Faltól falig

Publicisztika

Budapest VI. kerületének vezetése a választási kampány kellős közepén csoportos politikai öngyilkosságra készül. Ez akár a magánügyük is lehetne.

Budapest VI. kerületének vezetése a választási kampány kellős közepén csoportos politikai öngyilkosságra készül. Ez akár a magánügyük is lehetne.

De nem az.

Lapzártánkkor épp bontanak egy házat a pesti belvárosban. A Király utca 40. 1844-ben épült, a híres, nagyszerű építész, Hild József tervezte. Védett, a világörökséghez tartozó területen áll, a régi pesti zsidónegyedben. A tulajdonos, a VI. kerületi önkormányzat azt állítja, jogerős bontási engedéllyel rendelkezik. A városuk, városunk ledózerolása, valamint az így keletkező üres telkek ocsmányságokkal történő beépítése ellen tiltakozó civilek vitatják az engedély jogszerűségét: a műemlékvédelem hozzájárulását az építési hatóság szerepében fellépő VII. kerület "elfelejtette" megkérni. A civilek ezért - a bontási rendelet végrehajtásának felfüggesztését kérve - az ügyészséghez fordultak. A kulturális miniszter és a főpolgármester felszólította az önkormányzatot: a helyzet tisztázásáig álljanak le. A bontással a műemlékvédelmi hatóság vezetője sem ért egyet.

A tiltakozók, akik egy hete belakják a tévéhíradókat, azt sem értik, hogy a rendőrség honnan szerez tudomást a sajtótájékoztatóikról, és miért vegzálja őket azzal, hogy a köz felvilágosítására szervezett szeánszokat 72 órával korábban be kellene jelenteniük. A rendőrök egyébként az egybegyűltek szórakoztatásáról is gondoskodnak, amikor egy aktivista a ház épülő állványzatáról próbálja petícióját felolvasni, a kamerák kereszttüzében szedik le. Arra hivatkoznak, hogy bejelentetlenül demonstrál - az, hogy a bontás jogellenesen történik, nem különösebben hatja meg őket. Megkapták, amit akartak - mondja az egyik rendőr, miután az izgága civilt bilincsbe verve viszik el.

Az ügyészség soron kívül vizsgálja az ügyet. A soronkívüliség azt jelenti, hogy lapzártánkkor, hétfő délután, hét nappal a beadvány benyújtását követően még mindig nem hozott döntést. A bontás, a dolog természetéből adódóan, egy idő után visszafordíthatatlan lesz. És akkor már tökmindegy, hogy jogszerűen vagy jogszerűtlenül történt. Építsétek újra, faszikáim, van olcsón bontott téglánk.

Az alpolgármester, Fürst György beszól a kulturális miniszternek és a főpolgármesternek. Az önkormányzati autonómiára hivatkozik. Máskor a hülyét játssza, és (Verók István polgármesterrel) az üres telken állítólag majd felépülő idősotthon terveire hivatkozva csal könnyet az érdeklődők szemébe. Elvégre itt kerületfejlesztés folyik. Nyilván az akadékoskodó civilek a felelősek az elmúlt tizenhat év minden tehetetlenségéért és nemtörődömségéért.

Hogy a telek pontosan kié lesz, nem tudjuk. Majd nyilván kiderül az is, ha máskor nem, amikor árulni kezdik az "új építésű lakásokat a Belváros szívében". Akkor már senki nem fog kérdéseket feltenni a bontás jogszerűségéről, a telek áráról, arról, hogy ez miért érte meg az önkormányzatnak, s hogy lett-e volna más megoldás; olyan, amelyik nem e város házainak, értékeinek, múltjának a felszámolásával jár. Gyanítjuk, nem is igen lenne kinek. Hisz hol lesz már akkor Fürst vagy Verók.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

Mindent vissza!

A kormányzat immár a bankszektorra is alkalmazná az „árrésstopot”, a sajátjait sem kímélve. Árcsökkentésre kötelezné a részben szintén NER-közelbe került nagy telekommunikációs szolgáltatókat is. Nincs mese, mindent Orbán győzeleméért.