Egészségügy. Terror

  • Joób Márk
  • 2019. június 2.

Publicisztika

Sokkal nagyobb emberveszteséget okoz az egészségügy elhanyagolása hazánknak, mint a terrorizmus a nyugati világnak.

Az elmúlt években sokkal nagyobb emberveszteséget okozott az egészségügy elhanyagolása hazánknak, mint az összes terrortámadás együttvéve a nyugati világnak. A magyar egészségügy katasztrofális állapota nem természeti csapás, hanem az elmúlt évek tudatos kormányzati döntéseinek eredménye, amiért a Fidesz-KDNP-t terheli a teljes felelősség.

Hazánkban a születéskor várható élettartam köztudottan 76 év, ami

öt évvel alacsonyabb az európai uniós átlagnál.

Vegyük azonban Csehországot mint hazánkhoz hasonló adottságokkal rendelkező országot az összehasonlítás alapjául. Egy magyar ma három évvel rövidebben él, mint egy cseh. A teljes magyar lakosságra vetítve ez kereken 30 millió életév veszteséget jelent 76 éves időtávban, illetve azt jelenti, hogy minden egyes évben nagyjából 400 ezer életévet veszít Magyarország a csehekhez képest. Ez évente ötezer abortusszal vagy tízezer 36 éves személy halálával egyenlő.

A magyar egészségügy vészes elhanyagolásáról tanúskodik, hogy 2009 és 2018 között GDP-arányosan 40 százalékkal csökkentek a gyógyászati készülékekre és felszerelésekre fordított állami források. Az állami gyógyszerkassza pedig reálértéken mérve ma 20 milliárd forinttal kevesebb pénzt tartalmaz, mint 2008-ban.

Az egészségügy jelenleg

már az alacsony hazai szinten sem képes működni,

ahogy a Magyar Orvosi Kamara friss közleményében figyelmeztet: „A biztonságos betegellátás már az önként vállalt túlmunka maximális kiaknázásával, a munkajogi szabályok rendszeres és sorozatos megsértésével sem biztosítható.” Ez alapján nem túlzás, ha azt mondjuk, hogy a kormány az egészségügy extrém alulfinanszírozásával a betegeket és az egészségügyi dolgozókat egyaránt terror alatt tartja.

Biztosra vehető, hogy a hazai egészségügyet az alatt a kilenc év alatt, amióta a Fidesz-KDNP kormányon van, a csehországi szintre lehetett volna emelni, ha meglett volna erre a politikai szándék, hiszen adott volt a kormány számára az ehhez szükséges anyagi mozgástér és politikai stabilitás. A kormány viszont az egészségügy megfelelő fejlesztése helyett gazdasági holdudvarának közpénzen történő felhizlalása mellett döntött és ezáltal

évente 400 ezer életévtől fosztja meg

a magyar lakosságot.

Ez nemzetromboló és életellenes politika. A kormány keresztény értékeket és demográfiai politikát hangoztató kommunikációja ennek fényében igencsak álságos. Aki nem becsüli meg saját népének ma élő tagjait rendes egészségügyi ellátással, az ne papoljon nemzeti érdekről, gyerekvállalásról és a családok védelméről. Nem a brüsszeli bürokraták és nem az iszlamista terroristák jelentik ma a legnagyobb veszélyt a magyar lakosságra, hanem saját kormánya.

A szerző filozófus-közgazdász.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.