A szakadék előtt egy lépéssel

  • 2004. január 22.

Publicisztika

Amikor Tőkés László hívei egy évvel ezelőtt otthagyták a szatmárnémeti RMDSZ-kongresszus helyszínét (holott a tagságtól nem erre kaptak felhatalmazást), többnyire még azt hajtogatták: nem gondolkodnak külön szervezetben, de nem kizárt, hogy végül nem marad más lehetőségük. Nos, nem maradt: a Szatmárnémetiben újraválasztott Markó Béla elnök párton belüli és kívüli ellenzéke életre hívta a Székely Nemzeti Tanácsot (SZNT) (és korábban az Erdélyi Nemzeti Tanácsot meg a Magyar Polgári Szövetséget).

n Amikor Tőkés László hívei egy évvel ezelőtt otthagyták a szatmárnémeti RMDSZ-kongresszus helyszínét (holott a tagságtól nem erre kaptak felhatalmazást), többnyire még azt hajtogatták: nem gondolkodnak külön szervezetben, de nem kizárt, hogy végül nem marad más lehetőségük. Nos, nem maradt: a Szatmárnémetiben újraválasztott Markó Béla elnök párton belüli és kívüli ellenzéke életre hívta a Székely Nemzeti Tanácsot (SZNT) (és korábban az Erdélyi Nemzeti Tanácsot meg a Magyar Polgári Szövetséget).

Mindez nemcsak azért érdekes, mert a retorikájukban a "nemzeti egység" szintagmát oly szívesen használó erők robbantottak szét egy összességében sikeres etnikai pártot; hanem azért is, mert a romániai s benne a kinti magyar valóság sokszínűségét akceptáló, a nemzeti (román és magyar) homogenista felfogással élesen szemben álló vonal mind gyakrabban hivatkozik a "nemzeti egység" szükségességére. Ám ugyanazok a szavak nem ugyanazt jelentik a kétféle beszédmódban. Az ún. radikálisok mindenekelőtt a Tőkés püspök és a székelyföldi autonómia mögötti fölsorakozást értik ez alatt; a többségi nemzettel való állandó és tántoríthatatlan konfrontáció egységes vállalását; annak az imperativusát, hogy egy erdélyi magyar legföljebb de jure fogadhatja el azt a tényt, hogy a román állam polgára - ám valójában sohasem nyugodhat bele e ténybe. Az önálló magyar enklávé (kövéri terminológiával: konklávé) ideája mögött lényegében ez a felfogás áll; s az adekvát attitűd teszi magyarrá a magyart a szemükben. (S még inkább a magyarországi heccelőikében.) Hogy más értelme is volna e nézetnek, azt a legnagyobb jóindulattal sem állíthatjuk; még a történelmi tapasztalat is a Székely Nemzeti Tanács törekvéseit cáfolja. Az erdélyi magyar kultúrára - ami jórészt a városi kultúrát jelentette valaha - a nyilvánvalóan komplexusos többségi állam épp azokban az időkben mért jóvátehetetlen csapást, amikor létezett székelyföldi magyar autonómia. Persze nem arról van szó, hogy a székelyeknek bárki (a románok, a zsidók, az MSZP vagy Markó Béla) meg akarná tiltani az önrendelkezést; inkább arról, hogy az adott térben nem a területi-etnikai alapú autonómia a legjobb megoldás. Hanem az, amit - jól, rosszul, és bizonyosan nem az elvártak szerinti ütemben - az erdélyi magyar politika próbál keresztülverni a gyanakvó román társadalom (és egyre inkább saját szélsőségesei) ellenében: a magántulajdon és a kisebbségi lét törvényekkel körülbástyázott rendezésén keresztül az egyedi és közösségi élet kereteinek a biztosítását.

Ez csak hatékony érdekképviselettel érhető el; hatékony érdekképviseletre pedig csakis egy erős magyar párt lehet képes. Ennek az egyszerű igazságnak a belátása áll Markóék nemzeti egységre való felhívása mögött. Ami, meglehet, Tőkésék újabb akciója nyomán végérvényesen illuzórikussá válik. Az SZNT ugyanis beterjeszteni készül autonómiakoncepcióját; ha így történik, a javaslat sorsa nem kétséges (ami önmagában még nem feltétlenül Tőkésék hibája, hanem a már a kifejezéstől is irtózó román politikáé). És vita lesz: nagy, indulatos, végzetes - de elsősorban nem románok és magyarok, hanem magyarok és magyarok között.

Az erdélyi magyarság számaránya okán képtelen eltartani két politikai pártot; és nagy valószínűséggel arra sem képes, hogy az ötszázalékos küszöb miatt legalább az egyiket a romániai parlamentbe juttassa. Ez viszonylag gyorsan, már az év végi választásokon kiderülhet. Kár volna idáig eljutni csak azért, hogy néhány nemzetvesztő gazember a határon ideát elégedetten dörzsölhesse a tenyerét és nagy hangon szónokolhasson belpolitikai kampányában a nemzet igaz képviseletéről.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.