Janisch Attila a Kálvin téren járt, s találkozott Orbán Viktor gyávaságával

  • Janisch Attila
  • 2019. március 16.

Publicisztika

A hazugság dokumentumai.

Az M3 metró Kálvin téri megállójában Orbán gyűlöletplakátjai háborítatlanul mocskolják a békességre vágyó ember környezetét.

A felvételt 2019. március 14-én készítettem, egy nappal az Orbán által vállalt és a plakátok eltávolításaként beígért határidő lejárta előtt.

false

Kíváncsi vagyok, hogy hétfőn is a helyükön lesznek-e még ezek a plakátok. Az érthető, hogy nem volt utasítás ezek eltávolítására a március 15-i Fidesz gyűléssé silányított és nemzeti ünnepi megemlékezésnek hazudott szeánsz előtt, minthogy Orbánnak és a szervezőknek fontos lehetett, hogy a hívek – magyarok, lengyelek – lássák a hős harcos világmegvető bátorságának e szánalmas, ám annál kártékonyabb dokumentumát.

 

A gyáva Orbán a minap hozzá érkező Manfred Weber útvonaláról leszedette a plakátjait.

 

A gyáva Orbán levelet is írt az Európai Néppárt általa lehülyézett – hasznos idiótáknak nevezett – tagjainak, a saját párttársainak, amelyben szokásához híven maszatol, csúsztat, magyarázkodik és Lenintől származó idézetként nevezi meg a fenti jelzős szerkezetet, amely magyarázatában jellemző és árulkodó, hogy Orbán kinek megnyilvánulásaival, mondataival érez eszmei rokonságot. Elnézést csak ímmel-ámmal kér sértettektől, viszont határozottan kijelenti, hogy elveiből nem enged.

 

Ugyancsak jellemző, ám cseppet sem meglepő, hogy ez az ember elvnek nevezi a gyűlöletet, a társadalmi békétlenséget, a kirekesztést, az összeférhetetlenséget. Ennyiben feltétlenül következetesnek mondható a szemlélete és a politikai tevékenysége, leszámítva azokat az apró botlásokat az életében, amelyeket akkor követett el, amikor még liberálisnak hazudta magát – habár, egyben látva a pályáját, megállapítható, hogy a hazugságban már akkor is következetes volt.

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.