Eljött a szuperhős-őrület alkonya? Kivégezték a Netflix Marvel-univerzumát

  • Szabó Ádám
  • 2019. február 23.

Mikrofilm

Siratni azért nem kell a szuperhősöket, maradtak elegen.

Azzal, hogy a Netflix a héten elkaszálta a The Punisher és a Jessica Jones című sorozatait, a streamszolgáltató bevitte a végső döfést a Marvel tévéuniverzumának.

Utóbbi műsor harmadik szezonja lesz az utolsó Marvel-évad, amit a platformon láthatunk.A döntés igazából senkit nem érhetett meglepetésként. Mióta Disney+ néven bejelentették az egeres stúdió hamarosan induló streaming szolgáltatását, sejteni lehetett, hogy lassan minden műsora átvándorol saját platformjára.

A Marvel ugyanis 2009 óta a Disney tulajdonában áll, csak úgy, mint az ABC Studios, ahol ezek a sorozatok készültek – nekik fizetett a Netflix kemény licenszdíjakat a figurák után. A rajongók egyedül a Netflix egyik fejesének tavalyi nyilatkozatában bízhattak, miszerint tárgyalások folynak, hogy néhány Marvel-karakterre épülő spin off elindulhasson a Netflixen.

Nemsokára ezek a tervek is kútba estek.

Amikor 2015-ben a Daredevil elindult, a Netflix és a készítők is abban reménykedtek, hogy a Marvel moziverzumhoz hasonló sikertörténet valósulhat meg a televízióban is. A vak szuperhős mellé érkezett is a Jessica Jones, a Luke Cage, majd az Iron Fist, a szériák pedig nagyjából meg is találták közönségüket, sőt, többnyire még a kritikusok is szerették őket. A hősöket egy történetbe összehozó The Defenders című mini sorozat viszont nagyot bukott, nem lett belőle tévés Bosszúállók.

false

 

A 2017-ben induló The Punisher már nem váltott ki akkora izgalmat a rajongókban és csak visszafogott sikert aratott.A sorozatok alkotói elég nagy szabadságot kaptak mind a Marveltől, mind a Netflixtől, a saját szájízük szerint alakíthatták karaktereiket. Ennek ellenére a sorozatokért felelős showrunerek elég gyakran cserélődtek, csak a Jessica Jones alkotója tudta végig megőrizni helyét. Emiatt történhetett, hogy a műsorok egyre távolabb sodródtak egymástól.

Sokan reménykedtek benne, hogy a tévében is úgy vándorolnak programról programra a szuperhősök, mint a filmekben – ehelyett a crossoverek egyszerű cameo-szerepekké zsugorodtak. Ráadásul a Netflixnél a hangsúly szép lassan áttolódott a saját tulajdonban lévő anyagokra – a képregények tekintetében is. 2017-ben ugyanos felvásárolták Mark Millarnak, a Kick-Ass és a Kingsman alkotójának képregény birodalmát, a Millarworldöt.

A Netflix most azon dolgozik, hogy ennek az univerzumnak a történeteit futtassa fel, és

méltó vetélytársa legyen a Marvelnek.

Két sorozatot és három filmet már be is terveztek. Eközben viszont a Marvelt birtokló Disney sem tétlenkedik.

Az Agents of SHIELD hetedik évadját úgy rendelte be az ABC csatorna (tulajdonosa: Disney), hogy a hatodik évadot még be sem mutatták. A Cloak & Dagger második évadja hamarosan kezdődik a Freeformon (szintén a Disneyhez tartozik).

false

 

A Hulu nevű streaming ebben a hónapban jelentette be új Marveles animációs sorozatait (Modok, Hit-Money, Tigra & Dazzler, Howard the Duck, plusz a The Offenders nevű mash-up különkiadás), a fiataloknak szánt Runaways című, szintén szuperhősös műsoruk harmadik évada pedig már csak egy utolsó ámenre vár. A Hulu ugyan még nem tartozik teljes egészében a Disney-hez, de ez is csak idő kérdése: a stúdió 72 milliárdért vásárolta fel a Foxot, amint pedig a tranzakció lezárul, a biznisz részeként

a Hulu is Miki egérék birtokába kerül.

Csak úgy, mint a The Gifted – Kiválasztottak című sorozat, ami a Fox adón már a második évadjánál jár. Ugyanez igaz az FX-en hamarosan utolsó, harmadik évadjával elrajtoló Légióra is.

Mindezeken kívül három, a Marvel mozikból kiszakadó új tévésorozatos spin offot is bejelentettek: a Tom Hiddleston főszereplésével készülő Lokit; a Vízió és Skarlátboszorkányt, melyben a filmekhez hasonlóan Paul Bettany és Elizabeth Olsen bújhatnak a hősök bőrébe; valamint egy limitált sorozatot, mely a Sólyom-Tél Katonája kettősre épül majd. Ráadásul az sem kizárt, hogy a Netflixes kasza ellenére Daradevil és társainak kalandjai is folytatódnak majd a Disney valamelyik platformján.

A szuperhősökből tehát nemcsak a mozikban, de a tévében is kapunk majd eleget.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.