehetősége is – a problémát épp az okozta, hogy nem tudták eldönteni, milyen irányba vigyék el a produkciót.

2015-ben mindenesetre a Fox stúdió jóváhagyta a projektet, és megszületett a forgatókönyv is. Egy olyan, az X-Men univerzumban játszódó filmet képzeltek el, amely a saját lábán is megáll, és siker esetén természetesen azonnal folytatható. Egy évvel később a stúdió máris kihirdette a bemutató időpontját, amit azóta annyiszor módosítottak, hogy követni is alig lehetett: e szerint 2018 áprilisában debütált volna a film.

Még el sem kezdődött azonban a forgatás, mikor az alkotók és a Fox elképzelései máris egymásba ütköztek:

a Deadpool hatamas sikere után a stúdió szeretett volna egy hasonló, könnyedebb hangulatú filmet; míg a rendező egy sötét tónusú mozit képzelt el – valami "Stephen King találkozása John Hughes-szal" típusút.

2017-ben végül elkezdődtek és két hónap alatt be is fejeződtek a forgatások. Boone óriási stressz alatt volt kénytelen dolgozni, elmondása szerint ugyanis horror-elképzeléseit a stúdió szisztematikusan leépítette. Ekkor már úgy igyekeztek promózni a filmet, mint "a Nulladik óra és a Száll a kakukk fészkére ötvözetét", ennek megfelelően a promóanyagok is egy könnyedebb tinimozi ígéretét igyekeztek elhinteni. Igen ám, de időközben a mozikba érkezett Stephen King Az című regényének adaptációja, mely minden elképzelést felülmúló sikert aratott. A Fox vezetői, látván hogy egy fiatal szereplőkkel telepakolt horror is képes pénzt termelni, a fejükhöz kaptak és kiadták az ukázt: legyen mégis a rendező eredeti, sötétebb elképzelése szerint. Hiába kapott az első, nyers változat jó értékelést a tesztközönségtől, a bemutatót eltolták és pótforgatásokat rendeltek el. AFox-nál ráadásul ügyelniük kellett arra is, hogy az Új mutánsok premierje még véletlen se ütközzön a Deadpool 2, majd a X-Men: Sötét főnix debütjával.

Ekkor már 2019 februári premierről volt szó, amit gyorsan augusztusra változtattak, és nem csak a bemutatónaptár miatt:

kiderült, hogy nem szokásos utóforgatásról van szó, hanem a film közel felét újra kell venni. Ha ez nem lenne elég, még egy dolog bekavart: 2019 márciusában a Disney felvásárolta a Foxot, a világ legnagyobb stúdiójává válva. Sokan abban reménykedtek, így a Marvel-univezum (mely szintén a Disney-é) több figurája bekerülhet az X-Men, így az Új mutánsok világába is, ám csalódniuk kellett: a világuralomra törő mikiegeres céget egyáltalán nem izgatta, mi van azokkal a szuperhősfilmekkel, melyeket a Fox még a felvásárlás előtt készített el. A Sötét Főnix annak rendje és módja szerint meg is bukott, és nagyon úgy nézett ki, ez vár az Új mutánsokra is – sőt, egyesek már a 2015-ös Fantasztikus Négyeshez hasonló fiaskót emlegettek.

Miki egér felfalta a rókát, és egy igazi szörnyet teremtett

Március 20-án nyélbe ütötték minden idők legnagyobb szórakoztatóipari bizniszét. A Disney 71,3 milliárd dollárért felvásárolta a 21st Century Fox filmes és televíziós részlegét. A tranzakció értéke körülbelül a magyar GDP felének felel meg. Az így létrejött gigacég a mozibevételek akár 40 százalékát is megkaparinthatja.

Mivel az utóforgatásokat még mindig nem sikerült befejezni, a bemutatót ismét eltolták, ezúttal 2020 áprilisára. Ekkor már a Disney fejesei is homlokukat ráncolták, de túl késő lett volna belenyúlni a produkcióba. Ha pedig mindez nem lett volna elég, kiderült, hogy azok a bizonyos utóforgatások, amelyek miatt többször eltolták a premiert, valójában nem is történtek meg; a vágók az eredeti felvételekből gazdálkodva próbálták újra- és újravágni a filmet.

Egy hónappal a bemutató előtt pedig megérkezett a koronavírus, amely lényegében leradírozta a teljes mozinaptárat.

A vírushelyzet enyhülésével azonban a Disney igyekezett augusztusban gyorsan piacra dobni a filmet. A premiert sem úszta meg azonban botrány nélkül a mozi: számos orgánum, köztük a The A.V. Club, a RogerEbert.com és a The Boston Globe ugyanis egyszerűen megtagadta, hogy kriitkát közöljön az Új mutánsokról. Az ok: a Disney nem tette elérhetővé a filmet online megtekintésre, sőt, még sajtóvetítést sem rendeztek; így az újságírók csak a normál vetítésre vásárolt mozijeggyel láthatták volna a képregényadaptációt. Az, hogy egy stúdió nem rendez sajtóvetítést valamelyik filmjének, nem példa nélküli – ám jellemzően csak azok a darabok járnak így, amelyeknél a fejesek tartanak a valószínűsíthetően rossz kritikáktól.

A The A.V. Club újságírója esszében magyarázta el, miért nem írnak a filmről: eszerint az amerikai járványügyi helyzet miatt még mindig veszélyes moziba menni, és egyetlen film sem ér annyit, hogy saját munkatársaikat veszélyeztessék. Sőt: az online magazin szerint egyáltalán nem jó ötlet kritikával vagy egyéb írással friss filmeket promózni, ezzel ugyanis moziba menésre sarkallhatják az embereket. Épp ezért minden, hagyományos vetítéssel érkező filmről szóló kritika elé figyelmeztető szöveget helyeznek el: a koronavírus után a mozikat megnyitó Russel Crowe-film kritikájánál például jelezték, hogy az újságíró digitális streamen nézte meg a filmet; illetve felhívták a figyelmet, hogy moziba menés előtt az olvasók tájékozódjanak a járványügyi kockázatokról.

Az Új mutánsok a magyar mozikba szeptember 3-án érkezik.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.