A másik kar

Publicisztika

Van egy csomó lusta, dologtalan miniszterelnök a világban, akik nem akarják elhinni, hogy egy dolog csak akkor van elintézve, ha ők maguk intézik el. Szerencsére a miénk nem ilyen, tavaly december 11-én például, a devecseri katasztrófa ügyében indult nyomozás negyedik napján a rendőrségi szóvivő helyett ő jelentette be a parlamentben egy gyanúsított őrizetbe vételét. Sőt, már előre szólt: a gátszakadás után a helyszínen megállapította - evvel is vállára véve több komplett tényfeltáró bizottság meg egy rakás hatóság munkáját -, hogy itt emberi mulasztás történt, aminek felelőse van, akit szépen deresre is fognak húzni.

Van egy csomó lusta, dologtalan miniszterelnök a világban, akik nem akarják elhinni, hogy egy dolog csak akkor van elintézve, ha ők maguk intézik el. Szerencsére a miénk nem ilyen, tavaly december 11-én például, a devecseri katasztrófa ügyében indult nyomozás negyedik napján a rendőrségi szóvivő helyett ő jelentette be a parlamentben egy gyanúsított őrizetbe vételét. Sőt, már előre szólt: a gátszakadás után a helyszínen megállapította - evvel is vállára véve több komplett tényfeltáró bizottság meg egy rakás hatóság munkáját -, hogy itt emberi mulasztás történt, aminek felelőse van, akit szépen deresre is fognak húzni.

A bűn hivatásos üldözői dicséretes sebességgel le is vették, hogy mi a dolguk, így a miniszterelnök pénteki szavait követő hétfőn az ügyészség meggyanúsította, a rendőrség pedig őrizetbe vette a Mal Zrt. vezérigazgatóját. Két nap múlva mégis homokszem került a gépezetbe: a Veszprémi Városi Bíróság a gyanúsítás megalapozatlanságára hivatkozva szabadlábra helyezte a vezért. Aztán hónapokkal később megismétlődött majdnem ugyanez: a West-Balkánban történt balesetet, majd a tulajdonosi kapzsiság kormányzati emlegetését követően hiába emelt vádat nyomban az ügyészség, s tartóztatott le a rendőrség, a bíróság megint csak elengedte a gyanúsítottakat.

A napnál is világosabb: ha csak az ügyészség hallgat a jó szóra, félkarú óriás a forradalmi igazságszolgáltatás.

Ráadásul az alkotmánytervezetről a parlamentben előadott, kritikus véleménye sem kedveltette meg a kormányzó erőkkel a legfőbb bírót. Baka András, a Legfelsőbb Bíróság elnöke úgy vélte, "a tervezetben nem elég hangsúlyos az igazságszolgáltatási hatalmi ág szerepe és funkciója"; és kifogásolta a bírói önigazgatás gyengítését, meg a hiányzó sarkalatos törvények nélkül értelmezhetetlen rendelkezéseket. Persze a Fidesz új identitásképzésében oly fontos semmisségi törvényről megfogalmazott bírálatok is fölbőszítették a párt vezérkarát. A válaszra nem kellett sokáig várni: április 5-én Lázár János frakcióvezető már be is nyújtotta azt a módosító indítványt, ami szerint januártól nyugdíjas lesz a most vezető tisztséget betöltő bírók többsége.

De hogyan fogja megszállni a Fidesz az igazságszolgáltatást? Hiszen azzal, hogy a bírói elit a földrajzinév-bizottság sorsára jut, a feladatnak csak az egyik része lesz megoldva. Mindenki lép egyet előre a ranglétrán, és a hála pár esetben lojalitást szül majd. De ennél erősebb fegyelmező lesz a félelem. A bírói függetlenség egyik alapvető garanciája az elmozdíthatatlanság: bírót, néhány pontosan körvonalazott szélső esetet leszámítva nem lehet kirúgni. Most ez a feltétel vált esetlegessé a szemünk láttára; és könnyen illúziónak bizonyulhat az a feltevés is, hogy majd a testületen belülről töltik be a januártól megüresedő pozíciókat. Hiába írnak támogató PR-cikket egyes bírósági vezetők, a Párt nem közülük, hanem a kipróbált közigazgatási jogász káderei közül fogja az utódokat kiválasztani. Persze, a végrehajtás útjában állnak még kisebb-nagyobb akadályok, például a jelenlegi főbíró, aki egyben az Országos Igazságszolgáltatási Tanács vezetője - de ez nyilván nem megoldhatatlan probléma.

Az ellenzék sajnos nem csinált különösebb cirkuszt az ügyből. Pedig a bírák nyugdíjkorhatárának önkényes és formálisan sem indokolt leszállítása nem pusztán egy újabb jogkorlátozó intézkedés: a bírói kar körében készülő tisztogatás és a bíróságok feletti kormánybefolyás a jogállam lényegét, a demokratikus berendezkedés szívét veszi célba. A hatalmi ágak egyensúlyának e végzetes megbomlásával elvész az utolsó menedék, amiben bárminemű jogfosztás elszenvedője eddig valamennyire bízhatott.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”