Nincs vége a szuperhősáradatnak, a Marvel még csak most kezd belejönni

Mikrofilm

Sorozatok, folytatások és két Bosszúállók-mozi készül.

Vasárnap fejeződött be a San Diegóban megrendezett Comic Con képregényes találkozó, amelyen a Marvel pont azt művelte, amit a mozikban tesz már jó pár éve: ellopta a show-t és leuralta az egész rendezvényt. Kevin Feige, a cég fejese ugyanis nagyívű prezentációban jelentette be, hogyan és mikor végződik a szuperhősbirodalom jelenleg is tartó negyedik fázisa, és hol tart majd az ötödik.

A Marvel filmes univerzuma ugyanis ilyen fázisokban számlálja az időt, így próbálva összekötni a megannyi szuperhőst és szupertörténetet. Az első fázis a 2008-as Vasemberrel kezdődött és négy év múlva az első Bosszúállókkal fejeződött be; a második fázist a Vasember harmadik része nyitotta és A Hangya zárta 2015-ben; míg a harmadik felvonás az Amerika Kapitány: Polgárháborúval kezdődött és a Pókember: Idegenbennel végződött három éve. Ezzel együtt egy nagyobb tematikai egység, az ún. Infinity- vagy Végtelen- saga is befejeződött, és a jelenleg is dübörgő negyedik fázissal elkezdődött a 2025-ig tartó Multiverzum-saga. Ebben a felvonásban eddig 6 filmet (Fekete özvegy; Shang-Chi és a tíz gyűrű legendája; Örökkévalók; Pókember: Nincs hazaút; Doktor Strange az őrület multiverzumában; Thor: Szerelem és mennydörgés) és 7 sorozatot (WandaVízió; A Sólyom és a Tél Katonája; Loki; Mi lenne, ha…?; Sólyomszem; Holdlovag; Ms. Marvel) mutattak be. Ebből a fázisból még két projekt van hátra: augusztus 17-én érkezik a Disney+-ra az Amazon: Ügyvéd című sorozat, melyben bemutatkozik a női Hulk: ő a Tatiana Maslany (Sötét árvák) által alakított Jennifer Walters, aki nem más, mint az eredeti Hulk, Bruce Banner unokatestvére. A sorozat a hírek szerint egy szuperhősökkel megtűzdelt jogi komédia lesz egy csipernyi Fleabag-beütéssel.

A fázis végül egy mozifilmmel, a Fekete párduc: Vakanda, légy áldott!-tal zárul. A legnagyobb kérdés ezzel kapcsolatban az, hogyan sikerül a Marvelnek pótolnia a tragikusan korán elhunyt Chadwick Bosemant. A film sztorija is valami hasonlóról szól: eszerint a Boseman alakította T’Challa halála után Wakandának hatalmas nehézségekkel kell szembenéznie. Azt egyelőre nem tudni, várható-e a filmben valamiféle szuperhőstalálkozó, vagy a negyedik fázis nagyobb kapcsolódási pontok nélkül ér véget. Ez a felvonás egyébként is főleg a terjeszkedésről, a korábbi, megszokott hősöktől való búcsúról és az új figurák bemutatásáról szólt, és inkább a tévére koncentrált: a Pókemberen kívül nem is akadt benne világraszóló sikert és milliárdos bevételt hozó mozi.

Az ötödik fázis a tervek szerint 2023 februárjában ismét egy Hangya-filmmel indul: ez lesz a A Hangya és a Darázs: Quantummánia. Itt tűnik fel majd egy Kang nevű szupergonosz, akivel vélhetően a későbbi Bosszúállókkal is találkozni fogunk, valamint Bill Murray is bemutakozik a Marvel világában egy cameo erejéig. Még tavasszal érkezik a mozikba a Secret Invasion, vagyis Titkos háború, mely sötét politikai thrillernek ígérkezik, természetesen szuperhősökkel. Májusban már a harmadik részét tapossa majd A galaxis őrzői, majd nyáron Echo címmel a tévében debütál a Sólyomszemből ismert antagonista, az Alaqua Cox által alakított Maya Lopez. Folytatódik az egyik legjobbnak tartott idei Marvel-sorozat, a Loki is, novemberben pedig érkezik a Blade, vagyis Penge, akit a két Oscart is bezsebelő Mahershala Ali játszik.

Ősszel ismét a tévéé a főszerep: Ironheart címmel saját showt kap a Fekete Párduc 2 hőse, Riri Williams (Dominique Thorne). A WandaVízió szintén kapott egy spinoffot: ez lesz az Agatha: Coven of Chaos, melynek főszereplője Kathryn Hahn karaktere, Agatha Harkness lesz, és 2023 végén, 2024 elején debütálhat. Újraszületik Daradevil is, akit Charlie Cox a Netflix Marvel-sorozatában egyszer már életre keltett – csak aztán a Disney megirigyelte a streamingplatform sikerét, így ő is indított egyet, és minden korábbi sorozatát eltörölte. A rajongók azonban odáig voltak Coxért, aki így ismét, immár a Marvel berkein belül bizonyíthat: erre rendhagyó módon nem 6 vagy 8, hanem egyenesen 18 epizódja lesz, ennyiből áll majd a 2024 tavaszán érkező Daradevil: Born Again, mely az ígéretek szerint minden korábbinál véresebb és keményebb lesz. 2024 májusában aztán ismét irány a mozi, és a legújabb Amerika kapitány-mozi: ennek alcíme a sokat sejtető New World Order, azaz Új Világrend lesz. Az ötödik fázis a Thunderbolts cíművel végződik majd 2024 júliusában: ez egyfajta Marveles Öngyilkos osztag, melyben a képregénybirodalom antihősei jönnek majd össze. Hogy kik, az egyelőre titok, de jelentkező akad bőven.

Kevin Feige a rajongók meglepetésére adott egy kis betekintést a hatodik fázisba is, mely a tervek szerint alig egy év alatt fog lepörögni. Egyelőre annyi a biztos, hogy lesz benne egy Fantasztikus négyes-film, valamint két Bosszúállók, az egyik A Kang dinasztia, a másik a Titkos háború cím alatt fut majd, és 2025 májusában, valamint novemberében érkeznek. A sztorijuk vélhetően ugyanúgy egybevág majd, mint a Végtelen háborúé és a Végjátéké, de hogy a 2015-ös, vagy a 80-as évekből származó képregényes Titkos háborút adaptálják-e vászonra, vagy valami teljesen mást, azt egyelőre nem tudni. Egy biztos: a következő években is a szuperhősök uralják majd a mozikat – és immár a tévénket is.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.