Egy láb jó, több láb jó

Publicisztika

A hét elején Esemény történt: a Magyar Nemzet terjedelmes publicisztikában támadta meg Schmidt Máriát egy decemberi Népszabadság-beli írása miatt, mivel abban megkérdőjelezte Orbán státusát.

A hét elején Esemény történt: a Magyar Nemzet terjedelmes publicisztikában támadta meg Schmidt Máriát egy decemberi Népszabadság-beli írása miatt, mivel abban megkérdőjelezte Orbán státusát. A cikket követő kommentárokból kiderült: nemcsak arról van szó, hogy a két vesztes országgyűlési választás után mind többen elégedetlenek Orbán Viktorral, hanem arról is, hogy páran egyre komolyabban foglalkoznak egy új jobboldali párt alakításával. Izgalmat egyelőre a "ki kivel, ki ki ellen?" kérdések okoznak, meg az, hogy Orbán mikor bukik, ha bukik (ezt speciel mi is pontosan tudjuk: majd, feltéve, ha). Ám a fejlemények egy politikailag sokkal érdekesebb, strukturális - ráadásul nem új keletű - problémára világítanak rá. Jelesül:

Igaza van-e Kövér Lászlónak, vagy sincs?

Amikor a Fidesz 2000 tájékán először kereste meg az MDF-et a közös lista ötletével, Kövér így érvelt: a jobboldal 1994-es nagy veresége mindenekelőtt annak a következménye, hogy a töméntelen sok kis szar párt miatt számottevő mennyiségű MSZP-ellenes voks ment veszendőbe. Az idővel elmérgesedett vitában az MDF fő tézise pedig az volt, hogy a magyar választási rendszer a második fordulós szövetségkötéseknek kedvez; lám, a jobboldal is csak akkor győzött (1990-ben és 1998-ban), amikor legalább két pártja önállóan is képes volt az Országgyűlésbe jutni. Álláspontjuk helyességének igazolását látták a 2002-es és 2006-os végeredményben. (Tavaly ugyan a Fidesz és csatolmányai, valamint az MDF is bekerültek, ám utóbbiak szerint Orbánék velük szembeni ellenséges politikája eleve kizárta az együttműködést.) Orbánék sem engedtek: a vereségeket azzal magyarázták, hogy még mindig nem tökéletes az egyetlen párt mögötti egység ("sokan voltunk, de nem elegen").

A látszat a kövéri logika ellen szól; ám lássuk azt is, hogy a Fideszt 2002-ben hajszál választotta el a győzelemtől, 2006-ban pedig jórészt bődületes kampányhibáik miatt olvadt el tetemes előnyük. Az pedig, hogy az MDF-ről egyáltalán beszélni lehet, mindössze 2429 szavazaton múlott (ennyivel kaptak többet a bejutási küszöbnél). Úgyhogy a magunk részéről egyelőre nem hirdetnénk eredményt a "mi a jobb a jobboldalnak, az egy vagy több jobboldali párt?" vitájában.

Amúgy meg tegyük fel, hogy előbb-utóbb tényleg összeáll egy új formáció a jobbfélen (vagy Orbán elhagyja a Fideszt). E mozgolódást - túl az Orbánnal szembeni belpárti averziókon - motiválhatja a jobboldal versenyképességének a javítása is. Innen nézve döntő lesz, hogy az elválás miként történik. Ha ugyanis Fidesz-Fidesz leosztásban újrajátszódik a Fidesz-MDF vagy a Fidesz-kisgazdapárt sztori, úgy a fészkelődés többet árt, mint használ. Torgyánék erőszakos lenullázásával vagy az MDF-fel szembeni elutasító magatartással sok jobboldali szavazót riasztott el magától a Fidesz. De a jobboldalon is akadnak szép számmal olyanok, akik szerint ez a kíméletlen "szövetségi" politika vezetett a 2002-es és 2006-os kudarcokhoz. Vajon lenne-e annyi önuralom a magas szétváló felekben, hogy belássák: a saját esélyeiket rontják, ha nem múló sebeket ejtenek most egymáson? A hétfői orbánista írás mindenesetre nem ismer kegyelmet.

S vajh' milyen lesz az új alakulat? A '97-98-as Fideszt revitalizálják? Az MDF túlélőgyakorlatán felbuzdulva valamiféle piacpárti neokonzervatizmusban gondolkodnak? Akárhogyan is: változatlanul rá lesznek utalva Orbánra. Az állítólagos pártütők Orbán Viktort ugyan odahagyhatják (vagy Orbán őket), de megszabadulni tőle nem tudnak - hiszen ha a pártelnök magától vissza nem vonul, akkora tábora még jó ideig marad, ami őt változatlanul megkerülhetetlenné teszi a jobboldalon. Miniszterelnök-jelöltként.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)