Nemes Jeles lenyomta Tarantinót

  • narancs.hu
  • 2019. szeptember 13.

Mikrofilm

És nem csak őt. Azért Daniel Day-Lewis-szal ő sem bírt.

A Guardian elkészítette a 21. század legjobb filmjeinek százas listáját (szúrta ki a hvg.hu), amely persze - mint minden ilyen lista - leginkább az összeállítók ízlését tükrözi. Örömteli hír,  hogy Nemes Jeles László filmje, a Saul fia a Guardian újságírói szerint a 21. század 12. legjobb filmje.

Zsótér Sándor, Molnár Levente és Röhrig Géza a Saul fiában

Zsótér Sándor, Molnár Levente és Röhrig Géza a Saul fiában

 

Most hogy a magyar vonatkozáson túl vagyunk, nézzük a Saul fia előtti és utáni helyezetteket.

11. David Lynch: Mulholland Drive

10. Matt Stone & Trey Parker: Amerika kommandó: Világrendőrség

9. Lucrecia Martel: Zama

8. Berry Jenkins: Holdfény

7. Charlie Kaufman: Kis-nagy világ

6. Michael Haneke: Rejtély

5. Wong Kar-Wai: Szerelemre hangolva

4. Jonathan Glazer: Under the Skin

3. Richard Linklater: Sráckor

2. Steve McQueen: 12 év rabszolgaság

1. Paul Thomas Anderson: Vérző olaj

false

Futottak még: A nagy szépség (17.), Ida (24.), Dogville (37.), Toni Erdmann (44.), Social Network – A közösségi háló (54.), Dogtooth (67.), Elveszett jelentés (77.), Nem vénnek való vidék (86.), Gladiátor (94.), Volt egyszer egy Hollywood (100.)

A Saul fiát vették mintának a Trónok harca egyik jelenetéhez

„Son of Saul style." „Tyrion Lannister összeszedi magát és bemegy a lerombolt fővárosba. Követjük őt Saul fia stílusban, az arcát vesszük, amíg áthalad a kapunk. Amikor felhúzzák a kapuk, akkor csak olvasztott acél és morzsolt kő látható" - olvasható Filmvilág Facebook-csoport által közzétett bejegyzésben.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.