film

Judy

  • - kg -
  • 2020. február 16.

Mikrofilm

Rita Hayworth, a negyvenes évek végzet asszonya, a Gilda című noir ellenállhatatlan Gildája így foglalta össze keserű élettapasztalatát: „Minden férfi, akit csak ismertem, Gildával feküdt le… de velem kelt fel.” A negyvenes évei­ben járó Frances Ethel Gumm sem a levegőbe beszél, amikor élete alkonyán egy tévéműsorban kifakad: „Esténként egy órán át vagyok csak Judy Garland!” Azoknak szól ez a mondat, akik eddig valamiért nem sejtették, milyen pokoli nehéz volt egy életen át Judy Garlandnak lenni, s ők nem lehetnek mások, csak a nagyon későn jövők, hiszen már a film elején valami egészen megbocsáthatatlan történik a kis Judyval: az MGM stúdió második M-je, Louis B. Mayer zaklatja atyáskodva az Óz… díszletei között a kétéves kora óta pályán lévő gyereksztárt. Mayer visszatér még egy szörnyű emlék erejéig, de ekkor már rég Renée Zellwegernél a mikrofon. Londonban járunk, itt még tapsolnak, ha a középkorú, gyógyszerfüggő Dorothy elénekeli az Over the Rainbow-t.  És mire elhangzik az örökzöld Óz-sláger az utolsó évében járó sztárt alakító sztártól, két dologban biztosak lehetünk: az egyik, hogy Judy Garlandnak lenni valóban pokoli nehéz volt, hiszen minden képsorával ezt illusztrálja ez az iskolás életrajz; a másik, hogy Zellweger, aki a század elején még a természetességével tüntetett, azóta Oscart érő manírokat növesztett. A Judy még csak nem is az első a hollywoodi dívák angliai alkonyát megörökítő filmek sorában: nemrég Annette Bening volt a Liverpoolba halni érkező Gloria Grahame, és ebben a mezőnyben messze ő a nyerő.

Forgalmazza a Vertigo Média

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.