Egymilliárddal több pénzt kerestek a mozik 2018-ban

  • B.P.M.
  • 2019. március 11.

Mikrofilm

110 milliárdot meghaladó összeg volt a tavalyi filmköltés, de a nézők még mindig a külföldi filmeket nézik szívesebben.

Harmadik éve folyik a hazai filmgyártásra 100 milliárd forint fölötti összeg, amelynek 84 százaléka külföldről érkezett – olvasható az NMHH oldalán. Az összesített nézőszámok alapján a Mamma Mia! Sose hagyjuk abba című filmre volt a legtöbb néző kíváncsi, továbbá az utolsó negyedévben az artmozikban a tizenkét legnézettebb filmből hét magyar volt.

false

 

NMHH

2018-ban több mint százmilliárd forintot tett ki a hazai filmköltés, ami növekvő tendenciát mutat 2017-hez (108,2 milliárd forint) képest, viszont nem éri el a 2016-os 125,4 milliárdot. Összesen 333 film gyártását regisztrálták, amiből 245 magyar alkotás, 84 pedig külföldi volt, illetve volt 4 koprodukció is. Költségvetési szempontból kiemelkedik az Arnold Schwarzenegger és Linda Hamilton főszereplésével készült legújabb Terminátor-film, amelyre 16,9 milliárdot, valamint a Vörös Veréb című Jennifer Lawrence-film, amelyre 11,3 milliárdot költöttek.

Tavaly 15,6 millióan váltottak mozijegyet, ami félmillióval több 2017-hez képest. A filmszínházak jegyárbevétele egymilliárddal nőtt bruttó 20,9 milliárdról 21,9 milliárdra. Ehhez feltehetőleg az is hozzájárult, hogy tavaly enyhén megemelkedett az átlag jegyár 1375,5 forintról 1407,5 forintra.

false

 

NMHH

Az összesített nézőszámok alapján a Mamma Mia! Sose hagyjuk abba című filmre voltak a legtöbben (573, 3 ezer) kíváncsiak, amit a Bosszúállók: Végtelen háború (572,3 ezer) követ. A dobogóra a Bohém rapszódia (533,7 ezer) került fel, a legnézettebb magyar film pedig a Valami Amerika 3 volt (371,2 ezer).

Érdekesség, hogy a művészmozikban is a Mamma Mia! volt a legnépszerűbb film, 35,2 ezren váltottak rá jegyet. A Napszáltára 27,4 ezren, a Testről és lélekről című filmre pedig 25,3 ezren ültek be. A Valami Amerika 3-ra 21,7 ezren, a Ruben Brandt, a gyűjtő-re 17,9 ezren voltak kíváncsiak.

Az utolsó negyedévben több magyar alkotás is előkelő helyezést ért el az artmozikban: a legnézettebb filmből hét magyar (Napszállta, Ruben Brandt, a gyűjtő, Egy Nap, BUÉK, Rossz versek, Nyitva, X - A rendszerből törölve) volt.

Elhozta a fődíjat a Rossz versek Monte-Carlóból

Magyar sikerrel zárult szombat este a Monte-Carlói Nemzetközi Filmfesztivál. Reisz Gábor alkotása, a Rossz versek kapta a fődíjat az Emir Kusturica által elnökölt zsűritől. Ezt az elismerést először nyerte el magyar film.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.