Napokkal ezelőtt zárták ki a kongresszusból, máris film készül a csaló amerikai képviselőből

  • narancs.hu
  • 2023. december 4.

Mikrofilm

George Santos valósággal várat épített hazugságaiból, alakja pedig valóban filmre kívánkozik – de ilyen hamar?

Korábban éveknek kellett eltelnie, míg egy eseményből valóságon alapuló film készült; 9/11 első, nagyobb hangvételű feldolgozásai például csak 5 évvel később kerültek mozikba, ekkor jött ki Oliver Stone World Trade Center és Paul Greengrass A United 93-as című filmje is.

Mai, felgyorsult világunkban azonban a filmgyár nem vár: a redditezők például 2021 januárjában hekkelték meg a GameStop játékbolt tőzsdei értékpapírjait, amiből már idén film készült Pénzeső címen. Ezt is felülmúlhatja azonban az, ami George Santossal történt. A New Yorkban megválasztott képviselő gyakorlatilag mindenben hazudott önéletrajzában: diplomájáról, korábbi munkatapasztalatairól, ingatlantulajdonairól, sőt, zsidó származásáról is. Nemrég kiderült, hogy mindezeken túl a kampánypénzeket is elverte – nem csoda tehát, ha saját párttársai is a kongresszusból történő kizárása mellett szavaztak december 1-jén.

A meglepő inkább az, hogy alig köszönt el hivatalától, az HBO máris bejelentette, hogy filmet készít az életéből. A projekt Mark Chiusano The Fabulist: The Lying, Hustling, Grifting, Stealing, and Very American Legend of George Santos című, már nevében is eredeti könyvét adaptálja majd vászonra – mely szintén mindössze pár napja, november 28-án jelent meg.

A film a csatorna ígérete szerint egy sötéten komikus bírósági mozi lesz a New York-i Long Islanden zajló kongresszusi választásról, ahol Santos képviselő lett. A projekt szintén bemutatja majd azt a Gatsby-féle életutat is, amely során a semmiből érkező Santos az ország egyik legismertebb politikusává vált. A projektre a garanciát az a Frank Rich jelenti, akinek nevéhez a Veep – Az alelnök és az Utódlás is köthető. A forgatókönyvet a Hugh Jackman nevével fémjelzett Romlott oktatást jegyző Mike Makowsky írja majd.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.