Mától mindenki Nemes Jeles Lászlóra és az új filmjére figyel

  • Gera Márton
  • 2018. augusztus 29.

Mikrofilm

A Velencei Filmfesztiválon más izgalmas alkotások is lesznek: jön a Coen testvérek új filmje és Alfonso Cuarón drámája is.

Júliusban derült ki, hogy a 75. Velencei Filmfesztiválon mutatkozhat be Nemes Jeles László új filmje, a Napszállta. A Saul fia Oscar-díjas rendezőjének új filmjéről részletesen is írtunk, és már akkor is említettük, hogy kifejezetten erős alkotásokkal fog versenyezni a Napszállta az Arany Oroszlánért. A ma induló fesztivál mezőnye talán még soha nem volt ilyen izgalmas, ezért Nemes Jeles filmje mellett érdemes megnézni, milyen alkotások vannak még versenyben.

Coen testvérek: The Ballad of Buster Scruggs

A 2016-os, meglehetősen középszerű Áve, Cézár! után a Coen testvérek ismét visszatérnek a western műfajához, amiben a Nem vénnek való vidék és A félszeműnek köszönhetően már gyakorlatot szereztek.

Bár a The Ballad of Buster Scruggs eredetileg sorozatnak készült, most mégis úgy tűnik, játékfilm lett belőle, vagy majd az történik, mint a Fargóval, hogy előbb-utóbb széria formájában is bemutatkozik. A filmből eddig még egyetlen jelenetet sem láttunk, de Joel és Ethan Coennek mindig érdemes megelőlegezni a bizalmat.

false

Alfonso Cuarón: Roma

A címből nem könnyű kitalálni, miről is forgatott filmet a Gravitáció rendezője, a szinopszis viszont már segít: a Roma egy fekete-fehérben forgatott dráma, ami Mexikóvárosban játszódik, és egy helyi család életét követi nyomon. A film eredetileg még Cannes-ban mutatkozott volna be, de a fesztivál nem kért a Netflix filmjeiből, márpedig Cuarón a streaming szolgáltatóra készíti a drámáját. Így hát Velencében kötött ki a Roma, ami az előzetes alapján okosan fogja vegyíteni a személyes és a történelmi tragédiákat.

ROMA | Teaser Trailer [HD] | Netflix

Time and Space constrain us, but they also define who we are, creating inexplicable bonds with the others that flow with us at the same time and through the same places.

Jorgosz Lantimosz: The Favourite

Jorgosz Lantimosz általában a lehető legszokatlanabb koncepcióval képes előállni: legutóbbi filmjében egy görög tragédiát helyezett a 21. századba, most pedig az angol királyi udvarba látogat, ami finoman szólva is őrültek házává változott. Nem szokásos vígjáték lesz ez, hanem inkább sötét komédia, benne olyan nagyágyúkkal, mint Emma Stone és Olivia Colman, akik manapság már örülnek, ha a görög rendezővel dolgozhatnak együtt.

THE FAVOURITE | Teaser Trailer | FOX Searchlight

Early 18th century. England is at war with the French. Nevertheless, duck racing and pineapple eating are thriving. A frail Queen Anne (Olivia Colman) occupies the throne and her close friend Lady Sarah (Rachel Weisz) governs the country in her stead while tending to Anne's ill health and mercurial temper.

Damien Chazelle: Az első ember

Ha a Whiplash óta még nem is, a Kaliforniai álom bemutatója óta már mindenki figyel Damien Chazelle-re. Aki most nem zenés filmet rendezett, hanem az első holdra szállás történetét meséli el nagyon látványos, epikus formában. Ryan Gosling Neil Armstrongot alakítja majd a filmben, ami a velencei szemlét nyitja.

Az első ember – magyar nyelvű előzetes

Országos bemutató: 2018. október 18. A 6 Oscar-díjas sikerfilmjük, a Kalifornia álom után Ryan Gosling és a rendező Damien Chazelle újra összefogtak: filmre viszik a lebilincselő történetet, amelynek középpontjában a NASA missziója áll, hogy embert küldjenek a holdra. A zsigeri, szubjektív krónika Neil Armstrong 1961 és 1969 közti időszakára koncentrál, és James R.

Rick Alverson: The Mountain

Walter Freeman a lobotómia specialistája volt, aki több ezer műtétet végzett, többek között ő operálta John Kennedy testvérét, Rosemary Kennedyt is, aki magatehetetlenné vált a beavatkozás miatt. Az ötvenes és hatvanas években praktizáló orvos figurája ihlette meg Rick Alversont (The Comedy, Entertainment, New Jerusalem), aki a lobotómiára szakosodott Wallace Fiennes életútját meséli el. Előzetest még ebből a filmből sem láttunk, de a nemrég megjelent képek alapján sokkoló élményben lesz részünk a The Mountain láttán.

false

Paul Greengrass: 22 July

Anders Breivik 2011 júliusában 77 embert gyilkolt meg Norvégiában, a férfi ma 21 éves börtönbüntetését üli. A 22 July-ban több nézőpontból mutatják meg a támadást, és betekintést kapunk a jogászok munkájába is. Annyi biztos, hogy a Bourne-mozikon edződött rendező, Paul Greengrass ért a feszültségteremtéshez, de kérdés, hogy a film túlmutat-e majd az eseménytörténetet pontosan felmondó akciódrámán.

Kövesse a Magyar Narancs filmes blogját, a Mikrofilmet, amely rendszeresen új tartalommal jelentkezik. Ajánlók, előzetesek, toplisták, és még sok minden más a Mikrofilmen!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.