A költő távozása

  • 1999. január 21.

Publicisztika

Ennek talán még akkora jelentősége se lenne, mint az előző verziónak.

Lehet, hogy Lezsáknak annyi.

Nem mintha ennek túl nagy jelentősége lenne.

Lehet, hogy Lezsáknak mégsem annyi.

Ennek talán még akkora jelentősége se lenne, mint az előző verziónak.

Lezsákot az MDF hét végi elnökválasztásán valószínűleg meg fogja verni a Boross által támogatott Dávid Ibolya igazságügy-miniszter asszony meg a pártnak az a szárnya, amelyik elvégzendő kormányzati feladatokban, apparátusi munkában és minisztériumi állásokban gondolkodik elsősorban, nemzetmentésben csak hobbiszinten. A Fidesz legnagyobb örömére, nyilván. Lezsákkal, lássuk be, nehéz bármit kezdeni. Mi is csak vakarnánk a fejünket. Olyan hülyeséget például, mint Sándor tavaly október 23-án a bevásárlóközpontok és a szovjet tankok nembéli rokonságáról, a kisgazdákkal súlyosbított kormánypártok közül sem bírt mondani talán senki, pedig istenuccse, igyekeztek. És Lezsákban az a szép, hogy érdek nélkül ilyen. Nem körmönfont, jól felépített rágalmazásokban utazik, nem tesz képtelen, ám hihetőnek hangzó ígéreteket sem, nem hazudik kifinomultan, tisztességesen, szavazatszerzési célokból például. Sőt. Elég egy mosoly, egy hasonlat, és a szavazó máris a pokolba kívánja azt, aki a képviseleti demokráciát kitalálta. Lezsák javíthatatlanul költő maradt, aki a szép szót önmagáért szereti. Nem véletlen, hogy soha semmilyen kormányzati apparátusi munkát nem vállalt, még egy nyamvadt kultuszminiszterséget sem. Viszont pártja az ő elnökösködése alatt először majdnem a nullára írta le magát, de csak hogy Lezsák még aztán azt a majdnem nullát is kettévágja. Most -amint azt Székelyhidi Ágoston, az MDF frissen megválasztott választmányi elnöke elmondta - maximum az mentheti meg, ha a Lakitelek alatt fortyogó termálvízkészletet kiaknázzák, és a Népfőiskola úszómester- és strandbelépőjegyszedő-tagozatot indít. E felvirágzás előtt álló gazdasági vállalkozás révén Lezsák alapítványa potom 150-200 év alatt visszafizethetné azt a jelentéktelen, két-háromszáz milliós kölcsönt, amit annak idején a Postabanktól nyalt fel, utólag visszagondolva, kissé túl lelkesen. (Sőt Lakitelek alatt még Attila király kincsét is megtalálhatják.) A postabankos juttatásokról egyébként sok pletyka járta már az előző kormány idején is, svarc auf vájsz azonban csak a mostani alatt derültek ki róla a részletek. Pedig ebben a mostani kormányban mintha benne lenne az MDF is. Valószínűleg épp ez lehetett a baj. Azt még nagy demokratikus felbuzdulásunkban sem szívesen feltételeznénk, hogy a kölcsönről szóló információk a kormány vagy a kormányfő akarata ellenére és tudta nélkül szivárogtak ki. Inkább úgy lehetett, hogy a fideszes fiúk feldobták Sándort, és most nézik, mikor puffan szegény a betonon.

A maximum, ami történhet, hogy az MDF megint megfeleződik. És aztán mindkét fél észrevétlenül oldódna fel, az egyik a Fideszben, a másik meg az enyészetben.

Hát akkora baj lenne az?

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.