Egy láb jó, több láb jó

Publicisztika

A hét elején Esemény történt: a Magyar Nemzet terjedelmes publicisztikában támadta meg Schmidt Máriát egy decemberi Népszabadság-beli írása miatt, mivel abban megkérdőjelezte Orbán státusát.

A hét elején Esemény történt: a Magyar Nemzet terjedelmes publicisztikában támadta meg Schmidt Máriát egy decemberi Népszabadság-beli írása miatt, mivel abban megkérdőjelezte Orbán státusát. A cikket követő kommentárokból kiderült: nemcsak arról van szó, hogy a két vesztes országgyűlési választás után mind többen elégedetlenek Orbán Viktorral, hanem arról is, hogy páran egyre komolyabban foglalkoznak egy új jobboldali párt alakításával. Izgalmat egyelőre a "ki kivel, ki ki ellen?" kérdések okoznak, meg az, hogy Orbán mikor bukik, ha bukik (ezt speciel mi is pontosan tudjuk: majd, feltéve, ha). Ám a fejlemények egy politikailag sokkal érdekesebb, strukturális - ráadásul nem új keletű - problémára világítanak rá. Jelesül:

Igaza van-e Kövér Lászlónak, vagy sincs?

Amikor a Fidesz 2000 tájékán először kereste meg az MDF-et a közös lista ötletével, Kövér így érvelt: a jobboldal 1994-es nagy veresége mindenekelőtt annak a következménye, hogy a töméntelen sok kis szar párt miatt számottevő mennyiségű MSZP-ellenes voks ment veszendőbe. Az idővel elmérgesedett vitában az MDF fő tézise pedig az volt, hogy a magyar választási rendszer a második fordulós szövetségkötéseknek kedvez; lám, a jobboldal is csak akkor győzött (1990-ben és 1998-ban), amikor legalább két pártja önállóan is képes volt az Országgyűlésbe jutni. Álláspontjuk helyességének igazolását látták a 2002-es és 2006-os végeredményben. (Tavaly ugyan a Fidesz és csatolmányai, valamint az MDF is bekerültek, ám utóbbiak szerint Orbánék velük szembeni ellenséges politikája eleve kizárta az együttműködést.) Orbánék sem engedtek: a vereségeket azzal magyarázták, hogy még mindig nem tökéletes az egyetlen párt mögötti egység ("sokan voltunk, de nem elegen").

A látszat a kövéri logika ellen szól; ám lássuk azt is, hogy a Fideszt 2002-ben hajszál választotta el a győzelemtől, 2006-ban pedig jórészt bődületes kampányhibáik miatt olvadt el tetemes előnyük. Az pedig, hogy az MDF-ről egyáltalán beszélni lehet, mindössze 2429 szavazaton múlott (ennyivel kaptak többet a bejutási küszöbnél). Úgyhogy a magunk részéről egyelőre nem hirdetnénk eredményt a "mi a jobb a jobboldalnak, az egy vagy több jobboldali párt?" vitájában.

Amúgy meg tegyük fel, hogy előbb-utóbb tényleg összeáll egy új formáció a jobbfélen (vagy Orbán elhagyja a Fideszt). E mozgolódást - túl az Orbánnal szembeni belpárti averziókon - motiválhatja a jobboldal versenyképességének a javítása is. Innen nézve döntő lesz, hogy az elválás miként történik. Ha ugyanis Fidesz-Fidesz leosztásban újrajátszódik a Fidesz-MDF vagy a Fidesz-kisgazdapárt sztori, úgy a fészkelődés többet árt, mint használ. Torgyánék erőszakos lenullázásával vagy az MDF-fel szembeni elutasító magatartással sok jobboldali szavazót riasztott el magától a Fidesz. De a jobboldalon is akadnak szép számmal olyanok, akik szerint ez a kíméletlen "szövetségi" politika vezetett a 2002-es és 2006-os kudarcokhoz. Vajon lenne-e annyi önuralom a magas szétváló felekben, hogy belássák: a saját esélyeiket rontják, ha nem múló sebeket ejtenek most egymáson? A hétfői orbánista írás mindenesetre nem ismer kegyelmet.

S vajh' milyen lesz az új alakulat? A '97-98-as Fideszt revitalizálják? Az MDF túlélőgyakorlatán felbuzdulva valamiféle piacpárti neokonzervatizmusban gondolkodnak? Akárhogyan is: változatlanul rá lesznek utalva Orbánra. Az állítólagos pártütők Orbán Viktort ugyan odahagyhatják (vagy Orbán őket), de megszabadulni tőle nem tudnak - hiszen ha a pártelnök magától vissza nem vonul, akkora tábora még jó ideig marad, ami őt változatlanul megkerülhetetlenné teszi a jobboldalon. Miniszterelnök-jelöltként.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.