Rajongói videó élesztheti újjá Will Smith klasszikusát
17_top_story_lead.jpg
Kaliforniába jöttem

Rajongói videó élesztheti újjá Will Smith klasszikusát

  • narancs.hu
  • 2020. augusztus 13.

Mikrofilm

A szitkomoknak egyébként is leáldozott, így drámaként rebootolnák a Kaliforniába jöttemet.

Will Smith pályakezdéséről itthon leginkább olyan mozik ugranak be, mint a Bad Boys, a Men in Black vagy a Wild Wild West, valójában azonban a Kaliforniába jöttem című szitkom tette fel őt a térképre; előtte ugyanis csak rapperként volt ismert. Az eredetileg 1990-1996 között sugárzott sorozat hozzánk csak jóval később jutott el, ma pedig talán még inkább érthetetlennek tűnik, miért veszi körül a tengerentúlon kultstátusz: a Fresh Prince (a sorozat eredeti címére való utalás) még mindig Will Smith bevett becenevének számít például.

A szitkom sztorija szerint a fiatal és csóró Will Smith (igen, ez a karakter neve) anyja tanácsára Philadelphiából Kaliforniába költözik nagybátyja családjához, akik a legendásan előkelő Bel-Air városrészben élnek.

Az elmúlt éveken számtalanszor felröppent a sorozat rebootjának híre, hosszú ideig azonban semmi konkrét nem történt. Tavaly aztán egy Morgan Cooper nevű rendező-operatőr feltöltött Youtube-ra egy kedvcsináló előzetest, melyben bemutatja, ő hogyan képzelné el a műsort.

A videó gyakorlatilag a fenti, eredeti Kaliforniába jöttem-intro dramatizált változata: Cooper megtartotta a szitkom alapsztoriját, de bugyuta vígjáték helyett egy realista drámát kreált belőle. Eszerint Smith nem egy rappelő bohóc, hanem egy ígéretes sportoló, aki rossz környéken él, és bajba kerül. A vígjáték szerint egy egyszerű kis csetepatéról van szó, ám ez is elég hozzá, hogy a fiatal srácot anyja elküldje a távoli, gazdag rokonokhoz. A drámaváltozat szerint ez a menekülés jelenti az egyetlen lehetőséget a főhősnek, hogy boldog élete legyen. A kérdés pedig az, hogy valóban maga mögött tudja-e hagyni múltját. A sztori kísértetiesen hasonlít A narancsvidék című tini-szappanoperához, melyet bizonyos körökben szintén a mai napig rajongás övez: ebben is egy tehetséges, de zűrös hátterű fiút fogad be a paradicsomba egy dúsgazdag család.

Az előzetes eljutott magához Will Smithhez is, aki az alkotóval, Morgan Cooperrel nekikezdett az ötlet kidolgozásához. Hogy a munka jól haladt, az az is jelzi, hogy ma már Smith az eredeti show producereivel és alkotóival karöltve sorra járja a projekttel a csatornákat és streamingszolgáltatókat. A legegyértelműbb befutónak az HBO Max tűnik, ahol az eredeti sorozat a mai napig látható, de simán lehet, hogy a mindenre rárepülő Netflix, vagy a nemrég indult, épp ezért épp tartalom-felhalmozásban lévő Peacock lesz végül a nyerő. Mindenesetre az előzetest összerakó Cooperre továbbra is számítanak, ha összejön a várva várt reboot.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.