Stop-motion animációval jön a legújabb Pinokkió

Mikrofilm

A rendező az immár két Oscar-díjas Guillermo del Toro.

Ahogy mi is megírtuk, Guillermo del Toro eddigi karrierje során közel 16 évet vesztegetett el olyan forgatókönyvek írásával, melyek végül a kukában landoltak, vagy a fiókban maradtak. Idén azonban úgy néz ki, beindult a szekér, ugyanis két filmmel is jelentkezik majd. Mindez persze annak is köszönhető, hogy immár nem pusztán a rémmesék királyaként, hanem két Oscar-díjas rendezőként tartják őt számon. A 2017-es A víz érintése óta főleg sorozatokon (Trollvadászok, 3Below: Tales of Arcadia) dolgozott, de még idén év elején érkezik mozikba Rémálmok sikátora című filmje, mely akár még az Oscaron is labdába rúghat. Ettől is nagyobb várakozás övezi azonban Pinokkió-adaptációját, mely 2022 decemberében érkezik a Netflixre.

Del Toro még 2008-ban, egyik legnagyobb sikere, A faun labirintusa után két évvel jelentette be, hogy vászonra adaptálná Carlo Collodi 1883-as Pinokkió kalandjai című meseregényét. Igazi szenvedélyprojektjének tartotta a filmet, ugyanis mint elmondta, semmi nem volt rá olyan nagy hatással, mint Pinokkió története,

a saját változatának elkészítése pedig élete egyik legnagyobb álma.

2011-ben úgy tűnt, A fantasztikus Róka úr animációs rendezője, Mark Gustafson, valamint a sajátos gyerekkönyvei nyomán népszerű Gris Grimly közösen rendeznék a stop-motion technikával (képkockánként beállított és rögzített eljárás, amelyet később mozgóképpé dolgoznak össze) készülő mozit; aztán bejelentették, hogy a produceri feladatai mellett del Toro Grimly helyét átvéve a rendezői teendőket is vállalná. 2012-ben már néhány látványtervet is bemutattak, a 2013-14-re tervezett bemutatót azonban kénytelenek voltak lefújni, mert a projekt zsákutcába futott. 2017-ben aztán Patrick McHale (akit itthon legtöbben a Kalandra fel! című animációs sorozat alkotójaként ismerhetnek) bejelentette, hogy del Toróval együtt dolgoznak a forgatókönyvön. Pár hónappal később a rendező maga vallotta be: ha nem sikerül valahonnan 35 millió dollárt előteremteni, a film nem fog elkészülni. A segélykérésre sem nyílt meg azonban a stúdiók pénztárcája. Egy ponton az is felvetődött, hogy a stop-motion helyett az egyszerűbb és olcsóbb 2D-s animációval készítik el a mozit, de del Toro ragaszkodott az elképzeléseihez. Végül 2018-ban A víz érintésével letarolta a világot, és pár hónappal azután, hogy elnyerte vele a legjobb film, legjobb rendezés, legjobb filmzene és legjobb látványtervezés Oscarját is, a Netflix jelezte, hogy kész finanszírozni a projektet.

A rendezői széket del Toro Mark Gustafsonnal osztotta meg, a szinkronhangokat pedig olyan sztárok biztosítják, mint Ewan McGregor, David Bradley, Cate Blanchett, John Turturro, Chritsoph Waltz vagy Tilda Swinton.

A klasszikus történetet legtöbben talán még mindig a Disney 1940-es feldolgozásából ismerik, pedig a fából lett fiú sztorijának jópáran nekifutottak a 2000-es években is: készült belőle tévémusical; borzalmas futurisztikus modernizáció; és egy fokkal ízlésesebb olasz animáció is. Roberto Benigni del Toróhoz hasonlóan szerelemprojektjeként tekintett a Pinokkióra: öt évvel azután, hogy Az élet széppel meghódította a világot és nem mellesleg elnyert egy Oscart, megrendezte a saját adaptációját, ami akkora bukás lett, hogy karrierje azóta se heverte ki a kudarcot. A groteszk adaptációt Benigni maga rendezte, és jó ötletnek tartotta, hogy 50 évesen a címszerepet is elvállalja. A borzalmas kritikák ellenére a színész-rendező neve ekkor még mindig olyan vonzerővel bírt, hogy Olaszország ezt a filmet nevezte az Oscarra, de persze még a jelöltek közé se jutott be. Ez azonban nem vette el Benigni kedvét Pinokkiótól: színészként szerepet vállalt a 2011-es Pistachio – The Little Boy That Woodn’t című, már nevében is fájdalmas parafrázisban, majd a 2019-es Pinocchióban – ami azóta is utolsó szerepe – immár ő alakította Gepettót. Csak remélni tudjuk, del Toro kalandja a figurával jobban sül majd el. 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.