A sólyom árnyéka

  • 1998. június 18.

Publicisztika

Az Elszánt Sólyom hétfőn reggel szállt fel az olaszországi, franciaországi, nagy-britanniai, görögországi és németországi támaszpontokról. Tizenhárom tagország nyolcvanöt repülője Macedónia és Albánia légterében gyakorlatozott, helyenként húsz-harminc kilométerre közelítve meg a jugoszláv határt. Incidens nem történt.

Az Elszánt Sólyom hétfőn reggel szállt fel az olaszországi, franciaországi, nagy-britanniai, görögországi és németországi támaszpontokról. Tizenhárom tagország nyolcvanöt repülője Macedónia és Albánia légterében gyakorlatozott, helyenként húsz-harminc kilométerre közelítve meg a jugoszláv határt. Incidens nem történt.

Már megint Kosovo, ugye.

Az Elszánt Sólyom hadművelet révén a NATO több üzenetet küldött Slobodan Milosevic jugoszláv elnöknek. A legérthetőbb és legrövidebb: ha akarunk, gyorsabban Kosovo fölé tudunk érni, semmint képzeled, és többen lehetünk, semmint az neked kellemes lenne, faszikám. Megüzenték, hogy a NATO türelme véges: ha Milosevic nem hagy fel a kosovói albánok elleni háborúval, akkor jön a beavatkozás, a bombázás és szükség esetén a szárazföldi hadműveletek, ahogy jobb házaknál a megszállást nevezik (a jelenleg érvényes NATO-szóhasználat szerint a kosovói albánok érdekében és Jugoszlávia területi integritásának megőrzése végett). Na mármost nem valószínű, hogy Milosevic bármivel is felhagyna.

Addig biztos nem, amíg büntetlenül hadakozhat a kosovói albán fegyveresek - a terrorista szervezetből egyre inkább gerillamozgalommá szerveződő Kosovo Felszabadítási Hadserege - és a polgári lakosság ellen. Miért is hagyná abba? Borisz Jelcin segít neki egy kis időt nyerni: Borisz cár - aki egyelőre ellenzi a beavatkozást - Moszkvába hívatta, orosz külügyér források szerint azért, hogy rábeszélje olyan politikai megoldásra, ami okafogyottá tenné a külföldi katonai invenciót. Jelcin nem először nincs szinkronban az eseményekkel - és nem is ezért pedálozik, hanem mert még mindig a NATO-bővítés miatt kompenzál -, ugyanis Milosevic amerikai nyomásra már beleegyezett a tárgyalásokba, csak épp´ elfelejtette leállítani a bombázást.

Nem valószínű, hogy Milosevic felhagy akcióival, hisz´ naponta elodázza valamelyik problémájának megoldását: elüldözi az albánokat (ez nincs ellenére), egyre nagyobb terület válik albánmentessé (jól jöhet egy területelosztó béketárgyaláson), fenntartja a rendkívüli állapotot (nincs idő marhaságokkal [nyomor, munkanélküliség, alultápláltság, pangó gazdaság] foglalkozni, mer´ nemzeti katasztrófa fenyeget), semlegesíti maradék ellenfeleit (végveszély, megint csak) és szinten tartja árfolyamát (ha békén hagyták a daytoni szerződés aláírásáért, akkor most is kicsikarhat némi jutalmat).

Milosevicnek van ennyi esze.

Javier Solana NATO-főtitkár a műrepülő-hadgyakorlat kapcsán mondta, hogy a Szövetség szükség esetén a keményebb fellépéstől sem riad vissza; Robin Cook brit külügyminiszter szerint Milosevicnek illene komolyan venni az utolsónak elkönyvelt figyelmeztetést; Kofi Annan, az ENSZ főtitkára szerint Kosovóban népirtás folyik, és ezt a nemzetközi közösség még egyszer nem nézheti végig tétlenül (mint tette azt Boszniában). Ehhez azonban hibádzik még egy-két dolog. A politikai szándék és annak legitimációja, elsősorban: némely EU-külügyminiszterek jelezték, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata nélkül nem hagynák jóvá a beavatkozást. (Márpedig a BT-ben az orosz vétó egyelőre borítékolható.) Tegyük fel, hogy Solana - aki az utóbbi időben annyit keménykedett, hogy kénytelen lépni, amennyiben szavahihetőségére egy csöppet is kényes - mégis keresztülnyomja a beavatkozás tervét, és a NATO önhatalmúlag rendet vág. (Hisz´ valakinek tényleg meg kell tenni.) Nem vitás, hogy a NATO képes lenne megállítani a szerb rendőrséget - valamint a háborúba egyre jobban belekeveredő Jugoszláv Hadsereget -, és megvannak az eszközei a harcoló felek szétválasztására.

De mire megy vele? Mi lenne a következő lépés? Mit akarhat a NATO? Elképzelhető-e egy olyan katonai akció, amelyik megmenti az albánokat, véget vet a szerb rendőrség tisztogató akcióinak és mellesleg megmenti Jugoszláviát? Eléggé elvadult ötletnek tűnik.

De a NATO nyilván avval is tisztában van, hogy Jugoszláviának - a jelenlegi formájában - tulajdonképpen annyi. Ha Kosovo nagyfokú autonómiát élvezne Jugoszlávián belül (nevezzük nevén: ha Szerbia és Crna Gora mellett harmadik köztársasággá válna), az csak felgyorsítaná az ország szétesését. Még ha az albánok hajlandók lennének is a szövetségi állam intézményrendszerében folytatni a - nem fegyveres, hanem politikai - harcot, a tagköztársaságok egyenjogúságának kérdése szétfeszítené a föderációt. Milosevic egy partnerrel - Crna Gorával - is alig ért szót, hogyan küzdene akkor két ellenféllel? (Fegyveresen, naná.) Kosovo köztársasággá válásával Milosevic Jugoszláviából csupán gyorsabban csinálna Mikroszláviát - mert nagyon úgy néz ki, hogy ezen dolgozik. Arról nem is beszélve, hogy mi értelme van Kosovo tartományt Szerbia részeként megtartani: ki érdekelt egy olyan nemzetállam (amilyen de facto Szerbia) fenntartásában, amelyikben a lakosság egyötöde nem szerb? A kegyetlen számok: a közel kétmillió kosovói albán a tartomány lakosságának több mint kilencven százalékát adja. A kosovói albánok mintegy hatvan százaléka harminc évnél fiatalabb. A Jugoszláviát és Szerbiát hazájának tekintő kosovói albánok száma statisztikailag kimutathatatlan.

És mindezt Milosevic is tudja. Megkockáztatható az is, hogy nem kell neki Kosovo. Legfeljebb egy darabja, hogy a szerb nemzeti mítoszból, a Szent Földről szólóból valamennyit fel tudjon mutatni a béketárgyalások végén.

Ez a jó hír. A rossz, hogy addig még sokan meghalnak. Tessék odacsapni.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.