Nagy üzletet kötött a Netflix, igazi szuperhősöket húzott be

  • narancs.hu
  • 2021. április 9.

Mikrofilm

A mozik után egyből a streamingszolgáltatóra lendül tovább Superman mellett a Bad Boys- és a Jumanji-filmsorozat is.

A közelmúltban a stúdiók egyre-másra vonták ki filmjeiket a Netflixről, amely meghatározott időre bérelte azokat, lassan ugyanis a fejesek is rájöttek, hogy a jövő a streamingszolgáltatóké, és inkább saját platformot indított a Warner, a Paramount és a Disney is. Bár a Netflix az előfizetők számát tekintve még így is előnyben van, a hagyományos stúdióknak hatalmas, évtizedekre visszamenő filmkínálatuk van, míg a streamingkirály csak 2015 óta gyárt saját tartalma.

Így aztán öldöklő harc folyik minden sikervárományos filmért, rendezőért és franchise-ért: 2019 egyik meglepetéssikerének, a Tőrbe ejtvének két, most készülő folytatásáért például egészen elképesztő összeget, 469 millió dollárt fizetett a Netflix. Ennél is nagyobb szerzemény azonban amit most jelentettek be:

a Sony stúdió filmjei is náluk kötnek ki a jövőben.

Ez egyrészt azt jelenti, hogy a fentebb vázolt trendekkel dacolva a Sony nem indít saját streamingplatformot, inkább szövetségre lép az egyik legnagyobbal. Másrészt 2022-től a stúdió filmjei a mozi után a Netflixen debütálnak majd: így tesznek a jövendőbeli Venom-, Pókember-, Jumanji-, és Bad Boys-filmek is.

Emellett a stúdió exkluzív címeket is szállít majd a streamingszolgáltatónak, amelyek így már eredeti netflixes tartalomnak számítanak majd.

A Sony évente körülbelül 20-25 filmet gyárt, az új megállapodással ez a szám várhatóan emelkedni fog, a stúdió animációs részlege peidg már korábban megegyezett a platformmal.

Hogy mennyire fontos a Netflix számára, hogy saját filmjein és sorozatain kívül is rendelkezzen tartalommal, azt mi sem mutatja jobban, mint saját napi toplistájuk: a hazai nézettségi top 10 élén jelenleg az Anyám és más futóbolondok a családból áll, de ott van rajta a 2015-ös Blackhat és a 2019-es Így neveld a sárkányodat 3. is. Az amerikai listára pedig olyan, nem netflixes címek is befértek, mint a Dr. Szöszi, a Ryan közlegény megmentése és a Barátság extrákkal.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.