Menteni, ami menthető

Publicisztika

Bush elnök a múlt héten ismertette új stratégiáját az iraki polgárháború megfékezésére. Ennek egyetlen kézzelfogható eleme, hogy az amerikai kormány újabb, ezúttal 21 500 fős kontingenst küld oda.

Bush elnök a múlt héten ismertette új stratégiáját az iraki polgárháború megfékezésére. Ennek egyetlen kézzelfogható eleme, hogy az amerikai kormány újabb, ezúttal 21 500 fős kontingenst küld oda. A kivonulásról, annak határidejéről, a politikai rendezési kísérlet mikéntjéről kevés szó esett. És ez nem sok. De hátha van még valami, amiről Bush nem számolt be.

A 2005. decemberi, szabad és demokratikus választások után megalakult iraki kormány működésképtelen. Sőt. Nemhogy nem tudja fenntartani a törvényt és a rendet, kiépíteni és működtetni az egységes Irak intézményeit, de az egymással nagykoalíciót alkotó pártok fegyveres harcot folytatnak egymás és főként a másik választói ellen. Mivel e pártok szinte kizárólag etnikai és/vagy konfesszionális alapon szerveződtek meg s nyerték el választóik bizalmát, a politikai harc mindinkább az etnikai/felekezeti alapú polgárháború felé tendál. A belügyminisztérium a legnagyobb síita párt irányítása alatt áll, amit ez a párt arra használt ki, hogy saját, a szunnita lakosság terrorizálásában gyakorlott milíciáját nevezze át rendőrséggé. A második legnagyobb síita párt egy másik, az előbbi síita párttal is konfliktusban álló magánhadseregből nőtt ki. A legnagyobb szunnita párt szintén kapcsolatban áll a síita lakosságot terrorizáló fegyveresekkel.

Az amerikai felügyelet alatt nagy műgonddal kidolgozott alkotmány - amely az ország demokratikus föderalizálását éppúgy lehetővé tenné, mint demokratikus centralizálását - romokban hever. Nem azért, mert rossz, hanem mert senki nem törődik vele. A parlament gyakorlatilag nem működik. De a baj nem az, hogy a feleknek nincs lehetőségük beszélni egymással. Van. De nem bírnak. A szélsőségesek - lehet, az elején nem sokan voltak - az ilyenkor rutinszerű módokon vonták irányításuk alá a politikai folyamatot. A félelem erejével: a másik közösség elleni erőszakkal és a sajátjuk megfélemlítésével. Elkezdődött az etnikai és vallási alapú területi elkülönülés. Ez is egyfajta megoldás lenne persze: a rendezett lakosságcsere, majd a homogén identitású területek tárgyalásos föderalizálása, konföderalizálása, szétválása. De sajnos ilyen Irakban aligha lehetséges: a szunnita középső tartományok északon is, délen is vegyes vidékekben folytatódnak. Irak nem képes három külön országra szétesni.

Irak szomszédai eközben aktívan várakoznak. Irán arra, hogy az ölébe hulljon az ország síita délkeleti csücske. Szíria arra, hogy a szunnita Nyugat-Irakot fennhatósága alá vonja. A kurdokra nem vár senki, de ők tulajdonképpen már ott sincsenek. Még ha azt is feltételezzük, hogy sem Damaszkusz, sem Teherán, sem Rijád nem érdekelt Irak valóságos felosztásában, csak az egyiküknek kell úgy ítélnie, hogy az iraki állam dezintegrációja immár visszafordíthatatlan: abban a pillanatban a többiek is beszállnak.

Minő irónia, mondhatnánk. A többidentitású, többvallású, világi, egységes, a demokratikus értékeket az egész térségre mintegy kisugárzó, az iszlám országokat e kisugárzással demokratizáló Irak helyett mindennek pontosan az ellenkezőjét látjuk megvalósulni. A regionális világvégét, amihez az utat a legjobb szándékok kövezték ki.

De iróniának nincs helye e történetben.

A szunnita-síita ellentétek eszkalálódása először Irakot borítaná lángba, s torkollna olyan vérontásba, amit talán elképzelni sem tudunk; aztán ez az ellentét végighasadna az egész iszlám világon.

Talán ha a Bush-kormány evvel a 21 500 rendőrrel megakadályozza Bagdad csatatérré változtatását. Talán ha a szunnitákat meggyőzi arról, hogy meg akarja és meg is tudja őket védeni attól a kurd-síita szövetségtől, amit ostoba módon épp ő maga segített a világra. Talán ha eközben mégis kiderül: a síita többség nem Iránban látja álmai beteljesülését.

Talán akkor még van remény.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)