A választási siker a populisták legfőbb pajzsa, minden korábbi és későbbi gazság vádja alól felment

  • Haskó László
  • 2019. március 31.

Publicisztika

Nem Orbán semmisítette meg a demokratikus köztársaságot, hanem a magyar nép. Nem Orbán Viktornak van baja Brüsszellel, hanem a magyaroknak.

A modern kapitalizmuskritikus populisták alaphazugsága világszerte a kizsákmányolás megszüntetésének, vagyis az igazság megvalósulásának ígérete.  Ebben egységesek. Viszont mindezt igen változatos kommunikációval teszik. A legrégibb és leggyakoribb forma szerint a teljesítményt kizárólag a fizikai munka jelenti, értéket csak fizikai munkával lehet teremteni. A Kommunista Kiáltvány megjelenésekor (1848-ban) a hétköznapi ember számára ez szinte axióma volt. Leninék is így gondolták.

Orbán Viktor is a munkaalapú társadalom megteremtésének hazugságával indult el a vérpopulizmus útján, de hamar észrevette, hogy a modern, információ-dús világban az iskolázott fizikai munkások számának drasztikus csökkenése miatt más csoportokat is félre kell vezetni a választások útján esedékes hatalommegragadáshoz és hatalomban maradáshoz. Európában a választási siker a populisták legfőbb pajzsa. Minden korábbi és későbbi gazság vádja alól felment. Nem Orbán semmisítette meg a demokratikus köztársaságot, hanem a magyar nép. Nem Orbán Viktor sarcolja a bankokat és a multikat, hanem a magyar nép. Nem Orbán Viktornak van baja Brüsszellel, hanem a magyaroknak. Sorosról és Junckerről már nem is beszélve.

A populistákat általában kevésbé érdekli a pénz, mint a hatalom. Orbán ebben legalább újított, ő

a munka (és teljesítmény) nélküli pénzszerzés emblematikus figurája.

Természetesen naponta mutogatja üres zsebeit, ő a szerénység és az önzetlenség mintaképe. De a családjáról ez már nem mondható el. Nekik kicsit nagyobb a takarójuk, de még abból is kilóg a lóláb.

A barátokkal más a helyzet. Orbánt csak ragyogóan tehetséges és mértéktelenül (jóra) törekvő barátok veszik körül. Naponta, sőt óránként gazdagodnak milliárdokkal. S mert jószívű emberekről van szó, nem hagyják cserben szeretett nemzete javáért miniszterelnökséggel küszködő szegény barátjukat. Időnként meglepik egy repülőúttal, csak azért, hogy ne maradjon le egy jó magyar-kazah futballmeccsről.

Nem tudjuk (dehogynem!), hogy miből telik ilyesmikre, honnan jönnek ezek a pénzek, de az biztos, hogy nem munka alapon kerültek oda, ahol végül kikötnek.

A szerző sebész.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.