Film

Staten Island királya

  • - kg -
  • 2020. szeptember 6.

Mikrofilm

A kedves lúzer (KL) olyan, mint az emberarcú NER-vezér – mint szókapcsolat rendre előkerül, de hogy valóban létezik-e, arra nincs semmi bizonyíték. Judd Apatow minden­esetre egy egész életművet épített ennek bizonyítására: a KL-szerep ezúttal a Saturday Night Live sztárjának, Pete Davidsonnak jutott, aki még általános isis volt, amikor Apatow megcsinálta a 40 éves szüzet, szóval, szó szerint fel kellett nőnie a feladathoz. A KL emlékműve ezúttal Davidson saját tetoválásaiból (sok van neki), nehéz gyermekkorából (tűzoltó apja a WTC oltásakor halt meg), komikusi vénájából és szeretett lakhelyéből (Staten Island) adódik össze: a srác, akit játszik, örökös köldöknézésben és emésztési zavarokban szenved – az előbbinek a tűzoltó papa halála ágyazott meg, vagy másfél évtizeddel korábban. Scott mentális állapota komoly aggodalmakra adhatna okot, de a megváltás Apatow-nál benne van a jegy árában: a Staten Island-i munkásosztálynak ugyanúgy jár, mint a manhattani elitnek. Így azért egy kicsit tétnélküli az egész, a kötelező jó fejek is ezt a pihe-puha olvasatot erősítik, Steve Buscemi például jóságos mikulást, azaz tűzoltót játszik – igazi dupla csavar, hogy Steve valóban így kezdte! Ettől persze még könnyen kedvelhető Apatow csehszlovák beütésű amerikai Én kis falumja, amelyben Staten Island, e menőségben hátul kullogó New York-i városrész a legmenőbb szereplő. Igaz, eléggé ki vagyunk éhezve az ilyesmire: most, hogy New York zárva tart, egy kültelki zsákutca látványa is bizsergető. Hát, még ha boltot és tetovált embert is látni.

A UIP–Duna Film bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.