Összeegyeztetni a populizmust a józansággal: sikerül-e a lehetetlen Webernek Budapesten?

  • Haskó László
  • 2019. március 10.

Publicisztika

S akarja-e egyáltalán?

Ez régóta igaz a magyar politikára és újabban sajnos ez a helyzet unió szerte is, de főleg a magukat kereszténydemokratának hirdetők táborában, ahol kiderülni látszik, hogy nem „egy a tábor, egy a zászló”. Illetve pontosan az a bibi, hogy a zászló egy, és fennen lobog, míg a tábor bizony egyre szerteszétebb. A táborlakók közti választóvonalat (pirossal) a magyar kormányfő húzgálja, mind szűkebb területet hagyva azoknak, akik még nem tagadták meg a kereszténydemokrata elveket. Nincs könnyű helyzetben a táborvezetés, hisz az a kérdés, hogy is kaphatnának több voksot a májusi választáson: populizmussal vagy elvhűséggel? Nagyon ide-oda billeg a mérleg nyelve.

Nagyjából ugyanannyit visz a rév, mint amennyit hoz a vám.

Meglehet, ízlés dolga lesz a döntés. És aggódhatunk, hogy vajon milyen lesz az uniós ízlésünk a következő évtizedben. Parlagi, mint Orbáné vagy óvatos, mint Merkelé volt?

A kulcsszerep Weber csúcsjelölté. Ő a zászló. Orbán is lobogtatja, meg a zömmel északi, de kisebb, ám elvhűbb pártok, akik nem vagy elég nehezen viselik el a táborban a felcsúti típusú magyar virtust. Weber – mint annyian az ő helyében – megpróbálja a lehetetlent: mind a populisták, mind pedig a kereszténydemokraták támogatását megszerezni. Természetesen nem fog sikerülni, ahogyan Antall Józsefnek sem sikerült ez az egykori MDF-ben.

A weberi trükk sem újdonság:

három teljesíthetetlen feltételt szabott a populista brigadérosnak:

1. költöztesse vissza a CEU-t Bécsből. – Ez a legnagyobb képtelenség, ez nagy valószínűséggel akkor sem menne, ha Orbán térdre borul Soros előtt. Ugyanis a CEU – lévén ép eszű önálló intézmény – aligha akar hetente székhelyet cserélni, különösen nem csábító hely nekik a mai Budapest.

2. Orbán kérjen bocsánatot. Nem is érdemes részletezni, kitől. Semmi sem áll távolabb tőle, mint a meakulpázás. Inkább küldi el Brüsszelbe Puskás Öcsi (Felcsúton őrzött) dinamó gatyáját, minthogy ő bárkit megkövetne.

3. Hagyja abba a közpénzen való pártplakátos szándékos népbutítást. Ugyan, hogy mondhatna le róla? Hiszen ez az ő lényege.

És Weber is csak a lényegét fogja adni. Megkísérli a kecske jóllakatását a káposzta elfogyasztása nélkül. Talán fölfüggesztik a Fidesz tagságát a Néppártban, hogy mehessen minden tovább. S akkor merre már nem is kérdés.

 

A szerző sebész.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.