A koronavírus elleni meccsen sokan nem bírták kivárni, amíg győzünk

Publicisztika

Kedves Miniszterelnök Úr, együtt örülünk önnel, hogy nyert a válogatott. Na, azért nem annyira, mint Ön, hiszen már bocsánat, de micsoda marhaság, hogy „minden mérkőzés addig tart, amíg meg nem nyerjük”? Akkor mi lennénk a világbajnokok.

Lehetne vicces is persze, ám ez nem szimpla focibonmot. Augusztus 20-án is el tetszett sütni, teljes komolysággal.

Nagyotmondásban éppenséggel világbajnokok lehetnénk. Legalábbis egyéniben. Konkrétan Ön. Sajnálatos, hogy nem tetszett indulni ilyen versenyen. Lehet, hogy nincs is.

Ám ha mégis lenne, érdemes volna azzal a mondattal indulnia a selejtezőn, hogy „mindenkit meg fogunk gyógyítani”. Már a többes szám első személy frenetikus siker volna, mert nem hiszem, hogy akadna még egy miniszterelnök a világon, aki tudna – mondjuk – lélegeztetőgépet kezelni, és ráadásul ilyen aktívan beszállna az ellátásba. Aztán vissza tetszene menni a csoportkörre, és azt tetszene mondani: „minden életért küzdünk”. És elővenné a Miniszterelnök Úr a statisztikát, hány ember halt meg a két kijelentés között, bizonyítván, mekkora nagyotmondás volt elsőre. Tuti bent lenne a fináléban.

Ott pedig egy parádés lerohanással sokkolná az ellenfeleket. Előtte a hatás kedvéért még egy kicsit játszhatna az idegeikkel. Mindjárt azon kijelentésének felidézésével, miszerint ötven százalék, hogy kibírja az egészségügyi rendszer. Nagyon fontos a dátum, feltétlen tegye hozzá, hogy mikor hangzott el. És hogy másnap meg már az tetszett mondani, hogy 99,9. Aztán tessék szíves lenni hozzámondani, hogy azért, mert előző nap bevezette a szigorú korlátozásokat. És ki ne felejtse, hogy „most jött el az ideje”.

Mi, magyarok tudjuk csak igazán, hogy ez világbajnoki lódítás. Ugyanis jól emlékszünk, hogy hány szakember, szervezet figyelmeztette már hónapokkal ezelőtt a Miniszterelnök Urat – például virológusok, betegágy mellett dolgozó orvosok, kamarájuk is, meg járvánnyal foglalkozó matematikusok –, hogy már akkor eljött volna az ideje. Mi ezt bárhol, bármikor igazoljuk, ha ezen múlik a győzelem. Azt is, Ön türelmesen kivárta, hogy akkorákat mondhasson, mint senki a világon. Említette is a rádióban, hogy majdnem átszakadt a plafon. Ja, ezt nem arra mondta, hanem a kórházi ellátásra. Ám Ön intézkedett. Most éppen „a kijárási tilalom a kulcs”. Nincs két hete (akkor éppen azzal szigorkodtak, éttermekben, szórakozóhelyeken is kötelező lett maszkot hordani), hogy azt mondta: „Nem a szabályok számának szaporításában, hanem annak betartásában látom a kulcsot.” Mivelhogy – mondta ezt is egyidejűleg, pedig már több országban kijárási tilalom és több más drasztikus korlátozás volt érvényben – nincs összhang az intézkedések szigorítása és a járványhelyzet között, mert. ugye. van, ahol így is terjed a járvány. Azt persze még nem tudhatta, hogy az óvintézkedések nélkül mennyire terjedt volna. Most már hazai példából (talán) tudja, Miniszterelnök Úr.

Ez itt a koronavírus elleni meccs, amelyen Ön a kapitány. A késlekedéssel sok fölösleges szenvedést, tragédiát okozott és okoz. Voltak, akik nem is bírták kivárni, amíg győzünk. Az ő mérkőzésük addig tartott, amíg végleg vesztettek.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)