Bernard Guetta: Putyin korlátai

Publicisztika

A Belaruszban zajló események egyik tanulsága, hogy az orosz rezsim csak kockázatos megoldások közül választhat.

Van egy törekvés, ami nem ismer határokat. Ami lebontotta a vasfüggönyt 1989-ben. Ami hat hónapon keresztül hajtotta a tüntető irániakat 2009-ben. Ami beindította az arab tavaszt 2011-ben – az arab tavaszt, ami az átmeneti kudarcával sokban emlékeztet az 1848-as népek tavaszára. Ugyanaz a törekvés, ami felébresztette Hong Kongot, azután pedig bátorságot öntött a belaruszokba, hogy szembe merjenek szállni a despotájukkal. Ne legyenek kétségeink: ez a szabadságra való törekvés előrevetíti, hogy Oroszország is fel fog ébredni, mert érezzük, hogy belefáradt már a túl régóta tartó visszafejlődésbe.

Egyszóval: nem! Ne hagyjuk senkinek, egyetlen Hszi Csin-pingnek, egyetlen új-jobboldali ideológusnak, egyetlen Putyinnak vagy Orbánnak sem, hogy megkérdőjelezze a demokrácia és a jogállam egyetemes eszméit, amelyeket az Európai Unió a saját értékeinek vall! Ellenkezőleg: továbbra is védjük őket, mindig és mindenhol, mert az egész emberiség osztozik bennük, mert bennük rejlik az erőnk, és ez még csak nem is az egyetlen tanulsága a belarusz forradalomnak.

A második tanulság, hogy az orosz rezsim beleütközött a saját korlátaiba.

false

Bernard Guetta

Fotó: Lara Szpiro, ©Renew Europe Group

Putyin elcsatolta a Krím-félszigetet, de elveszítette Ukrajnát. Háborút indított Kelet-Ukrajnában, de kilépni csak úgy tud belőle, hogy vagy visszavonul, vagy magára vállalja az újjáépítést. Putyin zsákutcába vezette Oroszországot Ukrajnában, eközben nem könnyebb a dolga semmivel Líbiában sem, a Közel-Keleten pedig egyetlen szövetségese, az iráni rezsim éppen elveszíti az iraki és libanoni pozícióit, és gazdasági válságba süpped, ez pedig még népszerűtlenebbé teszi.

Miközben az orosz rezsim továbbra is, nagyon is képes arra, hogy fejfájást okozzon, a fegyverein kívül semmi sincs, ami modern lenne ebben a szegény nagyhatalomban. Az infrastruktúra romokban, az életszínvonal csökken, az olajbevételek szabadesésben. Ez növekvő társadalmi elégedetlenséghez vezet Oroszországban. Az elnök népszerűsége egyre fogy, és az egyszerre zajló habarovszki és minszki tüntetések joggal nyugtalanítják Putyint, aki, még jóval azelőtt, hogy ezek kitörtek volna, nekifogott a háttérből kormányozni, és csak a feláldozható embereit hagyta az első vonalban.

Egyszóval: ez a rezsim egyre gyengébb, miközben a belaruszok eltökéltsége miatt csak kockázatos opciók közül választhat. Az egyik a katonai beavatkozás, ami ugyanazt az oroszellenességet szítaná föl Minszkben, mint ami Kijevben uralkodik. A másik, hogy civil és rendőri erősítést küld, ami viszont nem lesz elég arra, hogy helyén tartsa a mostani vezetést. Az utolsó, hogy lecserélik Aljakszandr Lukasenkát valaki másra, aki, még ha a Kremllel egyeztetve választják is ki, meghozhatja az oroszok kedvét is egy vezetőváltásra.

Vlagyimir Putyinnak olyan nehéz a helyzete, hogy sajnos semmi meglepő nincs abban, hogy Alekszej Navalnij életére törtek, az egyetlen ellenzékinek, aki megtestesítheti a megújulást Borisz Nyemcov öt évvel ezelőtti meggyilkolása óta.

Putyin barátai elszántan tisztogatnak maguk körül. Mindez arra utal, hogy a rezsim nyugtalan. Ami pedig a belarusz forradalom harmadik tanulságát illeti: az Európai Uniónak továbbra is körültekintően kell eljárnia, hogy Belarusz ne váljon a nagyhatalmi rivalizálás terepévé.

Tüntetők Minszkben 2020. augusztus 14-én

Tüntetők Minszkben 2020. augusztus 14-én

Fotó: MTI/EPA/Taccjana Zenkovics

Az Unió úgy lehet hasznára a belaruszoknak és a szabadságnak, ha folyamatos közvetítést ajánl a feleknek. Azzal vállalhat valódi szerepet a válság megoldásában, ha éjjel-nappal követeli a politikai foglyok szabadon bocsátását, ha pozitív véleményhullámot szít a 27 tagállamban, ha nyomást fejt ki Lukasenkára, hogy hallgasson a józan észre, az orosz elnöktől sürgősen meghallgatást kér, hogy rábeszélje: kezelje realistán a helyzetet, és felhívja Oroszország és az egész világ figyelmét arra, hogy mi történik.

Azt kell tőle kérdezni: „Szeretne világpolitikai szereplő lenni, Putyin elnök úr? Nos, akkor keljen a jog és a megbékélés védelmére Belaruszban. Ezzel védheti meg Oroszország érdekeit, az imidzsét, a befolyását és a felelős hatalomként játszott szerepét, ahelyett, hogy ezeket folyton aláássa.”

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.)

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.