Az ötletek embere

  • 2004. március 4.

Publicisztika

Kossuth Lajos nem létező hadvezéri képességeire volt igen büszke, Petőfi Sándor a gyomrából előcsalt morajokat előszeretettel nevezte hasbeszélésnek, Orbán Viktor, ha már nem lehet az Egyesült Államok elnöke, politikai munkásságát a lelkek főmérnökeként igyekszik magasabb régiókba emelni. Medgyessy Péter pedig nagyon-nagyon határozottnak igyekszik mutatkozni, mi több, úgy döntött, hogy a retorika ördöge lesz. A miniszterelnök különböző, a sajtóban rendre "meghökkentőnek" nevezett felszólamlásaival, ötleteivel hetek óta címlapsztori.

n Kossuth Lajos nem létező hadvezéri képességeire volt igen büszke, Petőfi Sándor a gyomrából előcsalt morajokat előszeretettel nevezte hasbeszélésnek, Orbán Viktor, ha már nem lehet az Egyesült Államok elnöke, politikai munkásságát a lelkek főmérnökeként igyekszik magasabb régiókba emelni. Medgyessy Péter pedig nagyon-nagyon határozottnak igyekszik mutatkozni, mi több, úgy döntött, hogy a retorika ördöge lesz. A miniszterelnök különböző, a sajtóban rendre "meghökkentőnek" nevezett felszólamlásaival, ötleteivel hetek óta címlapsztori. Az offenzíva az évértékeléssel indult, s a miniszterelnök azóta sem lankadó intenzitással keresi a nyilvános szereplés lehetőségeit. Közös listát állíttatna a parlamenti pártokkal az európai parlamenti választásokra, csökkentené az Országgyűlés létszámát, közvetlenül választatna államfőt, Boross Péterrel beszélgetve a kétkamarás parlamentbe szerelmesedik bele, "kiemelkedő közéleti személyiségek" és volt kormányfők részvételével Magyar Nemzeti Lobbitanácsot alakítana, sőt, néhány ötletéről megszavaztatná a népet is. Ez utóbbi a múlt hét végén, egy miskolci lakossági fórumon (hol is másutt?) hangzott el. "A közvélemény mögöttem áll" - indokolta Medgyessy a népszavazások belengetését.

Az ötletroham majd mindegyik eleme az alkotmány módosítását igényelné (a valóban kívánatos országházi létszámcsökkentés is) - de hát ki figyel ilyen apróságokra kampány idején? Ráadásul egy olyan kampány idején, amikor a népszerűségi mutatók folyamatosan romlanak? Akik meggondolandónak vagy figyelemre méltó kommunikációs húzásnak minősítik a kormányfő szómenését, talán elfelejtették, hogy ínséges időkben, és amikor valami választás közeledik, mindig előkerül a kétkamarás parlament meg a "nemzeti egység" gondolata, valamint népszavazás követelése tetszőleges témában; az előráncigált örökzöldek közül már csak a halálbüntetés visszaállítása hiányzik.

Magyarországon ugyanis momentán szünetel a politika. Holott nagyon is kellene lennie: két hónappal az uniós csatlakozás előtt semmit sem tudunk arról, hogy milyen világ lesz itt május elseje után. Ami értelmes beszéd, urambocsá' értelmes cselekvés helyett van: rövid távú esélylesés, pillanatnyi érdekek szerinti, előre megfontolt szándékkal elkövetett pitiáner baszkódások végeláthatatlan sora, áltémák felfújása nemzeti sorskérdésekké, felelőtlen kormányzás és felelőtlen ellenzékieskedés.

Ebbe a képbe illik bele légmentesen, hogy a talajt a lába alól kicsúszni érző miniszterelnök egyetlen hevenyészett közvélemény-kutatás alapján tökéletesen értelmetlen és kivitelezhetetlen "gondolatokkal" áll elő. ("A közvélemény mögöttem áll" kijelentésnek egy gyorsfelmérés a fedezete: a hibahatár úgy +/- 80 százalék lehet.) A legnagyobb kormánypárt és a romló mutatók szorításából menekülő kormányfő ugyanazt teszi, mint hivatali elődje, amikor bajban érezte magát: a valós térből a szimbolikusba emeli magát, "üzeneteket kommunikál". "Tematizálni" akar.

Ez zsákutca: nem csupán azért, mert e szerepre Medgyessy személyisége alkalmatlan. A jó szándékú csetlés-botlás meg a nem sima beszéd rokonszenvessé tehet egy agresszívan támadott illetőt, mint amilyen Medgyessy kormányfőjelöltként volt, de e tulajdonságok ugyanazt a személyt hatalmi pozícióban - főleg, ha akkor is szónokolni akar, amikor nem kellene - már nem menthetik meg. Medgyessyt alaposan elpozicionálták a píárosai. Ez a szerep még akkor is rosszul állna neki, ha amúgy különösebb gondok nélkül kormányozna. De aretorikai görögtűz a tudatosan végiggondolt, távlatos kormányzás helyén tátongó űrt igyekszik elfedni. Éppúgy, mint az előző kormány idején; a különbség csak annyi, hogy az akkori főember folyékonyabban ejtette egymás után a szavakat: szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.