A szakadék előtt egy lépéssel

  • 2004. január 22.

Publicisztika

Amikor Tőkés László hívei egy évvel ezelőtt otthagyták a szatmárnémeti RMDSZ-kongresszus helyszínét (holott a tagságtól nem erre kaptak felhatalmazást), többnyire még azt hajtogatták: nem gondolkodnak külön szervezetben, de nem kizárt, hogy végül nem marad más lehetőségük. Nos, nem maradt: a Szatmárnémetiben újraválasztott Markó Béla elnök párton belüli és kívüli ellenzéke életre hívta a Székely Nemzeti Tanácsot (SZNT) (és korábban az Erdélyi Nemzeti Tanácsot meg a Magyar Polgári Szövetséget).

n Amikor Tőkés László hívei egy évvel ezelőtt otthagyták a szatmárnémeti RMDSZ-kongresszus helyszínét (holott a tagságtól nem erre kaptak felhatalmazást), többnyire még azt hajtogatták: nem gondolkodnak külön szervezetben, de nem kizárt, hogy végül nem marad más lehetőségük. Nos, nem maradt: a Szatmárnémetiben újraválasztott Markó Béla elnök párton belüli és kívüli ellenzéke életre hívta a Székely Nemzeti Tanácsot (SZNT) (és korábban az Erdélyi Nemzeti Tanácsot meg a Magyar Polgári Szövetséget).

Mindez nemcsak azért érdekes, mert a retorikájukban a "nemzeti egység" szintagmát oly szívesen használó erők robbantottak szét egy összességében sikeres etnikai pártot; hanem azért is, mert a romániai s benne a kinti magyar valóság sokszínűségét akceptáló, a nemzeti (román és magyar) homogenista felfogással élesen szemben álló vonal mind gyakrabban hivatkozik a "nemzeti egység" szükségességére. Ám ugyanazok a szavak nem ugyanazt jelentik a kétféle beszédmódban. Az ún. radikálisok mindenekelőtt a Tőkés püspök és a székelyföldi autonómia mögötti fölsorakozást értik ez alatt; a többségi nemzettel való állandó és tántoríthatatlan konfrontáció egységes vállalását; annak az imperativusát, hogy egy erdélyi magyar legföljebb de jure fogadhatja el azt a tényt, hogy a román állam polgára - ám valójában sohasem nyugodhat bele e ténybe. Az önálló magyar enklávé (kövéri terminológiával: konklávé) ideája mögött lényegében ez a felfogás áll; s az adekvát attitűd teszi magyarrá a magyart a szemükben. (S még inkább a magyarországi heccelőikében.) Hogy más értelme is volna e nézetnek, azt a legnagyobb jóindulattal sem állíthatjuk; még a történelmi tapasztalat is a Székely Nemzeti Tanács törekvéseit cáfolja. Az erdélyi magyar kultúrára - ami jórészt a városi kultúrát jelentette valaha - a nyilvánvalóan komplexusos többségi állam épp azokban az időkben mért jóvátehetetlen csapást, amikor létezett székelyföldi magyar autonómia. Persze nem arról van szó, hogy a székelyeknek bárki (a románok, a zsidók, az MSZP vagy Markó Béla) meg akarná tiltani az önrendelkezést; inkább arról, hogy az adott térben nem a területi-etnikai alapú autonómia a legjobb megoldás. Hanem az, amit - jól, rosszul, és bizonyosan nem az elvártak szerinti ütemben - az erdélyi magyar politika próbál keresztülverni a gyanakvó román társadalom (és egyre inkább saját szélsőségesei) ellenében: a magántulajdon és a kisebbségi lét törvényekkel körülbástyázott rendezésén keresztül az egyedi és közösségi élet kereteinek a biztosítását.

Ez csak hatékony érdekképviselettel érhető el; hatékony érdekképviseletre pedig csakis egy erős magyar párt lehet képes. Ennek az egyszerű igazságnak a belátása áll Markóék nemzeti egységre való felhívása mögött. Ami, meglehet, Tőkésék újabb akciója nyomán végérvényesen illuzórikussá válik. Az SZNT ugyanis beterjeszteni készül autonómiakoncepcióját; ha így történik, a javaslat sorsa nem kétséges (ami önmagában még nem feltétlenül Tőkésék hibája, hanem a már a kifejezéstől is irtózó román politikáé). És vita lesz: nagy, indulatos, végzetes - de elsősorban nem románok és magyarok, hanem magyarok és magyarok között.

Az erdélyi magyarság számaránya okán képtelen eltartani két politikai pártot; és nagy valószínűséggel arra sem képes, hogy az ötszázalékos küszöb miatt legalább az egyiket a romániai parlamentbe juttassa. Ez viszonylag gyorsan, már az év végi választásokon kiderülhet. Kár volna idáig eljutni csak azért, hogy néhány nemzetvesztő gazember a határon ideát elégedetten dörzsölhesse a tenyerét és nagy hangon szónokolhasson belpolitikai kampányában a nemzet igaz képviseletéről.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.