Nemes Jeles lenyomta Tarantinót

  • narancs.hu
  • 2019. szeptember 13.

Mikrofilm

És nem csak őt. Azért Daniel Day-Lewis-szal ő sem bírt.

A Guardian elkészítette a 21. század legjobb filmjeinek százas listáját (szúrta ki a hvg.hu), amely persze - mint minden ilyen lista - leginkább az összeállítók ízlését tükrözi. Örömteli hír,  hogy Nemes Jeles László filmje, a Saul fia a Guardian újságírói szerint a 21. század 12. legjobb filmje.

Zsótér Sándor, Molnár Levente és Röhrig Géza a Saul fiában

Zsótér Sándor, Molnár Levente és Röhrig Géza a Saul fiában

 

Most hogy a magyar vonatkozáson túl vagyunk, nézzük a Saul fia előtti és utáni helyezetteket.

11. David Lynch: Mulholland Drive

10. Matt Stone & Trey Parker: Amerika kommandó: Világrendőrség

9. Lucrecia Martel: Zama

8. Berry Jenkins: Holdfény

7. Charlie Kaufman: Kis-nagy világ

6. Michael Haneke: Rejtély

5. Wong Kar-Wai: Szerelemre hangolva

4. Jonathan Glazer: Under the Skin

3. Richard Linklater: Sráckor

2. Steve McQueen: 12 év rabszolgaság

1. Paul Thomas Anderson: Vérző olaj

false

Futottak még: A nagy szépség (17.), Ida (24.), Dogville (37.), Toni Erdmann (44.), Social Network – A közösségi háló (54.), Dogtooth (67.), Elveszett jelentés (77.), Nem vénnek való vidék (86.), Gladiátor (94.), Volt egyszer egy Hollywood (100.)

A Saul fiát vették mintának a Trónok harca egyik jelenetéhez

„Son of Saul style." „Tyrion Lannister összeszedi magát és bemegy a lerombolt fővárosba. Követjük őt Saul fia stílusban, az arcát vesszük, amíg áthalad a kapunk. Amikor felhúzzák a kapuk, akkor csak olvasztott acél és morzsolt kő látható" - olvasható Filmvilág Facebook-csoport által közzétett bejegyzésben.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.