Egy rakás Emmyt nyert, mégse folytatná sorozatát még 16 évig

  • Szabó Ádám
  • 2019. október 5.

Mikrofilm

Végül is kivárhatjuk.

Az idei Emmy-gála kedvence a Trónok harca mellett egy egyedi hangulatú komédia, a Fleabag volt, ami olyan kedvenceket győzött le, mint a leköszönő Veep – Az alelnök, vagy épp a The Marvelous Mrs. Maisel.

A sorozat egy egocentrikus, önsorsrontó harmincas nőt mutat be, eközben pedig a hisztérikus nevetéstől a mélyről felszakadó sírásig zongorázza végig főhőse és a nézők érzelmeit is. Már a 2016-ban bemutatott első évadot is egekig magasztalta mindenki, mégis

úgy tűnt, megmarad rétegsorozatnak,

kevesek hamar kultikussá váló szórakozásának – ehhez nemcsak a sajátos hangvétel, de az is hozzájárult, hogy brit showról van szó. A második évad három évvel később, vagyis idén érkezett – ennyi idő alatt a Fleabag szolid rajongóbázist gyűjtött maga köré, felkerült Amazonra, s időközben elkészült belőle egy francia remake is.

Ez azonban valószínűleg még kevés lett volna ahhoz, hogy Phoebe Waller-Bridge és sorozata betörjön a mainstreambe: kellett hozzá a vígjátékok alkonya is. A komédiák ugyanis nem csak a mozikból és a bevételi listák éléről tűntek el, hanem a tévés fősodorból is.

Évek óta a Peak TV korát éljük, a sorozatok aranykorához viszont inkább olyan műsorokat kapcsolunk, mint a Stranger Things, a Trónok harca vagy épp a Westworld – vagyis drámákat. A korábban a tévéket uraló szitkomok, ha nem is tűntek el teljesen, de a súlyukat mindenképpen elvesztették: ma már nem ezek uralják a siker- vagy díjlistákat, hanem az éjsötét komédiák, vagy épp a nagyon is komoly szatirikus vígjátékok. Az elmúlt évek legnagyobb sikerei (Atlanta, Barry, Transparent) már

legalább annyira drámák, mint komédiák

– és a sorba a Fleabag is nyugodtan beilleszthető. Azzal pedig, hogy leáldozott az Agymenők-szerű szitkomok kora, az Emmyt odaítélő televíziósok is levették fejükről a szemellenzőt – a rajongók és kritikusok kitartó kampányának a hatására a figyelemre se méltatott első évad után a Fleabag második évadát nemcsak egy rakás jelöléssel, de 6 díjjal is jutalmazták; a sorozat többek között elhozta a legjobb komédia, valamint saját kategóriájának női főszereplői, rendezői és írói díját is.

false

A hatalmas siker ellenére Waller-Bridge kitartott amellett, hogy a második évaddal műsora befejeződött – sőt, az Emmy-győzelmek után azt nyilatkozta, a díjözön is csak azt bizonyítja, hogy a legjobbkor fejezte be a műsort.

Legutóbb azonban már egészen más hangot ütött meg a folytatással kapcsolatban: Seth Meyers késő esti talk showjában azt monda, egyre nyitottabb a folytatás felé. Csak épp nem a közeljövőben.„Eléggé tetszik az ötlet, hogy térjünk vissza a figurához – vagyis hozzám – 50 évesen, amikor már kicsit több minden van mögöttem, és isten tudja, mire készülök majd. Nagyon izgalmas lenne megnézni a karaktert életének egy későbbi szakaszában, de mostanra épp elég dolgon ment keresztül. El kell őt engednünk” – nyilatkozta az alkotó.

Richard Linklater Mielőtt-trilógiájához hasonlóan tehát akár a Fleabag is

visszatérhet egy harmadik körre,

melyben az egyes évadok között eltelt időre is reflektálna a show. Minderre azonban még legalább 16 évet kell várnunk, Phoebe Waller-Bridge ugyanis még csak 34 éves.

false

Attól azonban biztos nem kell tartania, hogy munka nélkül marad: az Amazonnal a közelmúltban ütött nyélbe egy 20 millió dollár értékű szerződést; következő projektje, a Run az HBO-ra érkezik, ő pedig feltűnik majd a következő James Bond-moziban, a No Time to Die-ban is.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.