A király összes embere – Az ombudsmanjelöltről

  • narancsblog
  • 2013. augusztus 9.

Narancsblog

Sajnos nem holmi paranoia azt gondolni, hogy kormányunk és pártunk a fékek és ellensúlyok rendszerének egyik utolsó elemét készül kiiktatni a közéleti térképről.

Óvatosan latolgatja a közvélemény: vajon az Áder János által csütörtökön megnevezett ombudsmanjelölt teljesen a kormány és a Fidesz zsebéből mászott-e elő, vagy csupán kétségbevonhatatlan szakmai kvalitásainak köszönheti, hogy a NER időszakában egy percre sem marad kormányzati megbízás nélkül. Alkalmasint felesleges találgatni, s mindezt nem csupán az mondatja velünk, hogy Székely László (aki egyébként polgári jogi területen elismert egyetemi tanár) e pillanatban is a „határokkal osztott természeti erőforrások fenntartható használatáért felelős miniszteri biztos”, magyarul dunai kormánybiztos.

false

 

Fotó: MTI – Kovács Tamás

 

Persze, aligha véletlen, hogy éppen rá bízták az új polgári törvénykönyv (Ptk.) összeállítását: a nagy lélegzetű kollektív alkotói munkát ő felügyelte miniszteri biztosként. Annyit azért e munkája kapcsán meg szoktak jegyezni, hogy az új Ptk. számos helyen éppen alapjogi szempontból aggályos – s ez csupán részben tulajdonítható a törvényjavaslatot jó szokásuk szerint szétbarmoló kormánypárti képviselőknek. (Mellékesen jegyezzük meg: akadt olyan fejezete a Ptk.-nak, nevezetesen a gondnokságról szóló, amit éppen a mostani ombudsman küldött az Alkotmánybíróság elé.)

A gyanú sokkal inkább az Orbán-rendszer eddigi működéséből fakad: amikor azt látjuk, hogy néha még a jelentéktelennek tűnő pozíciókat és megbízásokat is csupán a végtelenül lojális párthívek és a bizalommal nem hiába kitüntetett laikusok kapnak – legyen bár szó nagy pénzekről (útépítés, pénztárgépügy) vagy nem lebecsülendő kisebbről (lásd: trafikengedélyek). A káderpolitika is a NER világa iránti, határt nem ismerő lojalitást díjazza olyan posztokon is, melyeknek amúgy a politikától függetlenül kéne működni – a legfelsőbb bírói vagy ügyészi pozícióktól az „egyszerű” színi direktori stallumokig.

És hát ne játsszuk a naivat, a mostani ombudsman, Szabó Máté az egyik utolsó tüske a hatalom oldalában: nemegyszer emelte fel a szavát a szép új világunkban mindennapinak számító, de ettől még erősen aggályos törvényalkotói ámokfutás miatt, például a negyedik alkotmánymódosítás, a közszolgák titkosszolgálati megfigyelése vagy éppen a közmunkaprogram magánszférát sértő kitételei ellen. (Aggályairól és megfontolásairól tavaly két ízben is beszélt lapunknak, lásd itt és itt.)

Sajnos nem holmi paranoia azt gondolni, hogy kormányunk és pártunk a fékek és ellensúlyok rendszerének egyik utolsó elemét készül kiiktatni a közéleti térképről – ebből a szempontból igenis üzenet egy folyamatosan kormányzati megbízásokat betöltő, a mostani hatalom iránt jól sejthetően lojális személy jelölése, s a parlamenti kétharmad birtokában valószínűsíthető megválasztása.

Amúgy pedig a jelenleg regnáló hatalom és mindenható miniszterelnökünk kormányzati filozófiája egyértelmű és egyben ék egyszerűségű: a felülről érkező határozott akarat érvényesülését nem csupán felesleges és haszontalan, de egyben káros is oktalan gáncsoskodással, jogi ortályoskodással akadályozni. Tessék csak nyugodtan megbízni a kedves vezető és derék munkatársainak végtelen bölcsességében: a nemzeti lényegből lepárolt transzcendencia letéteményeseiként mindig jobban tudják nálunk, hogy mi jó nekünk (a NER nyelvén az „embereknek”, a „magyar embereknek”.)

A priori természetesen nincs okunk (vagy inkább alapunk) kétségbe vonni a leendő ombudsman szakmai és morális integritását avagy jó szándékát. Amint a hivatalába kerül, elődjéhez hasonlóan akár teljes mértékben érvényesítheti is a rá ruházott nem lebecsülendő hatalmat, s lehet belőle jogaink legállhatatosabb őrizője (végül is láttunk már efféle csodát, elszabadult hajóágyúként viselkedő alkotmánybíró személyében is – lásd itt).

Csak éppen attól félünk, Orbánék nem fognak még egyszer ekkorát hibázni.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.