Norvég romantikus dráma vitte el a fődíjat a Berlini Filmfesztiválon

Mikrofilm

A Dreams (Sex Love) egy szexszel és szerelemmel foglalkozó filmtrilógia záródarabja, amelyben egy 17 éves lány saját tanárába szeret bele.

Ahogy azt már mi is megírtuk, magyar díjnak is örülhettünk a hétvégén befejeződött 75. Berlini Filmfesztiválon: Balogh Mirjána Wish You Were Ear című animációja a Generation 14+ programban versenyzett és a legjobb rövidfilmnek járó Kristály Medvében részesült.

Az idei volt az első seregszemléje a fesztivál új művészeti vezetőjének, Tricia Tuttle-nek. Az esemény Tom Tykwer drámájával, a The Lighttal nyílt meg, amely azt mutatja be, hogyan hullik szét egy család a mai, modern időkben. Cannes-tól Velencéig számtalan fesztiválnál visszatérő panasz, hogy gyakran épp a nyitófilm a leggyengébb, és úgy tűnik, ezúttal is hasonlóról volt szó: a The Light a kritikusok többségét nem győzte meg, jelenleg egészen gyalázatos, 8 százalékon áll a RottenTomatoeson.

A gyenge kezdés azért szerencsére nem nyomta rá a bélyegét az egész eseményre, napjaink legizgalmasabb alkotói közül többen is új filmmel érkeztek Berlinbe, többen közülük pedig díjjal is távoztak. A zsűri elnöke az amerikai Todd Haynes (Egy botrány részletei, Carol, Távol a mennyországtól) volt, akinek rendezői bemutatkozása, a Métely 1991-ben a queer Teddy-díjjal távozhatott a fesztiválról.

A fődíjnak számító Arany Medvét a norvég Dag Johan Haugerud Dreams (Sex Love) című drámája nyerte. Ez egy tinédzserlányról szól, aki beleszeret franciatanárnőjébe. Ez a rendező szexről és szerelemről szóló trilógiájának záródarabja: a Sex című első rész tavaly a Panorama szekcióban versenyzett Berlinben, a Love című második epizódot pedig szintén tavaly mutatták be Velencében, ahol az Arany Oroszlánért versenyzett.

A Berlinale színészdíjai 2021 óta gendersemlegesek (hasonlóan a független Indepedent Spirit Awardhoz vagy Gotham Awardhoz), így nincsenek női-férfi kategóriák, csak egy-egy díjat osztanak ki a fő- és mellékszereplőknek. Előbbit Rose Byrne nyerte el az If I Had Legs I’d Kick Youért, amely az egész seregszemle egyik legnagyobb hírverést kapó filmje volt. A drámában Bryne egy Linda nevű nőt alakít, akinek egyszerre kell megbirkóznia gyereke rejtélyes betegségével, a férje hiányával, egy eltűnt személlyel és a terapeutájához fűződő egyre ellenségesebb kapcsolatával. A színésznőt eddig főleg olyan könnyedebb szerepeiről ismerhettük, mint amit a Rossz szomszédságban, A meztelen Julietben vagy a Szigorúan barátság című sorozatban alakított, Mary Bronstein filmje viszont könnyen lehet, hogy végre komolyabb elismerést hoz majd neki.

A legjobb mellékszereplő az elmúlt évek egyik legfelkapottabb színésze, Andrew Scott (RIPLEY, Mind idegenek vagyunk, Bolhafészek) lett Richard Linklater új filmjéért, a Blue Moonért. Ez Lorenz Hart dalszövegíróról és arról szól, hogyan küzdött Hart az alkoholizmussal és depresszióval, miközben összeállt az Oklahoma! című musical. Scott Richard Rodgerst alakítja, aki a Broadway-darab zenéjét szerezte.

Ugyancsak díjjal távozhatott a kortárs román film fenegyereke, Radu Jude, akinek legújabb filmje, a Kontinental ’25 a legjobb forgatókönyv díját nyerte el. Ennek főszereplője, a Tompa Eszter által alakított Orsolya egy végrehajtó, akinek hatalmas morális problémával kell szembenéznie egy férfi kilakoltatásakor. Jude 2021-ben a Zűrös kettyintés, avagy pornó a diliházbannal egyszer már elnyerte a Berlinale fődíját, ezzel együtt Románia már négyszer próbált a rendező filmjeivel az Oscarra nevezni – legutóbb a tavalyi díjátadóra a Ne várjatok túl sokat a világvégétől című filmmel – ám eddig sikertelenül. A Kontinental ’25-nek a Mozinet személyében máris van magyar forgalmazója, így biztos, hogy mi is láthatjuk majd a moziban.

A legjobb rendezőnek járó Ezüst Medvét Hou Meng nyerte a Living the Land című filmért. Ez 1991-ben a vidéki Kínában játszódik, amikor a falusiak többsége nagyvárosokba vándorolt a jobb munkalehetőségek miatt, ám a tízéves Chuang szülőfalujában maradt.

A zsűri nagydíját Gabriel Mascaro The Blue Trail című utópiája nyerte, mely egy olyan világban játszódik, amikor az időseket távoli kolóniában gyűjtik össze. Ugyancsak a zsűri díját nyerte el az argentin Iván Fund The Message című fantasyja, melynek főszereplője egy kislány, aki képes az állatok gondolataiban olvasni.

Tavaly a fesztivál fődíját egy rendhagyó dokumentumfilm, Mati Diop Dahomey-ja nyerte, amely nemcsak a dokuk között, hanem mint Szenegál nevezettje is harcba szállt az Oscarért – ám egyik kategóriában sem kapott jelölést. Idén egyetlen dokumentumfilmet mutattak be a Berlinalén: ez volt a Timestamp, amely azt mutatja be, hogyan próbálják folytatni az oktatást a háború tépázta Ukrajnában. Kateryna Gornostai alkotását jelölték ugyan az Arany Medvére, ám végül nem kapott díjat.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.