A lengyel jobboldal erőt gyűjt

  • Ara-Kovács Attila
  • 2015. szeptember 1.

Publicisztika

Komoly európai gazdasági recesszióval számolnak, ha Lengyelországban olyan kormánytöbbség alakul ki, mely a magyarhoz hasonló nacionalista, külföldibefektető-ellenes politikát folytatna a jövőben.

A tavasszal megválasztott lengyel elnök, Andrzej Duda augusztusban kezdte meg azokat a külföldi látogatásait, melyek markánsan jellemzik a választási kampányban is egyértelművé tett külpolitikai nézeteit. Nehéz persze szétválasztani, mi is adja e látogatások valódi politikai súlypontját, a térségi ügyek és a geopolitikai helyzet rendezésének vágya, vagy az, hogy ősszel választások lesznek Lengyelországban, s Duda e vizitek révén is igyekszik a mögötte álló radikálisan jobboldali Jog és Igazságosság Pártját (PiS) „helyzetbe hozni”.

Első, augusztus 23-i útja Tallinnba vezetett, ahol kijelentette: Varsó számára prioritás a balti államok Moszkvával szembeni szuverenitásának megőrzése, s ezért a lengyelek szövetségeseket keresnek – főként Németország és Franciaország ellenében – annak a politikának, melyet Washington is támogat. Azaz, hogy a balti térségben mielőbb létrejöjjön „az orosz behatolást” ellensúlyozni képes NATO-támaszpont. A tallinni út arra is jó példa volt, hogy a rendkívül konzervatív Duda milyen könnyen szót tudott találni az észt liberális kormánykörökkel, sőt magával a szociáldemokrata államfővel, Toomas Hendrik Ilvesszel, mintegy átnyúlva a meglévő politikai nézetbeli különbségeket, ami jelzi az eddigi, rendkívül óvatos európai trendekkel szembeni komoly térségi fenntartásokat.

Mindez még inkább konkretizálódott az augusztus 28-i berlini út alkalmával. A megbeszélések homlokterében a következő témák álltak: a balti helyzet, Ukrajna kérdése, az orosz gázszállítások, és az a különbség, ami a lengyel szén-, illetve nukleáris alapú energiapolitika és a németeknek az orosz gázra és a megújuló energiákra épülő politikája között markánsan megmutatkozik. A németek továbbá elvárták Lengyelországtól, hogy kivegye részét a nagyszámú közel-keleti menekült arányos befogadásából és letelepítéséből is. Szóba került még a lengyel nacionalizmus örökzöld témája, hogy az egyre népesebb németországi lengyel közösség kapjon „nemzeti kisebbségi” státuszt, aminek Berlin következetesen ellenáll.

Több mint látványos volt, hogy míg lengyel részről igyekeztek a látogatást egyfajta nagypolitikai jelleggel felruházni, mely részben Európa sorsáról szólt, részben pedig a Moszkvával szembeni amerikai–európai geopolitikai szövetségi tengely megszilárdításáról, addig Berlin igyekezett a vizitet – mintegy lefokozva – olyan kétoldalú eszmecsereként feltüntetni, melyen szigorúan vett lengyel belpolitikai témák domináltak, nevezetesen az őszi parlamenti választás.

A német sajtó ritka összhangban – gyakorlatilag csak Orbán Viktor esetében szokott ilyen egységes elutasító médiavisszhang kialakulni Németországban – bírálta Andrzej Dudát, ami egyben az attól való egységes félelmet is jelzi, hogy mi lesz, ha a PiS az államelnöki pozíció után a kormánypozíciókat is meghódítja. Berlinben – és nem csak ott – komoly európai gazdasági recesszióval is számolnak, ha a 40 milliós Lengyelországban olyan kormánytöbbség alakulna ki, mely a magyarhoz hasonló nacionalista, külföldibefektető-ellenes politikát folytatna a jövőben.

A Duda által felrajzolt jövőkép azonban azt is egyértelműen jelzi, hogy egyre markánsabban kezd kialakulni egy kelet-európai északi tömb, melynek politikai szempontjai mindinkább egybevágnak a transzatlanti törekvésekkel, és amely élesen szemben áll azokkal a kelet-közép-európai országokkal, amelyek nemcsak osztják az európai nagyhatalmak óvatos oroszpolitikáját, hanem készséggel kiszolgálnak mindenféle nyugatellenes orosz érdeket is.

A szerző a DK elnökségi tagja.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.